cateva intrebari

cateva intrebari | Autor: mamica dulce

Link direct la acest mesaj

va cer si voua parerea,eu nu stiu ce sa mai fac cu copilul ast al meu...(1 an jumate)
1. mananca suficient??
a tot fost bolnavior,a slabit cam 1,5 kg de la peste 15 la 13.800..de doua saptamani am iesit din spital si de atunci numai figuri face la mancare..abia gusta doua linguri de mancare dimineata(asta in cel mai fericit caz)..pe la 5-6 seara ii bag pe gat cateva linguri de ciorba si seara eventual un fruct sau cate o gurita de pui la gratar sau ce.i mai place lui.
in rest,ii dau cate un biscuite din care (cateodata)roade putin,nimicuri...in rest bea lapte..dar bea bine,peste 1 litru zilnic asa ca la cat de greu este sigur a recuperat greutatea pierduta,e tare si iute..dar ca orice mama rezonabila ma stresez cand vad ca nu.mi ingurgiteaza puiul mai nik.(Marc a fost tot timpul mancacios,cat mananca inainte intr.o zi,o face acum in 3-4).

a doua intrebare...cum sa.l dezvat de bautul in timpul noptii?cam 90% din lichide,le bea in somn,noaptea cam 700 ml lapte si 300 ml apa(de fapt putin suc lungit cu multa apa)
la pranz la fel,doar reduse cantitatile(500 lapte si 300 apa)
cand e treaz bea o sticla de suc sau apa.In afara de grijile ca.si strica dintii ,cat poate sa.i afecteze stomacul,care nu mai are timp de odihna?daca nu.i dau sa bea,nu doarme,si evident miorlaie toata noaptea..tot n.am facut nimic ,dat fiind ca nu mananca bine,macar cu lapte sa.l hrannesc.

3.agresivitatea
marc are momente cand e foarte agresiv,in sensul ca ma pocneste de vad stele,ma zgarie la nervi,desi STIE ca nu are voie si nu e frumos. inceput pe la 10 luni cu trasul de par ..si acum dupa 8 luni am ajuns sa.mi fie frica sa.mi iau copilul in brate,sunt in garda tot timpul.A mai fost in iarna un subiect pe forum in care un sfat era sa.i ignoram,sa le explicam cu duhul blandetii..am facut tot ce scrie acolo,a inteles,dar cand are crize de personalitate sau nu prestez la ce vrea el(sau chiar daca il iau in brate sa.l pup si el nu vrea,sare la jugulara..fetele,nu mai pot!!!!!!nu mai suport !cand ma trage de par se uita in palma sa vada daca are ceva,daca nu mai face odata,mai baga si un cap in gura,ma termina,e foarte puternic.
Nu e toata ziua asa,e si dulce,ma ia in brate ,ma pupa dar efectiv cand ma zgarie pe fata sau ciupeste pana la sange abia reusesc(dar in ultimul timp nu tot timpul) sa ma abtin sa nu.-l pocnesc peste degete.
sotul meu l.a muscat de degete acum vreo jumate de an si nu are probleme,marc nu indrazneste,dar eu ies flenduri din mainile lui.
va rog dati.mi sfaturi!!

cum sa.l dezvat de alte naravuri,cum ar fi aruncatul lucrurilor la gunoi sau pe balcon,si pocnitul in geamuri?
La toate subliniez ca stie ca nu e voie,cand ma incrunt la el sau ii spun frumos nu face nici o miscare ,cum ma intorc cu spatele,o comite si apoi joaca pe nevinovatul..nu pot sa descriu exact ce face dar sigur cunoasteti teatrul asta.

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns totonio spune:

draga mamica dulce,
la capitolul mincare daca bea lapte, nu cred ca este rau, deci ii plac lichide sau semilichide, pentru aminca mai consistent desi este marisor incearca sa/i dai supica pasata cu morcovel, carnita pasat totul in robot si dat cu biberonul cu tetina cu gaura mai mare.... incarca poate cine stie.....

pentru capitolul 2 nu stiu exact ce sfat sa-ti dau pentru ca Octavian (2 ani si 4 ) si acum peste noapte bea ceai din flori de fenicul....

la naravuri .... cam greu cu dezvatatul .... eu pe al meu il ignor cind se da cu capul de pamint, daca vad ca persevereaza ies din camera respectiva, iar la citeva secunde vine dupa mine si spune GATA, incearca si tu!?!

multa sanatate si rabdare pentru ca astia mici sunt f. "speculanti", este suficient o singura data sa te prinda cu ceva ca dupa aceea cu greu reusim sa-i dezvatam de naravul respectiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmen spune:

quote:
marc are momente cand e foarte agresiv,in sensul ca ma pocneste de vad stele,ma zgarie la nervi,desi STIE ca nu are voie si nu e frumos. inceput pe la 10 luni cu trasul de par ..si acum dupa 8 luni am ajuns sa.mi fie frica sa.mi iau copilul in brate

Nu cred ca e bine sa te transformi in "victima" copilului tau doar pentru ca lui ii face placere. Fii mai categorica, nu numai ca ii spui NU de fiecare data cand te loveste, dar ii indepartezi mana, ii spui ca te doare, chiar te prefaci (sau nu) ca plangi, refuzi sa-l iei in brate (dupa ce te-a lovit), etc. Te-a simtit ca esti mai permisiva si isi face de cap. In ce priveste celelalte "naravuri" cum ar fi aruncatul lucrurilor la gunoi sau pe balcon si pocnitul in geamuri, trebuie sa-i repeti intr-una ca Nu e voie, sa mergi langa el si sa-l indepartezi de zona interzisa, sa-i explici de ce nu e voie (el de acum incepe sa inteleaga) si ii atragi atentia in alta parte. Asta e tot ce poti sa faci la varsta lui. Dupa 2 ani jumatate-3 ani incepe sa isi interiorizeze niste reguli de baza si actioneaza in directia dorita. Uita-te si pe subiectul "Psihologia copilului" poate gasesti informatii care te pot ajuta.
Numai bine.

Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

Cap. 1
Cei mici au uneori perioade in care maninca mai putin. Spre disperarea noastra... Incearca sa-i dai ce-i place lui, maimult si mai mult. Vrea pireutz, fa-i pireutz, bea lapte, pune-i si niste cereale inauntru, sa-i tina de foame... Uneori e doar o chestie trecatoare, poate-i iese vreo maseluta. Sau poate doar ne "incearca" reactiile. Daca e sanatos, nu fa din asta o drama, maninca el cind il razbeste foamea!

Cap.2
Da-i la masa de seara ceva mai consistent. De pilda cereale cu lapte. Un biscuite, o banana. Poate bea lapte... de foame.

Cap.3
Nu-i baga in seama aceste iesiri. Si noi trcem prin episodul "parinti violentatzi de copii". Ma prefaceam ca pling, strigam "au, ma doare!", se comporta la fel. Era fericit ca are o reactie din partea mea. Acum, intuiesc momentul si-l prind inainte sa ma izbeasca. Ii fac semn cu degetul ca nu are voie. S-au mai rarit violentele, dar tot mi-o mai "fur". Sper sa se dezobisnuiasca de acest obicei, mai ales ca, atunci cind face ceva ce-mi este pe plac zic "bravo!" si-l aplaud. E foarte fericit, acum se aplauda el singur, anticipat, cind ii iese ceva ce crede ca merita apreciat...

Multa bafta si RABDARE!

Salvati un inger:
www.casa-romanilor.ch/teodora.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

multumesc de raspunsuri,sunteti tare dragute:)
lui Marc ii ies 3 masele odata(primele de fapt)si e cam multa maraiala noaptea.
daca-l spal pe dinti chiar inainte de culcare si dimineata,se mai atenueaza din efectele suptului noaptea??
printzu' meu se aplauda singur de la 10 luni,aplauda si la tv numai cand aude sunetul la vreun show,si se bucura de parca il aplauda pe el cineva..nu pot sa ma vaiet cand ma doare ceva pentru ca pune buzita si plange cu tot sufletul de parca il doare pe el,ma ia in brate si ma pupa si plangeee..e tare sensibil dragalasul
si eu sper-de fapt sunt convinsa ca este numai o faza trecatoare,marc este un copil bun la suflet,dar cu toane si ii cam sare tandara...hmmm..vorbeam despre marc sau despre ma-sa???

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Si David dupa o enterocolita grava a slabi si a mancat o saptamana doau foarte prost, dar trece, trebuie sa ai rabdare si sa cresti progresiv cantitatea de mancare.
Cat despre agresivitate, prietena mea se confrunta cu aceisi problema cu baietelul ei de 17 luni. Nu prea a reusit sa il dezvete desi e foarte ferma...ea spera ca, cu timpul va intelege ca nu e frumos, ca mami sau victimele lui sufera si va inceta. Pana atunci...are urma de muscatura pe barbie!!!
Salutari de la David si Sinzi
http://community.webshots.com/user/sinzi_ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

multumim sanzi,pupici lui david!!problemele sunt mai vechi si s.au reglementat in mare,in sensul ca mananca cat un elefant,a nu-l deoki,Doamne fereste,bea mai bine de un litru de lapte,e greu de-.mi rupe salele si tare ca piatra,de la cei cativa km zilnic pe care ii merge/fuge
cat despre comportament..ce sa zic ,mai are scapari,dar e ok,e istet si prinde repede orice si VREA sa faca si el...de aici pana la scandal nu.i decat un pas.
Bineinteles ca are si momente inaltatoare cand imprastie ceva pe jos si se duce singur imediat la camara,aduce peria si farasul si matura!!!
Acum se chinuie sa vorbeasca,zice cate o jumatate de cuvant si cat de curand ne imprietenim si cu olita,deja periuta de dinti e iubita lui:)Sa va zic ca mananca singur -singurel cu furculita
Singura mare problema ..sunt crizele de personalitate cand face cate un teatru de ma termina,trebuie sa fie neaparat cum vrea el ..urla de zici ca-l bat cu parul,se zbate tipa,mai incearca si un cap in gura,deh ca flacaii cei fortosilucram intens si la aspectul asta,deja nu se mai tranteste pe jos ci pe canapea..sa-l vezi cand e nervos cum fuge din bucatarie in sufragerie sa se arunce urland pe canapea
ca sa zic drept,de 3 saptamani e tata la mine si el conduce ostilitatile,el il plimba,schimba,da sa manance...eu numai pup baietu'
mai sta vreo doua luni,pana atunci poate trecem si de perioada asta mai dificila!

anca si puisorul Marc-1 an jumate

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela-roxana spune:

Pot sa-ti raspund cate ceva cu privire la agresivitatea picilor!
Al meu cand vrea sa ma muste sau sa zgarie sau sa ma traga de par ii spun tare si apasat NU , NU E VOIE!Atunci ramane blocat si nu mai face ca stie ca-l plesnesc (incet dar tot doare).
POt sa-ti spun ca nu mai face in schimb acest truc nu functioneaza cand este isteric!Mai merge cate o data daca ii spun ca plang si el spune nu mami ,nu pange!Daca ma fac ca plang vine la mine si-mi sterge lacrimile(face gestul)si ma saruta !

Roxi si bb Rares 9. april.2002
http://ca.f2.pg.photos.yahoo.com/saracutionela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Mamica dulce esti o povestitoare nostima.Am ris cu lacrimi,ceea ce nu e in regula, avind in vedere ca nu asta e sensul postarii!Presupun ca trebuie sa ma astept si eu la ceva similar ,ca BB Rares e foarte temperamental ,dar nu trece inca la fapte ,pentru ca are abia 3 luni si o saptamina.In schimb cind e nervos tipa.Mi s-a spus deja ca e foarte alintat, dar nu prea ma indur sa-l las sa plinga sau sa stea singur.Permanent cineva se ocupa de el.E un BB tare pretios, deoarece e singurul la parinti de 36 de ani.Nu prea stiu daca nu gresesc, caci inteleg ca alti bebelusi stau in patutul lor, se joaca singuri si nu solicita tot timpul atentia cuiva.Noi spunem ca daca am avea cinci copii, am avea in minus 8 parinti.Dupa cum vezi, la capitolul sfaturi stau rau tare....
In ceea ce priveste papatul nu-l forta,probabil nu e in apele teritoriale ,dar cind ii va fi foame o sa manince el.Mi se pare foarte cald si asta cred ca afecteaza apetitul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Locuiesc in SUA si aici se considera ca intre 18 luni si 3 ani, plus - minus cateva luni, copiii trec prin perioada numita "ingrozitoarea varsta de 2 ani" care include agresivitate, frustrare, negativism dar si exuberanta, testarea limitelor impuse de parinti etc. Copiii nostri 3 ani si 15 luni sunt mult mai agresivi, agitati si nervosi cand dorm insuficient. Poate va ajuta...

Mergi la inceput