Cadou din partea Iepurasului de Paste!

Cadou din partea Iepurasului de Paste! | Autor: Nally

Link direct la acest mesaj

Cadoul nostru de Paste - un ingeras mult asteptat!
Marti, 13 Aprilie 2004, eram programata la un control de rutina pentru a vedea daca bb e bine angajat si totul e in regula, mai ales ca se apropia termenul de nastere. Pastele noi l-am petrecut la parintii mei in Buzau, unde am stat pana marti dimineata. Dupa amiaza la ora 15 aveam programare la doctor.
Luni seara pe la ora 2 in noapte... niste dureri de spate destul de jenante care nu imi dadeau pace deloc! M-am speriat un pic si eram pe puntctul de a scula intreaga casa pentru o plecare in tromba la Bucuresti... dar am spus ca totusi nu are cum sa fie un semn de nastere neavand contractii uterine! Am pus totul pe vremea de afara , eu fiind meteosensibila! M-am culcat linistita fara sa ma mai gandesc la durere.
Si ajungem marti la doctor, unde ni se face un control vaginal, colul marit ca de obicei si si nici un pic de dilatatie! Doamna doctor insa putin mai curioasa, mai ales dupa ce i-am spus de durerile avite cu o sera inainte, imi face un bilet de internare pentru a ma pune la monitorul de contractii sa vada daca am sau nu asa ceva si daca sunt , la ce intervale si mai ales intensitatea lor! Eu fiind ferm convinsa ca voi pleca acasa pana la ora 8 seara asa cum imi spusese ea!
La monitor, surpriza! Aveam contractii de intensitate 40, 46, 49 si 51 la intervale de 5-6 minute pe care eu nu le percepeam ca dureroase! Doamna doctor cand a vazut mi-a spus clar ca eu nu mai plec acasa in seara aia pentru a ma putea tine sub observatie! Eu, tot razand si spunandu-i ca nu ma doare si ca poate sa-mi dea drumul acasa la mine ea tinandu-o pe a ei ca raman sub observatie si nu plec nicaieri, am ramas!
Am fost cazata in salonul celor care se asteapta sa nasca din clipa in clipa. Eu simtindu-ma bine, faceam atmosfera pentru fetele care aveau dureri si radeam si le spuneam ca abia astept sa vina dimineata pentru a pleca acasa la mine, ele saracele cu toate durerile lor,razand imi spuneau ca daca m-au adus in acel salon nu mai plec acasa fara un bebel in brate!
Dupa ce am tras o frica sora cu moartea pe la 10 noaptea cand a nascut o tipa din salon, si care tipa de ziceai ca moare saraca, eram galbene toate la fata! va dati seama, eu tremuram ca varga ( incepusem sa simt si eu ceva dureri, dar suportabile! ) a venit o asistenta si mi-a facut o injectie care spune ca imi calmau duerile si rarea contractiile, am adormit!
Dimineata, la 7 cand se face schimbul de tura, vine doctorita mea sa vada ce mai fac ( ea tocmai isi terminase tura, fusese de garda!). Eu incepusem sa simt contractiile si nu mai eram atat de sigura ca voi pleca de acolo fara sa nasc! Cand m-a vazut ce fata aveam, mai mult de frica si nu de durere, ma invita sa mai faca un control sa vada situatia! Si ce crdeti? Aveam dilatatie de 2 cm! M-a linistit ca v-a ramane cu mine pana voi naste, ca nu v-a pleca acasa si sa nu ma sperii ca totul va fi bine!
La 11,30 vine din nou sa vada ce mai fac, eu deja incepusem sa fac ture ture prin salon, pentru a mai uita de durere, intre timp eliminasem dopul gelatinos, si ma gandeam ca pana aici a fost cu experienta mea de cu primul bebeu si ca in curand imi voi tine comoara in bratele! La urmatorul control aveam deja dilatatie de 5-6 cm fara ca apa sa se fi rupt! Lucru care este oficiat de dna. doctor in acel moment! Ma trimite inapoi in salon cu incurajarile de rigoare!
Pe la ora 14 deja aveam contractii de nu mai bagam pe nimeni in seama si nu mai auzeam nimic din ce se vorbeste in jurul meu, contractii obositoare incat in intervalul de 3-5 min dintre ele eu atipeam si aveam impresia ca am dormit ore, asa de odihnita ma trezeam! Sa nu va ganditi acum ca erau contractii de sa te faca sa urli, NU! bine nici de ras nu iti mai arde!
La ora 15,10 vine dna. doctor sa ma vada si ma mai invita la un, deja banal, control. Eeee, si acum incepe distractia! dilatatie de 9 cm! Ma invita sa merg la minitor pentru a vedea contractiile si intervalul... Aici contractii de 111 - 115 la interval de un minut! Si intinsa pe patul de la minitor o aud pe doctorita ca imi spune sa imping la urmatoarea contractie cat pot eu de tare, ca si cum as face un cacatz! M-am uitat la ea mirata si ii spun cum ? ca mi-e rusine! Daca chiar fac asa ceva? a ras si mi-a spus ca il prinde ea si il arunca!!!! Mi-a spus sa ma prind cu mainile de pulpe si sa trag de ele cat pot de tare si sa imping si mai tare!!!
Am incercat asa de doua ori, si daca am vazut ca nu pot i-am zis si doamnei doctor si m-a urcat pe vestita masa jinecolojica si aici apucand de manerele cu care este dotata din 8 contractii puternice a venit pe lume puiul meu scump, Sebastian, cu o circulara de cordon de toata mandretea, dar care a fost rezolvata megistral de dna. doctor, un scor Apgar 9 si o greutate de 2,650 kg la ora 15,40.
Nu a fost nevoie de epidurala, totul petrecandu-se atat de repede, incat cand ma hotarasem sa imi faca si i-am comunicat ca ar fi cazul sa imi faca anestezia se vedea deja capul iar la urmatoarea contractie era afara!!!!!!
Cand a iesit am vrut atat de mult sa-l vad incat era sa cad dupa masa, noroc ca m-a tinut asistenta de un brat!!! Din acel moment am simtit cum totul ia alta dimensiune si nimic nu mai conta... dureri de contractii, epiziotomia facuta sau orice altceva ce s-ar fi intamplat!!! Eram fericita ca il vad cum plange si ia primul contact cu lumea din afara! Eram fericita ca e al meu !!!
SUNT FERICITA CA E CINEVA PE ACEASTA LUME CARE MA IUBESTE NECONDITIONAT !!!
Cam asta a fost cu marele eveniment din viata noastra! Cadoul nostru de Sfintele Pasti!
Va doresc si voua o nastere usoara ca a mea si bebei frumosi si sanatosi!!!

Pupici!



Nally si Sebastian

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Felicitari! Sa va traiasca puiutul si sa va bucurati multi ani impreuna. Pupici! Gratiela, mamica Ozanei (5 ani).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinutza spune:

Nally, sa-ti traiasca bebele Sebastian, sa creasca mare si voinic.
Asteptam urmatoarea mamica de mai-iunie cu o poveste la fel de frumoasa. Pupici !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tinabeve spune:

Felicitari! Sa va traiasca Sebastian si sa va aduca numai bucurii!
Si tie , Nally, recuperare cit mai grabnica si completa.
Tina

Speranta moare ultima.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catan spune:

Sa-ti traiasca baiatul ,sa fie sanatos si cumnitel.Refacere rapida mamicii.Mult noroc si fericire.Cu drag Catan si trupa de pitici.

http://community.webshots.com/user/catya106

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane2 spune:

Asa da nastere!!!Bravo Nally!!!Sa-ti traiasca baiatu mare fumos si sanatos!!!

Anita si Rachella -17.o1.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Sa itzi traiasca feciorasul Nally si sa fitzi amandoi sanatosi! Mey cand povestesti tu, nasterea pare asa de usoara si placuta!

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

Nally, felicitari inca o data. Ma bucur ca ai postat povestea si aici, mie mi-a prins bine sa citesc povestile de la nastere ale altor burtici.
Si-apoi tu ai povestit asa frumos...
Snatate multa si o viata frumoasa lui bebe Sebastian!
Pupici

Irina, burtica cu baietel

33+ saptamani (DPN 9 iunie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxi spune:

Felicitari, sanatate multa tie si lui bebe!!!


Ruxi si Clara pisicuta, 1 an si 8 luni
Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eryka spune:

Felicitari inca o data ptr bebelushul Sebastian .Sa va incante sufletele si sa va bucurati de el.Multa sanatate.

Eryka & sufletzica din burtica (37 sapt.)

Mergi la inceput