anexita, rani pe col....:((

anexita, rani pe col....:(( | Autor: cristallica

Link direct la acest mesaj

Ma numesc Cristina, am 23 de ani si am probleme cu organele genitale.
Anexita bilaterala cronica, rana pe colul uterin, infectie urinara(am avut si o criza de cistita in iarna)si dureri de rinichi.
Am si dureri de vezica la contactul sexual si de ovare.
Am fost pe la 3 doctori din Bucuresti din iarna si nu am rezolvat nimic.Parca este din ce in ce mai grav.
Am luat antibiotice pt cistita, apoi pentru ovare, am facut spalaturi cu tantum rosa, apoi ceai de galbenele, am folosit ovule colpotrophine, cerviron...si rana nu mi s-a vindecat, durerea de vezica e constanta, ovarele ma dor(mai ales stangul).
Nu mai stiu ce sa fac...
Menstra e tot timpul in intarziere...Inainte aveam menstra la 30-32 zile, si acum 40 si chiar mai mult. Sunt foarte nervoasa..
Ce sa fac?
Va trebui dupa menstra din aceasta luna sa imi fac o biopsie la rana de pe col si inca un examen de urina si inca un ecograf. In rest toate analizele de secretie sunt facute, testul pap este 2.

Va multumesc,
Cristina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Cristina eu cred ca trebuie sa iti cauterizezi rana de pe col. Din cauza ranei ai si sensibilitate la ovare.
Multa sanatate!

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunni spune:

quote:
Initial creeata de cristallica

Ma numesc Cristina, am 23 de ani si am probleme cu organele genitale.
Anexita bilaterala cronica, rana pe colul uterin, infectie urinara(am avut si o criza de cistita in iarna)si dureri de rinichi.
Am si dureri de vezica la contactul sexual si de ovare.
Am fost pe la 3 doctori din Bucuresti din iarna si nu am rezolvat nimic.Parca este din ce in ce mai grav.
Am luat antibiotice pt cistita, apoi pentru ovare, am facut spalaturi cu tantum rosa, apoi ceai de galbenele, am folosit ovule colpotrophine, cerviron...si rana nu mi s-a vindecat, durerea de vezica e constanta, ovarele ma dor(mai ales stangul).
Nu mai stiu ce sa fac...
Menstra e tot timpul in intarziere...Inainte aveam menstra la 30-32 zile, si acum 40 si chiar mai mult. Sunt foarte nervoasa..
Ce sa fac?
Va trebui dupa menstra din aceasta luna sa imi fac o biopsie la rana de pe col si inca un examen de urina si inca un ecograf. In rest toate analizele de secretie sunt facute, testul pap este 2.

Va multumesc,
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunni spune:

Cat ti-a iesit papanicolau? In ce consta biobsia? Si eu am avut o rana acum cativa ani, dar mi-au cauterizat-o fara biobsie. La ce doctor te tratezi?




quote:
Initial creeata de cristallica

Ma numesc Cristina, am 23 de ani si am probleme cu organele genitale.
Anexita bilaterala cronica, rana pe colul uterin, infectie urinara(am avut si o criza de cistita in iarna)si dureri de rinichi.
Am si dureri de vezica la contactul sexual si de ovare.
Am fost pe la 3 doctori din Bucuresti din iarna si nu am rezolvat nimic.Parca este din ce in ce mai grav.
Am luat antibiotice pt cistita, apoi pentru ovare, am facut spalaturi cu tantum rosa, apoi ceai de galbenele, am folosit ovule colpotrophine, cerviron...si rana nu mi s-a vindecat, durerea de vezica e constanta, ovarele ma dor(mai ales stangul).
Nu mai stiu ce sa fac...
Menstra e tot timpul in intarziere...Inainte aveam menstra la 30-32 zile, si acum 40 si chiar mai mult. Sunt foarte nervoasa..
Ce sa fac?
Va trebui dupa menstra din aceasta luna sa imi fac o biopsie la rana de pe col si inca un examen de urina si inca un ecograf. In rest toate analizele de secretie sunt facute, testul pap este 2.

Va multumesc,
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaDo spune:

Chiar daca testul Pap iese II, gravitatea ranii se stabileste doar prin rezultatul biopsic, la fel si procedura de eradicare a ranii.
http://www.cpss.ro/cancerdecol/metode.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristallica spune:

Va multumesc.
Nu am mai intrat niciodata pe un forum si nu ma asteptam sa primesc atatea sfaturi.
Intre timp am apelat la alt doctor(d-na dr. Ioana Miloiu de la spitalul Giulesti; are si ore la Medicover).
Mi-am facut analize la secretie si urina. Urina a ieshit bine, si la secretie a gasit o infectie(micoza). Acum mi-a dat tratament cu antibiotice(pentru ovare, rinichi si vezica) si ovule vaginale, dupa care voi face biopsia si dupa caz mi-o va cauteriza.
Va trebui sa fac si niste investigatii hormonale.
Sa-mi tineti pumnii.
Va multumesc mult mult de tot,
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristallica spune:

quote:
Originally posted by sunni

Cat ti-a iesit papanicolau? In ce consta biobsia? Si eu am avut o rana acum cativa ani, dar mi-au cauterizat-o fara biobsie. La ce doctor te tratezi?

Papanicolau mi-a ieshit 2 si biopsia cred ca se face prin ciupirea unei bucatzele din rana pentru a stabili daca e cancer(malign sau beningn). La D-na Dr Ioana Miloiu(spital Giulesti)


quote:
Initial creeata de cristallica

Ma numesc Cristina, am 23 de ani si am probleme cu organele genitale.
Anexita bilaterala cronica, rana pe colul uterin, infectie urinara(am avut si o criza de cistita in iarna)si dureri de rinichi.
Am si dureri de vezica la contactul sexual si de ovare.
Am fost pe la 3 doctori din Bucuresti din iarna si nu am rezolvat nimic.Parca este din ce in ce mai grav.
Am luat antibiotice pt cistita, apoi pentru ovare, am facut spalaturi cu tantum rosa, apoi ceai de galbenele, am folosit ovule colpotrophine, cerviron...si rana nu mi s-a vindecat, durerea de vezica e constanta, ovarele ma dor(mai ales stangul).
Nu mai stiu ce sa fac...
Menstra e tot timpul in intarziere...Inainte aveam menstra la 30-32 zile, si acum 40 si chiar mai mult. Sunt foarte nervoasa..
Ce sa fac?
Va trebui dupa menstra din aceasta luna sa imi fac o biopsie la rana de pe col si inca un examen de urina si inca un ecograf. In rest toate analizele de secretie sunt facute, testul pap este 2.

Va multumesc,
Cristina



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristallica spune:

quote:
Originally posted by Adela Iepure

Draga Cristina,

Si eu am avut o parte din problemele cu care te confrunti tu. In ceea ce priveste anexita, doar medicul este cel mai in masura sa iti dea un tratament corespunzator. Eu am facut pentru anexita tratament cu un antibiotic foarte puternic o perioada mai lunga (cateva saptamani) si in acelasi timp tratament intern cu ovule.

In ceea ce priveste rana de pe col, ranile de genul acesta nu sunt ca ranile pe care le stim noi (o taietura, o buba care se vindeca singura), nu se vindeca de la sine. Ele se vindeca numai dupa cauterizare, asta pentru ca de fapt presupun modificari la nivel celular de obicei. NU trebuie sa iti faci griji, eu am cauterizat o rana acum cateva luni si nu e chiar rau: dureaza mai putin de un minut si e suportabil. Si eu aveam PAP-ul tot 2.

In legatura cu durata ciclului menstrual, si eu aveam un ciclu total neregulat: minim 37 de zile si maxim.....63. Nici asta nu e atat de grav: totul a functionat normal in realitate iar acum sunt insarcinata in 17 saptamani.

Ai multa rabdare si urmeaza cu sfintenie indicatiile medicului, nu e de glumit cu problemele ginecologice, mai ales daca vrei sa faci copii in viitor.

Adela


Iti multumesc :) Felicitari! Nastere usoara!!!!

Mergi la inceput