ceaiuri permise

ceaiuri permise | Autor: Siminna

Link direct la acest mesaj

fetelor,
am racit cobza si trebuie/simt nevoia sa beau tone de ceai. Am voie orice fel de ceai? eg; tei, musetel, etc?
Am auzit ca unele sint interzise...
voi ce stiti?
multumesc frumos
Simina12 saptamini

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MALUBA spune:

scumpa
eu stiam ca ceaiul de CIMBRISOR provoaca avortul spontan, acum exact nu mai stiu ce ceaiuri sunt contraindicate in sarcina
dar ceaiurile de musetel, tei si menta sunt chiar indicate pt ca :
calmeaza, linisteste, ajuta in caz de constipatie (des intalnita la gravide).

sa ai o sarcina cat mai usoara si fereste-te de orice fel de boli :mai ales gripa care da febra ....

pupici de la DARIUS -7SAPT si a lui mamicuta

http://community.webshots.com/album/125065060nZxywh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Buna,
Ai voie toate ceaiurile uzuale: menta, tei, sunatoare, musetel, maces, paducel, coada soricelului, cozi de cirese, afin, etc.

Nu ai voie ceaiuri care provin din plante care sunt otravitoare in doze mai mari, de ex. tataneasa, marul lupului, etc. Astea sunt folosite la tratarea cancerului (brrr!)

Pentru raceala: ceai cu miere si multa lamaie, evita cat poti medicamentele, chiar si cele de supt, pentru ca nu stii ce excipietnti - chimicale mai contin. Pentru gat face bine si supa de pui.

La fel, picaturile in nas care contin efedrina si e vaso-constrictor, pot sa-i dauneze la bebe si inimioara lui cu vase fine. In general nu dauneaza dar exista riscul. Mai bine fa inhalatii cu un ceai sau cu chestii mentolate gen Karvol.

Sanatate!

Mergi la inceput