Pusculita DC si alte conturi deschise

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cornelia Horoiu spune:

Parerea mea:
Exista cu siguranta raspunsuri la toate intrebarile noastre. Iar raspunsurile care lipsesc se pot afla usor. E suficienta putina vointa si mobilizare din partea noastra. Mai putina decit s-a folosit cind s-a "lansat" cazul.
Desemenea putina responsabilitate si onestitate din partea altora.....

Din discutiile mele precedente pot sa mai spun:
1. Dr Neagoe(Constanta) a estimat 15 ani de viata cu stare stabila ptr Cristi.
2. Prof. Leca(Paris) e estimat ca baiatul va ajuge un adolescent frumos, in aceleasi conditii ale unei stari stabile supravegheate.
Alte estimari nu mai cunosc.
3.Fata de "incercarea" din Israel,fara a-l intreba, dr Neagoe nu s-a aratat increzator. Acolo este vorba despre un Congres al chirurgilor cardiologi.

In situatia de acum ar fi necesara o reevaluare a cazului, a urgentei si prioritatii sale. Intre timp situatia s-a mai schimbat, putin e drept: Cristi nu mai este un copil parasit, se afla intr-o familie care dispune de mijloacele si conditiile necesare ingrijirii sale. Am aflat ca interventia chirurgicala nu ii este eficienta, fara sanse de reusita."Cine il opereaza, il omoara" , s-a exprimat unul din medici.

In functie si de alte informatii, actuale si veridice, legate de statutul si sanatatea lui Cristi, s-ar putea decide daca o parte din suma colectata ptr el ar putea fi folosita la ajutorul altor copii. Copii a caror operatie ar avea sanse de reusita iar parintii sint cu mari dificultati financiare.

Intr-adevar, este o situatie delicata si deloc simpla ptr acest caz.Acum sintem" blocati" in acest punct. Din motive de necomunicare, neprietenie, neresponsabilitate...
Poate ca discutind impreuna vom gasi solutia potrivita, astfel incit acest site sa pastreze increderea celor care s-au implicat total dezinteresat sa ajute in mod particular acest copil.
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

As doir o precizare importanta din punct de vedere informational. www.desprecopii.com a fost mediul prin care s-a lansat (deloc singurul) caz respectiv a lui Cristi. In afara de acest mediu a participat si mass media cu un rol covarsitor. www.desprecopii.com nu are si nu poate sa isi aronde drepturi decizionale in afara de cele pe care si le-a asumat prin impactul(dorinta) membrilor si (ne)membrilor acestuia de a sustine financiar aceasta cauza. Si din acest motiv deocamdata efortul financiar depus de catre cei care au considerat sa si-l asume ramane la dispozitia lui Cristi asa cum a fost dorinta celor care au subscris acestui fond. Respectam aceasta decizie a celor in drept (depunatorii) si beneficiarul unic(Cristi).
Asa cum am mai precizat ramanem deschisi solutiilor corecte si reale pentru acest caz. In lipsa acestora din motive independente www.desprecopii.com pot sa anunt ca sunt emise (in curs) solutii care vor intari si mai mult dorinta depunatorilor asa cum a fost ea.
Ne mentinem pozitia de transparenta totala pentru toate cazurile din toate punctele de vedere.

Cu respect,

Marius (www.desprecopii.com)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelina spune:

In urma cu aproape un an, am aflat de existenta unui copil si am decis sa fiu mama lui. Am stiut ca este bolnav, ca nu i se dau sanse de supravietuire si ca nici macar o situatie legala clara nu are. Dar am decis sa fiu mama lui. Si am crezut ca pot sa ii ofer daca nu tinerete fara batranete, macar sa traim fericiti pana la adanci batraneti. Si am cerut ajutorul de la toti cei pe care ii credeam capabili sa puna o vorba la forurile de sus sau poate chiar putin si la Doamne-Doamne sa ma lase sa fiu mama lui si sa ii ofer lui Cristi (apropo, el isi spune Titi)o viata asa cum merita. Dar urmarea nu a fost cea pe care am asteptat-o si, ce-i drept in data de 21 mai (cea mai fericita zi din viata mea) nu am fost declarata mama "minorului Cristian Andrei Jumuga", ci mi-a fost dat doar in plasament. Prin urmare copilul nu va purta niciodata numele meu si cea care l-a nascut are dreptul sa il vada saptmanal. Aveam de ales intre a accepta acest statut si a-l lasa in spital. Am crezut ca prima varianta e mai buna si, prin urmare, acum suntem impreuna. Asa am aflat ca m-am inselat cand am spus ca e un copil minunant. Adevarul este ca e cel mai minunat copil ce exista!!!!! Are o sensibilitate atat de dulce care ma copleseste uneori, cand imi ia apararea cu o putere de intelegere si o candoare pe care nu o credeam posibila vreodata! Asa ca atunci cand cineva a spus ca e prietena cu mine, i-a retezat-o: "Niciodata!!! Lasa vrajeala!" Mi-a spus "mami" din prima zi, chiar daca si fratele meu e pentru el "tot mama mea". In afara de asta, stie ca are o pisicuta a lui care e gri, de altfel, singurul lucru gri care exista in lumea asta(citez: "Masina nu e gri! Pisica mea e gri"). Intelege perfect parghiile economiei de piata, asa ca e gata sa il mituiasca si pe bau-bau ca sa nu vina. Stia ca mama lui face bani, e sef si are birou. In schimb la alegerile viitoare nu il va mai vota pe Mazare pentru ca i-a luat "apa calda si nu pot sa fac si eu un dus"!!!!!
... Apoi am primit raspunsul de la Mecenat in care doctorii imi spuneau ca minunea mea poate deveni un frumos adolescent. Daca este ingrijit bine!!!! Iar Cristi imi spune ca atunci cand va fi marese va face primar sau politist sau sef. Ca mama! Cum sa ma gandesc eu ca Cristi nu se va face mare? Si am invatat de la el sa ma bucur de fiecare moment petrecut impreuna. Si (imi dau lacrimile) uneori Cristi fara sa spuna ceva anume imi spune razand: "Mi-e asa de bine!!!!" "Asa imi place!!!". Si stiu ca e fericit. Si cantaaaaaa!!! Canta mereu! Cand ne plimbam cu caruciorul canta despre tot ce afla, tot ce inseamna ceva in lumea lui frumoasa si inocenta: despre terasele din Mamaia, despre suc cu paiu, despre Mazare, despre politai, despre "sapca in cap", Cara ("Tala"), "pisita", "Butulesti". Si ne e bine!!! Nu avem timp sa ne gandim la previziunile doctorilor. Si indiferent ce se va spune, nu vreau sa ma gandesc decat la momentele care ne leaga. Daca stiinta nu are solutii pentru Cristi acum, e bine ca acum suntem impreuna.
Si va multumesc sincer pentru asta!

Adelina, Titi, Tala si Gri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Adelina, Titi, Tala si Gri,

Doamne ajuta!

Nora, mamica lui Andrei si a lui Victor
http://community.webshots.com/user/NoraCosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

adelina, tot respectul meu si multe felicitari! Nu doar Cristi este norocos cu tine ci si tu cu el. Sunteti o echipa de invidiat! Multa sanatate si fericire si...traiti fiecare clipa din plin ca si pana acum!

Sometimes I still lose my mind/ when life is cruel and unkind/ but it's when I suffer that I learn/in a repenting heart love will burn/oh I'm/ thanking blessed Mary for light divine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Adelina, sanatate si numai bucurii ! Suntem cu gandul alaturi de voi !

Nina, mami de Nina-Cristina (10.01.2002) www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> web

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Oh, Adelina, bietul copilash! Sa dea bunul Dumnezeu sa ajunga "mare" si la propriu si la figurat. Unii copii n-au nici o sansa, inca de la nastere. El a capatat una, pe tine! Mai povesteste-ne din cand in cand despre el, asteptam cu totii vesti si uneori ne facem griji. Dumnezeu sa va ajute!
Ana

Salvati un inger:
www.casa-romanilor.ch/teodora.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m34 spune:

In momentul de fata Cristi nu poate fi operat cu sanse reale de supravietuire: o operatie are sanse mici de reusita, iar pentru transplant este prea mic.
In aceste conditii Adelina a sugerat ca banii stransi pentru Cristi sa fie de ajutor altor micuti aflati in suferinta, urmand ca, in viitor, cand se va gasi si pentru Cristi o varianta buna de rezolvare a problemei inimioarei lui, sa incepem o noua campanie de strangere de fonduri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliacm spune:

quote:
Originally posted by m34

In momentul de fata Cristi nu poate fi operat cu sanse reale de supravietuire: o operatie are sanse mici de reusita, iar pentru transplant este prea mic.
In aceste conditii Adelina a sugerat ca banii stransi pentru Cristi sa fie de ajutor altor micuti aflati in suferinta, urmand ca, in viitor, cand se va gasi si pentru Cristi o varianta buna de rezolvare a problemei inimioarei lui, sa incepem o noua campanie de strangere de fonduri.

Mihai



Felicitari Adelina! Esti un om deosebit!
Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Adelina

Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii !


Paul are nevoie de noi:
http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm

Mergi la inceput