Cum se ia Utrogestanul?

Cum se ia Utrogestanul? | Autor: andra teo

Link direct la acest mesaj

Buna din nou,
Spuneti-mi va rog din experienta voastra, cum se ia Utrogestanul in primele saptamani de sarcina pt fixare: pe cale orala sau vaginala? i in ce doze?
i mi s-a mai prescris si acum trei luni, cand eram la inceputul pierderii acelei sarcini si am impresia ca l-am luat tardiv, de asta nu a avut efect. Dar nu mai stiu in ce doza... eu il luam pe cale orala, dar e mai eficient vaginal?
Azi am avut primele greturi si o ameteala de vad dublu. Ma ucura, ca stiu ca sunt semne ca in mine se dezvolta ceva!!!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana77 spune:

FELICITARI pentru bebe!!
Eu am luat f multe medicam pe timpul sarcinii. Unul din ele a fost Utrogestanul pe care l-am luat astfel:

- Pana prin sapt 24 (cand mi s-a facut serclajul) 2/zi, pe cale vaginala;
- pe cale vaginala, 4/zi pana in sapt 29 (cand am schimbat medicul);
- 4/zi pe cale orala pana in sapt 40 cand am nascut.

Sanatate multa tie ti bebeului!


Ioana,

YANN
& PHILIP
_28.01.2004_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxi spune:

Draga andra, felicitari pentru sarcina, si da Doamne sa fie fara probleme de data asta.
Eu am luat Utrogestan numai pe cale orala pana in luna a 4-a, dar efectiv nu mai stiu cate pe zi, parca una, dar nu sunt sigura, uita-te in prospect, te vei lamuri.



Ruxi si Clara pisicuta, 1 an si 7 luni
Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina78 spune:

Buna Andra si Felicitari pentru bebe !
Eu cred ca cel mai bine este sa-l iei la recomandarea medicului tau obstretician.
Eu de exemplu iau de 2 ori pe zi oral.
La prima sarcina din cate imi aduc eu aminte am luat mai multe.
Asa ca cel mai bine este sa asculti ce spune medicul tau.
Multa sanatate!
Cristina&Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andra teo spune:

Sunteti minunate! Va multumesc din toata inima! Deja ma simt mai linistita si mai increzatoare de cand vorbesc cu voi. Sunt multi din anturajul nostru care ma privesc tare ciudat ca am pierdut 2 sarcini( toate prietenele noastre de fam sunt insarcinate si sunt bine-merci). A fost linistitor sa vad ca au mai trecut si altii prin ce am trecut si eu si acum reusesc sa aiba o sarcina normala. Va pup mult si vs urez si eu numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

In functie de afectiunea pe care o ai ti se va recomanda de catre dr. dozajul pt utrogestan. E totusi un medicament!
Mie mi s-a recomandat sa il iau pe cale vaginala. Si asta tine tot de recomandarea medicului.

quote:
Originally posted by andra teo
...toate prietenele noastre de fam sunt insarcinate ...


Da asta am constatat si eu. Cum am ramas eu insarcinata, hop si ele!!! Fara gluma acum, dar pe bune, brusc o gramada dintre amicile mele sunt insarcinate sau au nascut deja - dupa mine evident... Parca ar fi molipsitor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vivian spune:

se ia unul pe zi daca nu ma insel, pentru ce ti la recomandat¿?
eu aveam o amenoree secundara si mi au dat ceai de cretisoara si...utrogestan.
de la utrogestan ,m am facut.rotunda rau.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vivian spune:

eu nu am auzit ca se ia utrogestan pe perioada sarcinii dar fiind un tratament cu hormoni...cred ca e indicat .
multa bafta ..cu bb tau.
eu iau pe perioada sarcinii doar.."ac-folic"1


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

Eu luam si 4 buc/zi, dar depinde de fiecare problema in parte... De aia sunt dr., ca sa fie consultati, nu?
Eu cat am luat utrogestan nu m-am ingrasat... De fapt am luat 16 kg la sarcina, si cred ca cele 4 suplimentar peste normal erau din cauza celor 'nspe kg de ciocolata pe care le-am tot mancat - cate 1 kg de fineti/saptamana, fara recomandare insa, dar aprobat de dr.

Aproppos, Vivian, bine ai venit pe forum!, pana la 3 luni iei doar acid folic, dar dupa 3 luni trebuie sa iei si prenatal. Si, ca si pt. Andra, tot un dr. te lamureste cate pe zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

Si eu cred ca utrogestanul se ia cum spune medicul!!!
Chiar fetelor,nu va e teama sa luati medicamente pe timpul sarcinii fara recomandarea medicului? Mai ales hormoni?

Anca si bebelina Alexandra (10 nov.2003)
==================================
http://www.vectornoise.com/Alex/index.html
==================================

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:


Mai, dar este absolut necesar sa-ti consulti medicul!!!
Nu este deloc bine sa iei medicamente in timpul sarcinii, fara sa-ti fie recomandate de dr. Deci, fuguta la dr. si vede el daca este cazul sa mai iei utrogestan sau nu!!
Eu am luat 1 luna la inceputul sarcinii, cate 2 pastile/zi, seara, pe cale orala. Inca o data iti spun, medicul decide!

Sper sa nu te superi pe mine ca sunt atat de categorica, dar mai bine sa fii cumintica decat sa regreti mai tarziu!

Iar prenatale si alte alea iei tot la recomandarea dr. Eu am luat prenatale 1 luna si am pus pe mine 5 kg si dr. mi le-a intrerupt, iar acid folic am tot luat cu Tardyferon (fier) vreo 3 luni (ultimele). Am o prietena care nu a luat nimic pentru ca nu i-a dat medicul si bebe este foarte bine, deci depinde de dr.!!!

Sanatate multa,


Adriana si Mihnea (11.11.03)
http://community.webshots.com/user/adriana_mihnea

Mergi la inceput