Nasii de cununie - cununati religios sau nu?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Noi am cununat deja trei perechi si am botezat o fetita si nu suntem cununati religios. Am cununat in Ardeal, in Bucuresti si la Piatra Neamt dar nicaieri nu ne-a intrebat preotul nimic si nu ne-a cerut vreo dovada.
Nasii sunt parintii spirituali ai tinerilor insuratei si cred ca ar trebui sa fie persoane apropiate sufletului acestora, care sa-i poata ajuta la nevoie, nu doar doua persoane care indeplinesc niste conditii.

http://community.webshots.com/user/lilianacsaki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andruska spune:

Si noi am cununat si botezat si stiu ca este asa: la nunta- nashii trebuie sa fie cununati religios OBLIGATORIU. Puteti intreba si la biserica unde se ve oficia evenimentul. Se poate cere certificatul de casatorie sau merge pe incredere.

La botez- NU este obligatoriu ca cei doi nashi sa fie casatoriti religios sau in nici un fel, pot fi doar 2 prieteni sau sora si frate.

In religia catolica este exact invers- poti cununa chiar daca nu esti tu cununat INSA nu poti boteza decat daca cei 2 sunt casatoriti.

Andra mamica lui Matei (6.02.2004) si Andrei (18.09.1999)

Album Andrei:
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Eu m-am maritat anul trecut la Elefterie.Noi am vrut neaparat sa ne cunune o pereche care era casatorita doar civil.
E adevarat ca atunci cand i-am intrebat, au spus ca si nasii trebuie sa fie cununati religios, dar la nunta nu i-au intrebat nimic, nu le-au cerut nici un act.
Asa ca la noi a mers, chiar si la Elefterie.
Acum , nu stiu cum e bine, dar pentru noi nu conteaza daca nasii sunt luati sau nu in fata Domnului; ne place mult casatoria lor , filozofia lor de viata si de cuplu (sunt un cuplu de vreo 20 de ani), sunt un model pentru noi in toate si conteaza ca-i simtim aproape si ne putem baza pe ei.Asa ca ... fiecare cum considera, daca si ei si voi vreti, biserici gasiti ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FLORYNA spune:

..preotul va poate face o cununie fara mult tam tam inainte de nunta...numai ca trebuie sa aveti si voi nasi...eu cred ca ar trebui sa tineti cont si de dorinta mirilor daca ei vor ca nasii sa fie cununati religios sau nu...iar treaba cu bisericile?!..au ajuns si ele un biznis..bani sa iasa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pulstar spune:

Problema e ca noi nu vrem sa ne casatorim religios(din motive filozofice personale). Si ei ne-au propus(chiar rugat) acelasi lucru, adica sa ne cununam religios inainte fara tam tam, dar noi nu vrem. Ei probabil ca nu inteleg de ce nu vrem, si considera asta un moft, dar nu e asa. In afara de asta, daca nu ne-am casatorit religios atunci cand trebuia pentru noi, nu vad de ce ar trebui sa ne cununam acum religios pentru alti, asa din obligatie. Pentru mine ar fi un compromis. Chiar nu imi place ideea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Eu cred ca e ok. si fara, dupa cum vezi mai sunt cazuri, in nebunia aia nu te-ntreaba nimeni si chiar daca te-ar intreba n-ai cu ce sa demonstrezi ca esti cununata religios.

http://community.webshots.com/user/lilianacsaki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

Iata ce am gasit referitor la subiect:
Cununia religioasa in Biserica Ortodoxa Romana

"Conditiile impuse de aceasta religie sunt:
- viitorii miri trebuie sa fie botezati in cadrul Bisericii Ortodoxe,
- sa nu fie rude de sange pana la gradul al VII-lea sau sa nu fie incuscriti,
- ei trebuie sa fie spovediti si cuminecati inainte de savarsirea Tainei Cununiei,
- nasii trebuie deasemenea sa fie botezati si cununati in cadrul aceleiasi Biserici.Ei trebuie sa constituie o familie respectata si cu o situatie economica prospera, intrucat ei vor fi sprijinul noii familii. Trebuie sa aiba o conduita umanim recunoscuta ca fiind pozitiva (pe cat posibil fara vicii) si trebuie sa respecte valorile familiei (respectul intre parteneri, grija fata de copii etc.)."

Bineinteles ca fiecare e liber sa faca cum crede si cum ii dicteaza propria constiinta.
Pacat e, ca unele cununii religioase se savarsesc doar de dragul spectacolului si nu pentru legamantul spiritual.
Nu stiu, dar eu cred ca ceea ce ne apropie mai tare de Divinitate sunt tocmai aceste legaturi nevazute, dar simtite cu toata fiinta nostra.
Sper sa nu ma judecati prea aspru, dar asta e parerea mea.



aime

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BESTUTZA spune:

Chiar daca prin ceea ce voi spune imi voi atrage si "simpatii" cred ca e bine sa va dau si eu un sfat. Aime, plina de intelepciune ales foarte elegant sa sugereze care sunt conditiile crestine ortodoxe pentru a fi nas ( nu Pinocchio).
Biserica Ortodoxa are niste reguli pe care oamenii care adera la un anumit cult trebuie sa le cunoasca.Mi se pare o chestie elementara! In goana asta nebuna a zilelor se pare ca nu mai stim sa apreciem mai nimic din adevaratele valori crestine!!Si nu apreciem pentru ca nu stim nimic despre ele!
Ceea ce mie mi se pare in acelasi timp trist si revoltator este ca tocmai cei foarte pregatiti sa faca cunoscute aceste valori, si anume preotii,se injosesc prin incalcare(am evitat sa folosesc cuvantul reguli) nu stiu din ce motiv!Ba stiu- banii si dezinteresul!!Cred ca sunteti de acord ca acestia pot fi bagati in acea categorie a profitorilor,diletantilor, dezinteresatilor care isi practica meseria cu un singur scop:banii!Sigur ,nu sariti, banii sunt foarte importanti, dar castigati in urma prestarii unor servicii corecte!( in categorie intra si doctori, notari, profesori si de ce nu -ca doar si ei sunt categorie profesionala,nu?-preotii !!) Am citit diferite raspunsuri care pe mine m-au lasat masca!Poate traiesc eu in alta lume si nu am intalnit preoti care sa faca compromisuri! Eu m-am indragostit de Biserica Sf.Ilie Gorgani ,de langa Cismigiu. De cum am vazut-o mi-am zis ca acolo ma voi cununa !.Preoti in adevaratul sens al cuvantului!O slujba de nota 20:frumoasa si facuta cu credinta si simtirea pe care o au doar cei chemati si fara nici un fel de aluzie sau conditionare materiala !!!
Cand am cununat la fel :ne-au chemat in preziua nuntii am postit si noi si finii, ne-am spovedit...Este o pregatire si o simtire anume la care poti sa aderi sau nu! Ca sa nu mai zic ca preotul care ne-a cununat a fost nasul unui alt cuplu si la slujba de o saptamana de dupa cununie am ascultat slujba impreuna! Am fost uimita ca lumanarile de cununie -care ard si la aceasta slujba-erau mici din ceara curata de o simplitate si frumusete care m-a emotinat si ne-a facut sa ne gandim la adevaratul sens al acestei Taine!
Nu este obligatoriu nimic in lume !Totul depinde de tine si sufletul tau! Noi avem niste prieteni ai caror nasi s-au dus sa ceara sfatul duhovnicului lor de la manstirea unde ei merg!!Acesta este in drept sa hotarasca daca nivelul lor de viata duhovniceasca ii poate recomanda in calauzirea pasilor unui alt cuplu!!!! Din raspunsurile pe care le-am vazut deja cred ca o sa par chiar bizara si o sa credeti ca suntem habotnici!Dar pentru mine asta este in primul rand o lipsa de profesionalism, daca pot spune asa, din partea preotilor, pe de-o parte iar pe de alta parte cred ca cei care merg la cununie bagatelizeaza aceasta taina din nestiinta (este o taina a sufletului, a iubirii, a puritatii!).Oricum astea cred ca sunt niste cuvinte neadecvate timpului si spatiului actual!
Din celalat punct de vedere mi se pare cel putin stranie argumentarea ca vrei sa cununi pe cineva in conditiile in care nu preceptul crestin iti este strain! uite o sa dau si un exemplu ca sa fiu mai bine inteleasa: vine noi un cuplu de musulmani ( dar nu vine ca aia isi stiu valorile din frageda nascare)si ma roaga sa-i nasesc ( nu stiu daca la ei se naseste)!Eu ce fac? Le spun :mai, oameni buni nu stiu exact ce e pe la voi pe acolo, nu stiu ce se face , nu stiu ce va spune, imi pare rau eu sunt crestina, dar stati fara grija ca sunt de acord!Ce denota asta? Nu, le spun , daca imi sunt prieteni buni, ca vom ramane la fel de buni prieteni, dar nu se poate si punct!Exact cum ai spus si Aime "Pacat e, ca unele cununii religioase se savarsesc doar de dragul spectacolului si nu pentru legamantul spiritual.
Nu stiu, dar eu cred ca ceea ce ne apropie mai tare de Divinitate sunt tocmai aceste legaturi nevazute, dar simtite cu toata fiinta nostra" .Eu nu prea am darul esentializarii!Gata! Acu plec tip-til ca stiu ca ma panditi!Va pup! PA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smmiha spune:

Am scris de acei prieteni care au avut nasi un alt cuplu de prieteni care nu sunt casatoriti nici macar civil. Recunosc ca mie mi s-a parut ciudat, pentru ca in imaginea mea nasii trebuie sa fie un cuplu solid, care sa-ti fie in primul rand prieteni (chiar daca sunt rude)si pe care sa-l ai drept exemplu. Mie nu mi se pare normal nici sa-ti fie nasi un prieten si mama acestuia, obicei care se practica frecvent.
Totusi, o parte din sfaturile ortodoxe mi se par exagerate, este parerea mea.

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pulstar spune:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Problema se pare ca s-a rezolvat. Prietenii nostri au decis sa cheme alta pereche(cununata religios) pentru a-i cununa, ca sa fie siguri ca totul va fi in regula. Asta dupa ce mai bine de o jumatate de an fusese stabilit ca noi vom fi aceia. Sunt putin dezamagita, dar ii inteleg.

Mergi la inceput