Preturi amenajari locuinta

Preturi amenajari locuinta | Autor: mitub

Link direct la acest mesaj

Dragii mei,

Stiu ca multi dintre voi si-au amenajat casa de curand. Punand lucrurile cap la cap pana ce v-a iesit ce voiati, cam la ce suma ati ajuns?
Noi am trecut ieri prin Bricostore si am ajuns la 40 milioane numai pentru sufragerie. Aveti vreo explicatie? Suntem noi prea cusurgii, sau asa este?

Numai bine,
Boga

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

Haideti, oameni buni,

chiar nimeni nu -si aminteste cam cat a dat pe zugravit, amenajat o baie si bucatarie, mobilier de bucatarie, pus parchet etc.

Pliiizzzzzzzzzzzzzzzzz
Boga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Mitub (Boga)
Si eu sunt foarte atenta la subiect...tocmai mi-am mai cumparat un apartament...si as fi foarte interesata de amenajari...asa ca ,strig alaturi de tine...



AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona27 spune:

Buna,

o sa incerc sa iti spun cam cum am facut noi si cat ne-a costat.
Deci in decembrie am cumparat un apartament cu 3 camere, 2 bai (una numai cu veceu, cealalta completa), de 100 mp.

Am facut absolut tot si ne-a costat cam in jur de 6000-7000 de Euro.

Renovare: peretii erau foarte crapati si i-am refacut complet, inclusiv cu plasa de fibra de sticla peste tot (spun de plasa pt. ca e cam 25000/m si peretii au 3m inaltime si am pus absolut peste tot)
Am refacut toata instalatia electrica - deci am schimbat firele.

Echipa de muncitori ne-a costat 1100 de Euro (au terminat lucrarea in 4 sapt. si aveam zile in care aveam si 10 muncitori in casa)

Gresie si faianta am luat peste tot in bucatarie si bai (peretii complet imbracati), holurile de asemenea cu gresie. Am luat gresie si faianta spaniola si italieneasca la cam 300000/mp (din Valea Cascadelor)

Absolut totul in materie de instaltii sanitare a fost schimbat (tevi, etc..am pus totuld e cupru)
Am schimbat absolut toate corpurile sanitare - veceuri, cada, chiuvete bucatarie si baie, peste tot robinete noi.

Amandoua logiile(balcoane) erau inchise urat si au dat jos toata sticla si fiarele.

Parchetul era in stare buna, asa ca au dat numai cu palux de vreo doua-trei ori.

Tot echipa a si vopsit tot ce era usa/geam/rafturi in debarale.
Am mai tras si fire din loc in loc pt. aplici.

In bucatarie hota, combina frigorifica no-frost, aragaz.
Absolu totula fost mobilat - de la Elvila in special, plus o biblioteca frumoasa din alta parte. Dormitor mare, cu 4 usi si pat king size.

Deci absolut totul mobilat din cap pana in picioare.
Covoare peste tot, aplici, corpuri de iluminat, eprdele de voal brodat, etc.

Cam asta am facut noi...
Si ca sa iti dai seama, gandeste-te ca am luat un apt. de mosi, nu era distrus dar nu era renovat de zeci de ani si am scos absolut totul din el si l-am refacut integral.

Ca si sfaturi: nu fa cumapraturi de la Brico, sunt exagerati si scumpi. Gresie si faianta au foarte proasta si putina varietate, etc, etc...

Eu numai din Valea Cascadelor am facut cumparaturi - de la glet pana la gresie si faianta.

Daca mai ai intrebari sa imi spui...

Simona







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

Simona,

Daca scazi din pret mobila, aparatura si fibra de sticla (la noi sunt pereti de beton, nu se pune problema crapaturilor) cam unde ajungi?
Ar mai fi o treab: pe noi nu ne grabeste nimeni, avem la dispozitie pana in decembrie sa terminam lucrarile, deci ar mai scadea si pretul echipei, nu?
Ti-au lasat curat in casa, sau ai smotruit tu la sfarsit?

Multam,
tot Boga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Noi suntem pe punctul de a renova sufrageria si baia si echipa cu care am vb ne-a cerut pe manopera 420 euro. In asta nu e inclus si montatul parchetului, pe care il va face altcineva care ne-a pus si in dormitor. Acum realizez ca e cam mult, comparand cu ce aud aici. Cat despre materiale, inca nu am terminat de cumparat, dar in afara de gresie, faianta, parchet, sanitare (cada, wc...), ne mai costa in jur de 6-700 euro restul materialelor (adeziv, rigips, glet, lavabil etc). Gresie si faianta am luat din Expo-Construct Militari cu 390 000/mp, parchet laminat tot de acolo, de la Classen, 320 000/mp. Nici eu nu ma omor dupa faianta din Brico. Mai ales ca e cam aceeasi de cand s-a deschis magazinul. Dar oferte sunt la tot pasul, ai de unde alege in functie de gusturi si buget. Eu in Expo am vazut cele mai variate oferte si cred ca se poate gasi ceva care sa-ti placa de acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona27 spune:

aca ar fi sa scot mobila afara si sa las numai manopera, nu pot sa spun ce exactitate...

Insa, modo groso ar fi cam asa ceva:

Manopera: 1100 Euro
gresie si faianta (aici stiu pretul cu siguranta):30.000.000 lei - tot

Maclavait/adeziv pt. gresie si faianta: 50 saci x 90.000 (sac)

Glet: poate cam 10-15 saci x 500.000/sac

Vopseluri pt. tocarie, nu mai stiu...

Imi pare rau ca nu pot da un raspuns mai simplu...
420 pt. o baie si o sufrageri (banueisc ca nu incldue nici vopsit tocarie) e furt la drumul mare. Vreau sa spun ca mie in pretul de 1100 mi-au mai facut si un eprete fals (am creat un dormitor mic ca aveam prea mare spatiu), mi-au mutat 2 usi dintr-un loc in altul, mi-au pus doua usi noi la bai, mi-au saprt perete ca sa fac o usa si mi-au zidit altul..
Nu vreau sa va plictisesc, dat ca sa va dati seama cam ce a facut echipa noastra pt. banii astia.

Noi am luat numere din ziare, am sunat la vreo 3-4 echipe, a venit fiecare sa isi dea cu parerea, am cerut dupa aia referinte (numere de telefon de pe unde au mai lucrat..desi initial s-au uitat urat la mine mi-au dat)

Negociati-va draga, ca banii nu se fac batand din palme...si multi sunt tare nesimtiti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona27 spune:

Tot io, sfatoasa foc:)

Puneti-ca plasa de fibra, eu am avut peretii dde caramida, e adevart...
Chiar daca nu sunt crapati acum, daca puneti plasa nu va mai doare capul o viata intreaga! Mie imi povestea cineva ca tot asa, avea pereti de beton si i-au crapat...

In fine, nu ma pricep, dar pe mine tare m-a incantat plasa!

Va pup...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mstroie spune:

Pe noi ne-a costat renovarea unui apartament cu 2 camere anul trecut in iunie-iulie in jur de 2000$: zugravit in lavabila, gresie si faianta (tot din Valea Cascadelor) baie , bucatarie, hol, schimbat in baie tot: wc, chiuveta, baterii, bazin, set baie....., chiuveta bucatarie si baterie, geam termopan doar bucatarie, usa metalica, vopsea tocarie. Manopera pentru faianta si gresie ne-a costat 110.000/mp, zugraveala ne-a facut-o tata.
Am pus si parchet acum vreo 2 luni doar in sufragerie, ne-a costat 8 mil (fara mana de lucru).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alecsia spune:



Eu sint din provincie. Ar putea sa-mi explice cineva ce e Valea Cascadelor si cam pe unde este?As face si eu o vizita ca si noi trebuie sa ne facem apartamentul.

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryam spune:

Nu stiu altii cum sunt, dar eu cand ma gandesc ca am cheltuit numai pe dotari, renovari si mobila cam cat pe apartament(in centru, bloc nou, 100mp, 4 cam.)deci o suma cu multe zero-uri in coada, cred ca am fost cel putin dementa facand toate sacrificiile, renuntand la concediu, etc, etc...asa ca va sfatuiesc sa nu faceti ce am facut eu...am comandat totul de afara, am angajat o echipa care a demolat si-a reconstruit luni de zile, de-am mai platit si cateva zeci de milioane(20)amenda..am facut ceva super dragut, dar in final mi-am dat seama ca tot o cutie de chibrituri e!
Mai bine cu banii astia ne faceam o casa la periferie, cu gradina..., flori...
Spun asta pentru ca ulterior am vazut si alte chestii , destul de dragute, mult mai ieftine si poate pentru ca super strainii renumiti de la care am luat fie canapelele in living, fie nu mai stiu eu ce nu sunt chiar asa de...super cum se crede, e o mare, mare vrajeala peste tot.Sau poate sunt eu prea cusurgioaica?

"ZAMBESTE, MAINE VA FI MAI RAU"
maryam

Mergi la inceput