Laptele praf-milupa sau humana?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

quote:
Originally posted by CRIXIA

Milumil 3 ? Cum il accepta copii? Ce parere aveti?


Am vazut si celalalt subiect despre Milumil 3...Eu ii dau Aptamil 3, tot de la Milupa, asta am gasit aici pentru varsta lui (17 luni) si este ok, ii place. Au Milumil doar pana la 4 luni parca, dupa care se trece la Aptamil 2 si 3. Insa nu prea cred ca este acelasi lucru, nu prea seamana cu cel pe care l-ai descris tu: gust de fructe, cutie mai mica si masura mai mare etc.
Probabil ca o sa-l incercam si noi la vara in vacanta, dar, pana atunci, sper sa mai aflu de la voi amanunte.
Totusi, nu vad de ce nu ar fi ok. Incearca-l si vezi daca-i place. Daca nu, continua cu Milumil 2.

Claudia si Cristi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina chiriac spune:

Dragele mele, va multumesc pentru mesaje.
Am fost la pediatru,la cintarit(6luni si jumatate are 7.200 si 73cm)si mi-a spus sa nu ii dau altceva decit sin.
Poate laptele este si in functie de cum maninc,cum ma odihnesc(nu prea am timp deoarece mai am un baietel de 7 ani ,si singura, sotul plecat toata ziua imi este mai greu sa imi mentin laptele)
,,O sa spuneti ca am inceput sa ma pling,dar daca tot v-am gasit pe voi ma mai descarc si eu,,.
Dar cred ca am deviat de la subiect,deci Daviduta o sa pape numai sin pina la un an(sper sa am pina atunci),iar mincarea eu zic ca o are destul de diversificata ,maninca:carne oua,ficat,legume,fructe,iaurt,brinza...
Doream mai mult sa il dau pe lapte praf deoarece eu nu prea sunt multumita de greutatea lui(sotul meu spune ca vreau sa il fac luptator sumo(sper ca am scris bine)si astfel am dat vina pe lapte.
Voi ce parere aveti?
In speranta ca nu v-am plictisit prea mult,va pup dulce.
MADY&DAVYD

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Si eu sunt in aceiasi situatie ca tine(8ani si cealalta 3luni)singura cu ei si am inceput completarea cu milumil dar am gasit la plafar Nutrinatal si de cand am inceput sa iau am mai mult lapte asa ca milumil mai putin.Nutrinatalul e facut din anason,marar si laptisor de matca.MI-a revenit laptele si sunt f.fericita pt ca as vrea sa o alaptez pana la un an.Succes!

andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina chiriac spune:

Revin asupra acestui subiect ,pentru ca nu stiu ce sa fac in legatura cu laptele asta praf. M-am consultat si cu pediatra mea si mi-a spus ca humana ar fi bun sa ii dau bebelului.
Atunci cind am pus aceasta intrebare ramisesem fara lapte, apoi mi-a revenit in scurt timp.
O perioada acum de curind m-am simtit foarte rau( lipsa de calciu mare)si ma gindisem avind in vedere ca mi-a scazut mult cantitatea de lapte sa ii dau completare.
As vrea sa va intreb daca exista vreun pericol in faptul ca incerc sa il intarc(vorba vine) acum cind este cald.Nu stiu ce sa fac deoarece la inceput doctora a spus ca nu se poate acum spune ca pot sa ii dau un biberon seara......
Si daca este cineva pe faza din Constanta as vrea sa stiu si eu unde pot gasi un plafar pentru a cumpara nutrinatal,asa cum a zis ralualexandrei,pentru a-mi spori productia de lapte deoarece eu nu prea am timp sa caut.
Va multumesc!
MADY&DAVYD

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Incearca Milupa. Humana e mai scump si din cate am inteles de la o matusa care lucreaza in domeniu, humana are o substanta care impiedica asmilarea buna a fierului. (in schimb are alte proprietati in plus, dar eu as recomanda Milupa) David merge din ziua 1 cu Milupa si a luat foarte bine in greutate.
David si mamica lui
http://community.webshots.com/album/151350507MWoGWz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmelica spune:

Si eu am utilizat (in acelasi timp cu alaptatul, ca nu mai aveam lapte suficient) Aptamil 2 si 3 de la Milupa, de la varsta de 5 luni pana la 9 luni si jumatate, apoi am trecut pe lapte de vaca pasteurizat, fiert si taiat cu apa. Nu am avut probleme de la lapte pana acum. Ii mai dau si san, din cand in cand, mai ales noaptea cand se trezeste.

Carmelica si puiuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica P spune:

Si eu i-am dat baietelului meu lapte Milumil. Si apoi mai tirziu cerealele Miluvit, si Milubrei. Le-a acceptat foarte bine. Chiar si ceaiul instant este foarte bun.
Rodica si Stefan Daniel
http://community.webshots.com/user/stefandaniel10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

BB Rares papa Humana 1 inca din maternitate.Vezi ca daca doresti sa treci de la un lapte la altul ,trecerea se face gradat.Daca ti se pare scump Humana ,poti sa comanzi mai ieftin ,direct de la distribuitor ,dar trebuie sa iei un box intreg.Cu Humana ,a luat perfect in greutate.Modul in care evolueaza greutatea cred ca e ceva particular,tine de fiecare bebelus.BB Rares nu maninca constant si nici nu respecta vreun program.

Mergi la inceput