histerosalpingografia?

histerosalpingografia? | Autor: eva alicia

Link direct la acest mesaj

Buna, va rog mult sa imi spuneti daca ati auzit despre cazuri in care aceasta analiza a avut urmari neplacute pentru pacienta? In urma acestei analize am inceput sa am niste dureri persistente care trec doar cu diclofenac. Bineinteles ca odata cu analiza respectiva am facut un consult amanuntit, totul era ok. Am facut analiza in luna Ianuarie iar durerile au aparut aproape imediat. Poate exista vreo legatura? Va multumesc mult daca va gasiti timp sa imi dati un raspuns...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns isvirg spune:

Draga mea,
Am facut aceasta analiza acum un an. Dupa, am urmat un tratament cu antiinflamatoare dar mi-a fost prescris de medic deoarece urma sa concepem un copilas si aveam ceva probleme cu trompele. Nu stiu daca datorita tratamentului, dar nu-mi amintesc de vreo neplacere dupa analiza. Oricum eu am stat la pat si fara efort fizic o saptamana dupa. Am avut ceva dureri de burta dar au trecut si nu m-au deranjat in mod deosebit, mai ales ca luam si acel tratament.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eva alicia spune:

quote:
Originally posted by isvirg

Draga mea,
Am facut aceasta analiza acum un an. Dupa, am urmat un tratament cu antiinflamatoare dar mi-a fost prescris de medic deoarece urma sa concepem un copilas si aveam ceva probleme cu trompele. Nu stiu daca datorita tratamentului, dar nu-mi amintesc de vreo neplacere dupa analiza. Oricum eu am stat la pat si fara efort fizic o saptamana dupa. Am avut ceva dureri de burta dar au trecut si nu m-au deranjat in mod deosebit, mai ales ca luam si acel tratament.

gina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MURA spune:

Am facut aceasta analiza in luna februarie 2004 si nu am avut chiar nici o problema. Durerea din timpul analizei a fost suportabila iar dupa aceea am luat Aulin si nu am mai avut nici o problema.
Am inteles ca aceasta analiza ajuta si la desfundarea trompelor in cazul in care acestea sunt lipite, asa se justifica sangerarea de dupa analiza.Mult succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luli spune:

Dragele mele,

Dupa indelungi ezitari m-am programat la Dl Prof. Ancar si am reusit si sa ajung. La consult i s-a parut totul OK insa mi-a recomandat sa incepem toate investigatiile sa vedem de ce nu facem BB. In principiu ar fi o pb. la sotul meu insa rezultatele spermogramei nu i s-au parut relevante. Prin urmare mi-a dat si mie sa fac histero si mi-a spus sa vin la dumnealui la Pantelimon. spuneti-mi si mie cu este,ptr ca nu am mai facut niciodata si nici nu stiu cu "este mersul" la spital. Care dintre voi a facut la Pantelimon?

Pupici si sa auzim numai de bine

Luli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eva alicia spune:

Dragele mele,

Va multumesc pentru raspunsuri...se pare (am mai intrebat si medici) ca analiza nu are nici un risc.
Totusi, pentru cele care nu au facut-o niciodata, as vrea sa ofer cateva lamuriri suplimentare. Intr-adevar, repaosul si cateva calmante sunt foarte importante. La fel de important este sa va feriti de frig, cel putin 48 ore. Asta inseamna sosete groase in picioare, chiar in casa, caldura in masina cand plecati de la spital, grija dupa dus. Foarte bine ar fi sa nu mergeti la serviciu o zi dupa...daca se poate. Inca ceva: mi s-a spus si mie ca analiza poate desfunda trompele; avand in vedere ca se face in ziua a 12-a, asta inseamna ca in ziua 14+ sansele de a ramane insarcinata sunt sporite. Contanctul este permis dupa 48 ore de la analiza. In orice caz, toate aceste informatii este bine sa le cereti inca odata de la medicul radiolog (asta in cazul in care nu ajungeti la medicul curant imediat cu rezultatele).

Va doresc mult mult succes

Eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luli spune:

quote:
Originally posted by eva alicia

Dragele mele,

Va multumesc pentru raspunsuri...se pare (am mai intrebat si medici) ca analiza nu are nici un risc.
Totusi, pentru cele care nu au facut-o niciodata, as vrea sa ofer cateva lamuriri suplimentare. Intr-adevar, repaosul si cateva calmante sunt foarte importante. La fel de important este sa va feriti de frig, cel putin 48 ore. Asta inseamna sosete groase in picioare, chiar in casa, caldura in masina cand plecati de la spital, grija dupa dus. Foarte bine ar fi sa nu mergeti la serviciu o zi dupa...daca se poate. Inca ceva: mi s-a spus si mie ca analiza poate desfunda trompele; avand in vedere ca se face in ziua a 12-a, asta inseamna ca in ziua 14+ sansele de a ramane insarcinata sunt sporite. Contanctul este permis dupa 48 ore de la analiza. In orice caz, toate aceste informatii este bine sa le cereti inca odata de la medicul radiolog (asta in cazul in care nu ajungeti la medicul curant imediat cu rezultatele).

Va doresc mult mult succes

Eva


Multumesc mult pentru lamuriri Eva insa mie Dr Ancar mi-a spus ca tb sa fac histero cat mai repede posibil dupa ce pleaca rusii.. adica daca ma tine 4 zile cel mai probabil in ziua a 4 a sau a 5 a iar tu zici in ziua a 12 a ... nu mai inteleg nimic.
In alta ordine de idei am inteles de aici de pe forum ca daca ai o rana pe col nu e indicat sa faci histero insa el stie ca am rana pe col dar mi-a spus ca imediat ce imi trece sa o fac. Nu mai inteleg nimic .Voi????

Pupici,


Luli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luli spune:

quote:
Originally posted by eva alicia

Dragele mele,

Va multumesc pentru raspunsuri...se pare (am mai intrebat si medici) ca analiza nu are nici un risc.
Totusi, pentru cele care nu au facut-o niciodata, as vrea sa ofer cateva lamuriri suplimentare. Intr-adevar, repaosul si cateva calmante sunt foarte importante. La fel de important este sa va feriti de frig, cel putin 48 ore. Asta inseamna sosete groase in picioare, chiar in casa, caldura in masina cand plecati de la spital, grija dupa dus. Foarte bine ar fi sa nu mergeti la serviciu o zi dupa...daca se poate. Inca ceva: mi s-a spus si mie ca analiza poate desfunda trompele; avand in vedere ca se face in ziua a 12-a, asta inseamna ca in ziua 14+ sansele de a ramane insarcinata sunt sporite. Contanctul este permis dupa 48 ore de la analiza. In orice caz, toate aceste informatii este bine sa le cereti inca odata de la medicul radiolog (asta in cazul in care nu ajungeti la medicul curant imediat cu rezultatele).

Va doresc mult mult succes

Eva


Multumesc mult pentru lamuriri Eva insa mie Dr Ancar mi-a spus ca tb sa fac histero cat mai repede posibil dupa ce pleaca rusii.. adica daca ma tine 4 zile cel mai probabil in ziua a 4 a sau a 5 a iar tu zici in ziua a 12 a ... nu mai inteleg nimic.
In alta ordine de idei am inteles de aici de pe forum ca daca ai o rana pe col nu e indicat sa faci histero insa el stie ca am rana pe col dar mi-a spus ca imediat ce imi trece sa o fac. Nu mai inteleg nimic .Voi????

Pupici,


Luli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eva alicia spune:

Luli, imi cer scuze pentru intarziere, dar iti raspund totusi, poate iti este totusi de folos: am doua opinii pentru ziua 12: Dr. Denisa Protopopescu (Medsana si Municipal) si Dr. Laura Dracea (Giulesti), unde am si facut analiza. In acest moment Dr. Dracea este in concediu de maternitate, dar cred ca poti obtine un consult le Gr. Protopopescu, care mie mi-a placut foarte mult...pana la un anumit moment. Am schimbat-o din ratiuni pur subiective, altfel este un profesionist deosebit. Nu vreau sa contrazic in nici un fel ce spune medicul tau, doar ca e analiza destul de neplacuta, si de ce sa o faci de doua ori?

Succes rapid!

Pupici, Eva

Mergi la inceput