zgomotul

zgomotul | Autor: ione

Link direct la acest mesaj

De ceva vreme ma confrunt cu o ,,problema,,Fetele mele se sperie de zgomotul facut de aspirator, sunt foarte agitate. Este ciudat, cred, deoarece cind ne plimbam cu carutul afara si claxoneaza masinile sau aud tipete nu se sperie, doar se uita mirate de unde vin zgomotele.
Voi ati mai patit asa ceva, cum ati procedat?
Care ar putea fi cauza?
Sa uzim numai de bine.
Ionela - Maria Diana si Elena Stefania

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

buna, si bine ai venit printre noi,
nu ne spui ce virsta au fetitele tale dar intuiesc ca sunteti inca la numaratoarea lunilor, e firesc sa le fie frica de aspirator fetita mea era mai mare, vorbea si tot nu putea suferi aspiratorul zicea ca "tutuul o papa" desi nimeni nu-i spusese asta, se speria si cind il vedea dar sa-l fi auzit, deci fii cu bagare de seama multi copii au reactii din astea la aparate electrocasnice, eu nici mixerul nu puteam sa-l pun in priza in prezenta ei.... acu a crescut si nu-i mai e frica desi sta cuminte in virful patului cind aspir sau prefera sa stea in alta camera...
numai bine si copii sanatosi


nico si ralu (trei ani 14 martie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalexia spune:

Cred ca este o reactie normala pentru niste bebelusi.
Tin minte ca si bb-ul meu se speria la zgomotul produs de aspirator.
Acum se distreza jucandu-se la intrerupatorul lui, bineinteles sub supravegherea nostra.
Daca vezi ca le deranjeaza atat de tare mergi cu ele la plimbare atunci cand se face curat.
Cu bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bidiloi spune:

Draga mea Ione, fetita mea inca de pe vremea cind mergea in premergator avea pe atunci 6-7 luni, cind se apuca sotul sa dea cu aspiratorul..fugea incintata dupa el de numa-numa!Se bucura si acuma la 1an si 10 luni..ba chiar cind il vede striga de bucurie si vrea sa fie lasata sa participe si ea la "datul-cu aspiratorul".Si de uscator a fost incintata, la noi acum problema e cu baloanele.Ni s-a spart unul a facut zgomot si de atunci nu se mai apropie de ele! Eu zic ca fiecare copil are sensibilitate sa si un anumit grad de iritabilitate la care reactioneaza , ti-am dat ex. meu.Daca vezi ca le deranjeaza acest zgomot ,asa cum a spus una dintre fete, incearca sa iesi cu fetele cit timp sotul da cu aspiratorul de ex.Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Stiu de la o prietena de-a mea ca de fiecare data cand dadea cu aspiratorul, sotul trebuia sa iasa din casa cu copilul de 2 ani. Se speria si cu chiu cu vai il linisteau. Fiecare puiut are un fix pe ceva. Al meu, inca e micut, dar se sperie cand taica-sau stranuta. Avem grija ca intr-un fel sa-l atentionam.
Nu te ingrijora. Toti puiutii se sperie de cate ceva.
Sanatate la toti puiutii,
Ciuf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craluca spune:

aspiratorul??? sa vezi cum urla fi-mea cand aude mixerul sau blenderul!

Mama Raluca, baiat Alex si bebita mica Ioana
http://community.webshots.com/user/craluca100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Este normal sa se sperie de anumite zgomote, am aflat asta de la un psiholog. Fetita mea se speria de aspirator, apoi s-a mai obisnuit. Acum are aproape 3 ani, am schimbat aspiratorul si cel nou e mai zgomotos si fetita iar nu e prea calma cand aspiram.
Cand era micuta se speria de blender, de o bataie brusca in usa... cu timpul trec si sperieturile astea. Dar eu sunt precauta si inainte de a folosi blenderul o avertizez, sa nu fie luata prin surprindere de un zgomot brusc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Cum a spus si Ciuf si fata mea( 9 luni) se speria intro vreme de stranutul nostru, mai ales ala tatalui. Asta ma- facut sa ma informez despre acest lucru prin revistele si cartile despre copii din casa. Imi aduc aminte ca se spunea ca un lucru important in aceste situatii este zambetul pe care trebuie sa-l aibe parintii in momentul producerii zgomotului. Astfel ne obisnuisem ca dupa fiecare stranut, la care micuta inchidea ochii de parca o lovea ceva, sa radem sau sa scoatem sunete haioase. Vazandu-ne pe noi ca radem in urma zgomotului pe care o deranja, treptat s-a obisnuit si aproape ca nu mai tresara.
In cazul vostru eu zic sa incercati sa obisnuiti fetele cu galagia treptat, adica sa dati drumul pentru cateva secunde, iar daca fetele reactioneaza negativ sa zambiti, sa va zbenguiti, sa faceti ceva haios, si totodata sa explicati ca nu este nimic rau. Repetati de cateva ori, si cateva zile la rand. Asa am facut si eu cu blenderul, ii dadeam drumul un pic, il opream si radeam sau spuneam ceva despre zgomotul acela, dar cu zambet, ca sa inspir copilului incredere ca nimic nu este rau din ce se aude.
Bafta multa si sanatate!

CriXia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielat spune:

Baiatul meu are acum aproape 6 ani si tot se mai teme de aspirator cand functíoneaza. Cand nu funtioneaza se joaca cu el si face si el curat adica. Dar cand merge se urca in patul lui si nu se da jos de acolo decat cand termin. Degeaba i-am explicat care e treaba cu aspiratorul ca tot nu am reusit sa-i infring aceasta frica.

gabi

Mergi la inceput