Frunza de vie

Frunza de vie | Autor: stelutica

Link direct la acest mesaj

Va cer ajutorul.
As vrea sa conserv un borcan cu frunza de vie in saramura, dar nu-mi mai imi amintesc bine cum se face. Cata sate la litru de apa,daca mai adaugati ceva s-o faca acrisoara, daca se pune apa fiarta (cum se evita sa nu se sparga borcanul).
Va multumesc,
Stela.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariaangeli_que spune:

ciao,in Italia se gasesc frunze de vita de vie pentru sarmalute la magazinele arabe ,sant bune dar nu stiu cum se cheama ,intreaba-l pe vinzator.Imi pare rau dar reteta conservarii frunzelor nu o stiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milia spune:

Cand fac sarmalute in foi de vita imi raman intotdeauna cateva si le pun la congelator. Deci dupa ce le-am oparit laolalta cu celelalte (se pun 1 minut in apa fierbinte, cat sa se inmoaie sa se poata rula sarmalele) le fac sul, le pun in pungi, scot aerul si hop cu ele in congelator. Iarna, cand vreau sa fac sarmale, le dezghet si sunt foarte bune. Daca le conservi la borcan, o mare parte din gust trece in saramura. Sunt mult mai gustoase din congelator. Si mult mai usor procedeul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

Frunza de vie in saramura

Se oparesc frunzele, se fac grupuri de cate 10(una peste alta, pt. a ne fi mai usor sa scoatem cate ne trebuie), peste ele se pun cateva fire de marar si se fac sul si tot asa pana se umple borcanul. Printre ele se pun si cateva rondele de hrean. Deasupra se pune marar.
Saramura: la 1 l apa 1 lingura de sare grumjoasa sau 1 lingura jumate sare fina. Se lasa sa dea doua trei clocote apoi se adauga peste frunze. Pt. a evita spargerea borcanului pune-l pe 2-3 lame de cutit. Se leaga cu celofan imediat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stelutica spune:

Multumesc fetelor,
deja am pus in practica ideea cu frunzea de vie in congelator pentru ca am facut sarmale si-mi ramasesera vreo 50 si nu vroiam nicidecum sa le arunc. Daca o sa gasesc destule frunze vreau sa pun intr-un borcan de 5 kg, daca o sa fie putine le pun in congelator.
Mariaangeli cum se spune in italiana la hrean si la cimbru?
merci,
Stela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaangeli_que spune:

Hrean= rafano ,il poti gasi la supermercate(ESselunga),la raionul de verdeturi,in cutiute,sau gata razalit in borcanase,la Coop,GS,Esselunga,sant in mare parte din Ungaria,il poti gasi la raionulde salse ,maioneze, sau intrebi,
Cimbru,nu exista in Italia(a nu se confunda cu origano ,care e altceva),singura posibilitate ,cand mergi in tara te aprovizionezi! Pana atunci,sarmalele le faci ,fara,(imi pare rau )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

Deci...eu mai pun frunza asa:
Intr-o sticla de plastic,de lapte batut ..sau chiar de suc...bag frunza asa cruda ,verde cum e.Adeca fara sa o oparesc.Bag cata mai multa si apoi inchid cu dopul de plastic al sticlei.Si ramane asa cum e..pt o perioada f mare de timp....toata iarna.Faza e ca se videaza singura,frunza consumand tot oxigenul.Nu se strica,nu e sarata..si e ca si cum tocmai ai cules-o !
Ca sa o scoti..tai sticla.
Pohta buna!

KORINNA mamika x 2


http://community.webshots.com/user/korinnay

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

quote:
Originally posted by korinna

Deci...eu mai pun frunza asa:
Intr-o sticla de plastic,de lapte batut ..sau chiar de suc...bag frunza asa cruda ,verde cum e.Adeca fara sa o oparesc.Bag cata mai multa si apoi inchid cu dopul de plastic al sticlei.Si ramane asa cum e..pt o perioada f mare de timp....toata iarna.Faza e ca se videaza singura,frunza consumand tot oxigenul.Nu se strica,nu e sarata..si e ca si cum tocmai ai cules-o !
Ca sa o scoti..tai sticla.
Pohta buna!

KORINNA mamika x 2


http://community.webshots.com/user/korinnay




Korinna, exact asa fac si eu , nu mai fac nici o saramura, le pun pur si simplu in sticle de plastic infasurate bine si le tin la frigider mult timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

Oana nu e nevoie sa le tii in frigider.Ca se videaza si nu se struica.eu le tin in balcon intr-un dulap..si toata vara...si nu au patit nimik Iti spun.Poti sa le scoti din frigider.sunt f biune si nesarate...asta e un lucru mare!!

KORINNA mamika x 2


http://community.webshots.com/user/korinnay

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

La inceput nu le-am tinut la frigider, dar cand am deschis sticla aveau un miros cam ciudat si de atunci ca sa fiu mai sigura le-am pus in frigider.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaangeli_que spune:

Cat e romanul de ingenios!! Ma uimesc mereu ,am primit anul trecut o sticla de plastic (2 l) cu castraveti murati,aranjati frumosi,o minunatie si la gust si la privit,eu de-abia reuseam sa ii scot dupa ce am taiat sticla ,(nepriceputa),complimenti

Mergi la inceput