Cum gatim sweetpotatoes,CARTOFII DULCI???

Cum gatim sweetpotatoes,CARTOFII DULCI??? | Autor: Theodora

Link direct la acest mesaj

Poate ma puteti ajuta cu citeva idei!!!
Multumesc!


Theodora, Alexandros, Yannis

http://community.webshots.com/user/theodorapap

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

Te referi la cartofii noi?

Alina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

quote:
Originally posted by slakje

Te referi la cartofii noi?

Alina.


Nu,se refera la cartofii dulci, care erau produsi pe vremuri si la romanica sub numele de napi. Acu ii mai gasim doar prin supermarketuri, adusi de afara. Si pe mine ma intereseaza subiectul.
Nadina si mandarina papacioasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

Auzisem de napi dar nu stiam ca sunt diferiti de cartofi, credeam ca e doar o denumire dintr-o parte a tzarii pt cartofi.
M-ati facut curioasa, o sa caut si eu.Cum arata?

Alina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

Theo du-te la www.culinar.ro poate gasesti acolo ceva.
Voi incerca si eu.

PS: frumosi baietzi au nici nu-mi dau seama seamana cu tine sau cu sotul tau ca parca si voi 2 semanati.

Alina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

Sunt mai lunguieti si culoarea e roscat inchis. Cel putin asa arata pe aici.
Nadina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

Supa de morcovi cu napi

Durata
45 min

Ingrediente:
500 ml apa, 100 gr. morcovi, 2 buc. cartofi, 50 gr. napi, 50 gr. ceapa, 20 gr. margarina, verdeata
Complexitate: Medie
Nota: -
Numar voturi: -
Comentarii: Fara comentarii


Mod de preparare
Se pun la fiert in apa rece legumele taiate in bucatele mici in afara de ceapa taiata marunt, care se fierbe separat intr-o craticioara cu margarina si putina apa. Cind sint fierte se amesteca si se paseaza.

Mod de servire

Se serveste cu crutoane de piine si verdeata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

in principiu poti sa ii gatesti ca pe cartofii obisnuiti dar schimbi mirodeniile. nu prea merg cu patrunjel, de ex, sau poate e numai gustul meu.

pt garnitura la friptura: eu ii fierb taiati bucati si apoi presar peste ei menta uscata si un sos din ulei de masline, lamiie, sare si piper.

ii mai poti face la cuptor, taiati felii si cu un sos de smintina si marar deasupra, sau pasati (piure) cu un pic de unt si cream.

alta idee e sa faci supa crema de cartofi dulci cu ginger (ghimbir??). daca nu va place gingerul, poti sa il omiti. aroma e destul de puternica si la copii nu prea le place. uite reteta:

in putin ulei calesti o ceapa, 1 lingurita de ginger tocat si 3-4 catei de usturoi. apoi adaugi cartofii taiati bucati (3-4 cartofi potriviti) si ii calesti putin. acoperi cu apa si potrivesti de sare. cind cartofii au fiert, pasezi totul cu robotul (e ca o pasta) si adaugi lapte sau cream pina se subtiaza. eu la fel fac supa crema de morcovi.

am citit ca sint foarte buni, mai ales pt copii.

Lorelai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Sweet Potato Chips

1/2 kg cartofi dulci, curatati si taiati felii foarte subtiri
1/2 lingurita zahar
3/4 lingurita sare

- Intr-un vas mediu, puneti cartofii, zaharul si 1/4 de lingurita de sare, adaugand apa cat sa acopere cartofii. Lasati-i 30 minute in apa, dupa care uscati cartofii pe servetele de hartie.
- Incalziti in prealabil cuptorul la 350F (175C). Intindeti ulei pe doua hartii de copt. Asezati carofii pe hartii intr-un singur strat. Coaceti 35-40 minute, intorcand carofii des in cuptor ca sa se coaca egal.
- Dupa ce scoateti cartofii din cuptor, presarati pe ei restul de sare. Cartofii vor deveni crocanti cand se racesc.


Laura
http://photos.yahoo.com/laura00ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Cartofi dulci copti

4 lingurite ulei masline
4 catei de usturoi (intregi)
1/2 lingurita rozmarin
1/2 kg cartofi dulci, curatati si taiati in cubulete cu latura de aproximativ 2cm
1/4 cana de supa de pui (poate fi inlocuit cu Delikat sau Knorr dizolvat in apa)
1/2 lingurita sare

- Incaziti in prealabil cuptorul la 350F (175C). Intr-un vas termorezistent amestecati uleiul, usturoiul si rozmarinul. Asezati vasul in cuptor, unde il lasati aproximativ 7 minute (pana uleiul e incins); adaugati cartofii si amestecati. Coaceti cartofii 30 minute, amestecand in ei din cand in cand.
- Adaugati supa de pui. Coaceti cartofii inca 15 minute -pana se coc frumos-, amestecand ocazional. Adaugati sarea dupa ce scoateti vasul din cuptor.

Laura
http://photos.yahoo.com/laura00ro

Mergi la inceput