Despre gradinarit (5)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Otilia draga,

Lamureste-ma si pe mine! deci, ai pus bere intr-o sticluta de plastic, i-ai pus dopul, i-ai facut 2 gauri laterale la nivelul berii, dar ai ingropat sticla sau nu?
Acum eu am dat deja cu niste chimicale , au cam disparut melcii, dar cine stie? Pun si berea ca tocmai sambata am petrecere la mine si sigur imi ramane! Bine macar ca am numai pe o portiune mica , dar unde au fost au facut ravagii in flori.si eu credeam ca florile si frunsele s-au gaurit din cauza ploilor torentiale!

In rest nici la mine nu prea mult evenimente prin gradina. Abia acum se vad florile mele frumos pe unde sunt puse si s-au prins si au scapat de cotropitori!
Intr-o zi vecina mea, o americanca si ea iubitoare de flori, care pune flori pe unde vede negru pamantul, mi-a zis ca gradina mea arata mai bine ca a ei!!!(adevarul este ca degeaba pune ea flori foine, daca prin curte este cam dezordine, multe droange lasate in fata casei, in fata garajului). Mi-a crescut inima ca pe drojdie, si dai fuga-n casa sa-i zic sotului , sa ma laud, la care imi zice: a fost politicoasa femeia! Uraciosul! Adevraul este ca a vrut doar sa ma necajeasca, ca si lui ii place acum gradina!

Pe unde or fii celelate fete harnice? la plaja ca tine Otilia! Eu nu am asemenea conditii, decat la piscina undeva si acolo nu ma dau in vant sa merg!
Va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianam spune:

Mie imi merge Internetul f.f.greu.

Am incercat sa mai scriu dar nu s-a mai salvat nimic. Din pacate s-a stricat si aparatul digital si nu mai pot face poze acum cand au inceput muscatele sa infloreasca. Voi pune pe net cat de curand din pozele facute pana acum.
In ultima saptamana a inceput sa mai apara soarele. Abia acum au inceput sa se deschida si primele flori de clematita.
M-am suparat pe trandafirul chinezesc pentru ca nu infloreste in casa si l-am scos afara in soare de cateva zile.
Pare sa ii priasca.
Dupa ce ca eram suparata din cauza aparatului foto, cei doi pisoi ai mei s-au urcat prin ghivece, au doborat doua jardiniere spargandu-le si mutiland si doua muscate ce incepusera sa infloreasca superb. I-am mustruluit rau de tot dar bine ca nu au cazut jardinierele pe ei !
Mai am probleme cu o albina (sau seamana foarte mult cu o albina)care vrea sa-si faca o familie intr-unul din ghivecele mele. Este foarte interesant fenomenul- sapa in pamant si construieste acolo capsule din bucati de frunze pe care le taie cred ca din trandafirii din fata blocului. Apoi capaceste tubuletele tot cu bucati de frunza taiate pe rotund. In interior probabil ca depune cate un ou. I-am stricat de doua ori cuibul. Prima data fara sa stiu despre ce este vorba i-ar a doua oara intentionat. Am aruncat atunci cred ca vre-o zece larve si o gramada de bucatele de frunze. Acum vad ca a revenit in acelasi ghiveci. Cred ca va trebui sa mut muscata de acolo (pentru ca ii distruge radacinile) si sa o las sa vad ce face. Poate fac si un stup pe balcon sau pe bloc.
Am si o intrebare:
Vita canadiana cu ventuze, daca este pusa pe un perete vestic al unui bloc, poate produce igrasie in locuintele respective Am auzit ca pe un perete nordic se poate intampla sa favorizeze acest lucru.
Despre melci am citit si am auzit si eu ca este o metoda buna aceasta cu berea.

Va pup si sa aveti parte de flori cat mai frumoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Adrianam,
Bune venit la noi! si hai nu mai fii suparatade cate "necazuri" au dat peste tine acum: ap. digital, pisoii, acel soi de albina si tranadafirul chinezesc!
Apropo de trandafirul chinezesc, tocmai mi-am luat si eu unul, mic si prapadit, dar care ma bucura in fiecare dimineatacu o floare sau doua deschise. si sunt asa de frumoase! Cand l-am cumparat acea o eticheta cu instructiunile de ingrijire si zicea acolo ca ii trebuie loc insorit, cam 5 ore pe zi, pamantul cu un drenaj bun si ii place apa(dar sa nu stea cu radacinile in apa!!)si ingrasamintele. Eu i-am schimbat ghiveciul, i-am pus la fundul vasului niste pietricele pentru buna drenare a pamantului, i-am pus ingrasaminte pentru flori si il tin la soare pe terasa si ii merge tare bine!
Te mai asteptam pe aici cu vesti mai bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

quote:
Originally posted by petra

Otilia draga,

Lamureste-ma si pe mine! deci, ai pus bere intr-o sticluta de plastic, i-ai pus dopul, i-ai facut 2 gauri laterale la nivelul berii, dar ai ingropat sticla sau nu?

Normal sticla trebuie ingopata ca sa fie gaurelele la nivelul pamintului si melcilor sa le fie usor sa intre la petrecerea cu bere gratis!
Dar mie mi-a fost lene sa o ingrop si-am pus-o asa prin iarba, linga flori, intr-un santulet. N-am pus prea multa bere, doar 2-3 centimetri... si tot au venit o gramada de melci betivi!
Eu zic ca-i bine sa pui, daca au mai ramas melci rataciti prin gradina ta o sa-i grupezi mai usor, fara sa-i mai cauti tu peste tot!

**************************************
Bun venit, Adriana!
...si bine ca n-au cazut jardinierele alea in capul cuiva...

Va

~Otilia&LaAdelita~ www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

Buna fetelor!
Petra, ai imbatat melcii? Uh, cat pot fi de uraciosi! :( Hai ca m-ai facut de mi-am pus si eu in gand sa iau un trandafir chinezesc ! (I-am spus sotului ca pun eticheta pe borcan...si lui nu-i dau pic de dulceatza . Mersi de idee. )
Oregano vrea sa se puna bine cu mine ...incepe sa fie chiar dragutz si miroase cam ca cimbrul. Mararul e dragalash tare. Cu rosiile sunt camin urma.
Fetelor, am vazut niste irisi galbeni salbateci SUPERBI...aveau tulpinile chiar in apa, m-am mirat. Pacat ca n-am avut aparatul sa fac o poza :(.
Va pup. Numai bine la toata lumea!
anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

Unde-or fi gradinaresele noastre?

anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cleomax spune:

se pare ca muscatele de anul asta sunt un soi deosebit, de atrag atata fauna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela-roxana spune:

Bine v-am gasit gradinareselor!
Vreau sa ma ajutati , am in apartament foarte multe flori de ele ocupandu-se sotul meu!
Am pus la flori pamant pt. flori din metro si acum dupa ceva timp am vrut sa schimbam chivecele cu altele mai mari ! Am observat ca acest pamant avea rame!!!!!
Sunt acestea daunatoare?Cum as putea sa scap de ele?
Mentionez ca plantele au mers bine nu se vedea pe ele ca ar fi ceva in neregula!
Se formeaza deasupra pamantului un strat alb!Ce este?

Multzumesc anticipat!

Roxi si bb Rares 9. april.2002
http://ca.f2.pg.photos.yahoo.com/saracutionela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Ionela, ce fel de rame? Probabil viermi albi?
Vezi ca exista niste insecticide, niste batonase albe pe care le infigi in pamint si care in mod normal te debaraseaza de tot felul de daunatori... Normal ca dauneaza la plante, doar viermii de pamint sunt buni (dar ei nu sunt albi).

Eu sunt suparata, am observat ieri ca capucinii mei (traducere cu dictionarul: condurul-doamnei, caltunas) au paduchi negri prinsi pe bobocei si pe petale! Sunt tare frumosi si ma mindream cu ei, sunt galbeni, portocalii, rosii, grena... Azi am cumparat un insecticid, sper sa mearga.

Primul meu crin imperial portocaliu a inflorit, dar face flori care nu traiesc decit o singura zi!!! Seara se inchide si apoi nu se mai deschide, se usuca si cade!!! N-or avea destul pamint? (pe asta l-am pus intr-o frapiera transparenta)

In rest am niste begonia, galbene, portocalii si rosii, ce frumoase sunt!!! Sunt inflorite demult si tin bine!!!

Va

~Otilia&LaAdelita~ www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianam spune:

Buna Ionela, din ce am citit pe net,deoarece in ghiveci este o cantitate mica de pamant, ramele ajung pana la urma sa deranjeze radacinile plantei. Probabil ca i se vor ingalbeni frunzele la un moment dat, nemaiavand suficiente radacini sa le hraneasca.
Personal nu am folosit-o dar metoda cea mai recomandata de a scapa de orice fel de daunatori este de a pune pamantul intr-un recipient termorezistent (metal) si sa-l tii in cuptorul incalzit aprox. 30 min.
In rest, mi-a inflorit clematita - un mov inchis - si este superba. Este a treia vara de cand o am pe balcon si prima cand infloreste abundent. Anul trecut a facut doar 5 flori.
Otilia, begoniile sunt din bulbi? Cum le pastrezi peste iarna?

pentru toate gradinaresele!

Adriana si Andreea

Mergi la inceput