De cand pot sa-i dau suzeta?

De cand pot sa-i dau suzeta? | Autor: Nally

Link direct la acest mesaj

Am si eu o intrebare!
De cand ii pot da puiului meu, care are 3 saptamani, acum pe 14 face 1 luna, suzeta? Isi suge degetelele si manecile de la hainute, sau mai rau ma tine pe mine pe post de suzeta !!! Adica se face ca papa.. el doar molfaie tatica in gurita!!!
Si daca pot sa-i dau de acum, ce fel de suzeta e cea mai indicata?
Pupici!

Nally si Sebastian

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmelica spune:

Buna seara Nelly,

Eu iti raspund ce sa faci ca sa nu ai probleme cu suzeta (adica cum sa-l dezobisnuiesti apoi pe puiul tau de suzeta).
Incearca sa nu-i dai suzeta pana pe la 2 luni de zile. Eu asa am facut cu puiuta mea, apoi pe la 2 luni de zile am incercat dar nu vroia ea si nu am insistat.
Am urmarit-o sa vad ce face cu manutele, daca si le baga in gurita. Si le baga in gurita, dar nu foarte mult, a avut o perioada in care si-a bagat si degetelul mare, iar eu aveam grija sa ma joc cu ea sau sa il scot cand adormea. Asa ca a trecut si aceasta perioada fara sa lase "urme". Oricum bebelusii simt nevoia sa-si suga degetelul, e un obicei luat din burtica in ultimele saptamani de sarcina ale mamei.

Recunosc ca si pe mine m-a tinut pe post de suzeta, dar am dezobisnuit-o incetisor.

Toate cele bune,

Carmelica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luiza spune:

Eu te sfatuiesc sa-i dai suzeta cat de repede. Nu uita nici o clipa ca orice copil adora sa suga. Si daca tu ii vei da suzeta nu poti decat sa il faci fericit. Nici o grija in privinta ei pentru ca ei stiu exact, mai bine zis simt, care este rolul suzetei si o vor arunca imediat ce vad tzitzi sau un biberon cu lapte.
Eu i-am dat puiului meu (acum are 7 luni) suzeta din prima saptamana de viata si nu am avut nici o problema cu el in sensul ca atunci cand e obosit o suge si adoarme imediat in rest nu o cere. Stie sa o arunce cand vede biberonul plus ca de multe ori poti evita maraiala sau plansul de orice natura ar fi. Pe scurt copilul are o ocupatie.

Sincer, eu prefer sa-i dau suzeta decat sa-l vad ca-si suge degetele sau altceva. Sunt convinsa ca o va abandona fara nici o problema mai tarziu.

Luiza si Marco

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roisin spune:

Am citit undeva (nu mai tin minte unde, cel mai probabil la babycenter) ca e de preferat sa-i introduci lui bebe suzeta sau biberonul dupa ce stie bine sa suga la san si e suficient de atasat de el. In cazul unui copil ca fiica-mea, care a supt din prima zi de ziceai ca a facut cursuri de specialitate, nu exista un termen minim.
Stiu, de asemenea, ca daca vrei sa inveti copilul cu metode alternative de hrana/adormit, e bine sa o faci pana in 3 luni. Asta pentru ca dupa 3 luni dumnealor se smecheresc si incep sa se prinda unde-i mai usor de molfait si exista riscul sa prefere brusc biberonul si sa nu-i mai placa tzatzica. Sau, dimportiva, sa refuze cu indarjire orice nu e tzitzi a lor.

Eu i-am dat suzeta prima data fiica-mii undeva pe la o luna, am tot ezitat si pana la urma am incercat. Nu s-a omorat dupa ea niciodata, nici nu o da la o parte mereu, o ajuta uneori sa adoarma sau sa se linisteasca (de exemplu, cateva luni a fost agitata cand ieseam cu ea in carut si suzeta o calma). Acuma are 8 luni si vad ca incepe sa rareasca si mai mult reprizele de molfait la suzi, intoarce capul si strange din buze de parca i-as da ulei de ricin. Asta spre nefericirea urechilor mele, care sunt nevoite sa suporte miauneli si urlete de oboseala.
Dupa cum a spus si Luiza, bebelusul are nevoie sa suga cat mai mult in primul an de viata si nu poti sa-l tii la san cat ar vrea el. Nici nu e bine, de altfel, fiindca poate face crize mai dese de colici.

Cele mai bune suzete sunt cele ortodontice (Nuk, Avent, mai nou Chicco) si anume alea care nu deranjeaza la formarea dintilor si de obicei imita forma mamelonului (mai turtite, nu perfect rotunde).
Ca si material nu cred ca exista unul mai bun decat altul, de obicei bebelusul isi va manifesta singur preferinta.
Eu am ales latex, si am pastrat "traditia", desi latexul are dezavantajul ca se deterioreaza mai usor, si suzetele trebuie inlocuite mai des. Fiind mai moale, latexul poate fi mai usor de acceptat si de catre cel mic.
Siliconul are avantajul ca rezista mult mai bine la sterilizarea prin fierbere (mai ales daca o faci zilnic), nu cauzeaza alergii, dar e putin mai tare. Daca se invata cu siliconul, eu zic ca e o solutie mai buna, totusi.
In plus, suzetele si tetinele de latex trebuie sterilizate mai indelung sau de doua ori la inceput, pentru ca au un miros deranjant. Dar asta dispare garantat.

Aoleu, vorba lunga mai sunt!

http://community.webshots.com/user/r0isin
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana_ spune:

Copilul meu nu a acceptat suzeta de la inceput, abia pe la vreo 3 luni, dar asa din cand in cand. Dupa ce am intrerupt alaptatul i-am dat suzeta, de care nu se poate desparti nici acum la 1 an si 3 luni.
Eu zic ca poti sa-i dai linistita... Mai greu e sa-l dezveti cand va creste. Noi tot incercam sa ne dezvatam si uff e tare greu

Dana&bb Andy(1 an si 2 luni)
http://community.webshots.com/user/danaiakob

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

Parerea mea e ca mai bine ii satisfaci dorinta de a suge cu tzatza decat cu suzeta...Eu asa am facut cu Alexandra si acum (la 6 luni) nu prea mai simte nevoia sa suga (nici degetele nici tzatza decat cand se hraneste). Asta e parerea mea, dar eu am faost de la inceput impotriva suzetei si a biberonului...

Anca si bebelina Alexandra (10 nov.2003)
==================================
http://www.vectornoise.com/Alex/index.html
==================================

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenutza spune:

Eu am inceput sa ii dau suzeta pe la 1 luna.

Carmen si bb Maya Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nally spune:

Multumim mamici dragute pentru sfaturile primite!
Pupici dulci !!!

Nally si Sebastian

Mergi la inceput