la ce folositi robotul de bucatarie?

la ce folositi robotul de bucatarie? | Autor: mihaela_s

Link direct la acest mesaj

Am primit de curand un robot de bucatarie si mi se pare foarte practic in multe privinte. Am sa va spun cam la ce il folosesc eu si va rog sa completati listuta mea cu alte "folosinte" ale robotului.

-toc ceapa
-fac fasole frecata
-pasez mancarea pt bb
-am facut aluaturile pentru praitura cu mere si pt cea de paste
-am facut salata de fructe
-am facut maioneza in blender(dar s-a taiat) si am refacut-o cu mixerul
-am batut frisca
-am stors citrice
-am tocat biscuiti pentru bb
-am taiat legumele pentru salata de bouf
-am taiat ciuperci pentru mancare de ciuperci
Cred ca n-am uitat nimic.

Cea mai mare dezamagire a mea este blenderul, pe care nu prea il pot folosi asa cum scrie in cartea care insoteste aparatul, adica nu mi-a maruntit fructul, poate a fost prea putin, sau nu am reusit sa pasez mazarea, probabil tot din acelasi motiv.

Mihaela, Diana si Silvia
http://community.webshots.com/user/mihaela_s20
www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Draga Mihaela,
poti incerca sa faci maioneza in vasul mare in care ai batut frisca.
Strivesti oul fiert intr-un castronel,pui un pic de ulei si sare si amesteci un pic,adaugi un galbenus crud si apoi il pui in vasul robotului si continui ca la orice maioneza.Iese o maioneza foarte buna si groasa,pe care o poti subtia cu putina apa rece.

Legumele pentru salata boef le-ai taiat cu cutitul robotului sau ai o forma speciala?

Pentru ca fructele sa fie strivite bine in blender(sa iasa ca o pasta) le trebuie un "pic de ajutor"-adica un pic de laptic,iaurt,zeama de portocala,etc.Eu am pus 2 mere mari,taiate bucati(cam in 8) ,zeama de la o portocala(cam 100 ml) si o banana.

A ,eu toc si carnea pentru pirjoale la robot.Am Philips 7756 si o pun in vasul pentru taiere,apoi folosesc butonul puls si toc carnea cit de marunt vreau.
Cristina si Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Mihaela, Cristina are dreptate, blender-ul functioneaza ff bine cu ceva zeama, suc, apa, ce vrei tu sa pui acolo si nu mai conteaza ce cantitate de alimente pui inauntru. eu il folosesc si la supe creme, ies in 30 de secunde, iar la maioneza am folosit o viteza mai mica si nu s-a taiat niciodata.
pentru mine cel mai mare ajutor a fost la framintat, mi-a iesit aluatul de cozonac extraordinar, cu framintat 15 minute.....timp in care eu stateam si ma uitam.
Roxi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Roxanica,ia zi-mi si mie cum ai facut aluatul de cozonac la robotul ?
Ai folosit functia puls sau a mers pe framintat 15 minute incontinuu?
Cit aluat ai framintat odata?1 kg?

Cristina si Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

pai iubita la mine are functia si accesoriu de framintat...(eu am HR7754) cred ca si al tau are, nu?
cred ca era chiar un picutz peste 1kg de aluat (cam 750g de faina) dar cu totul....sa zic ca a depasit un kg. sincera sa fiu am fost super incintata.
iar aluatul normal, cum scrie la carte, faina cu maiaua crescuta in vasul robotului apoi adaugate pe rind celelalte ingrediente. mai intrerupeam un pic din cind in cind sa vad consistenta la mina si sa vad daca mai are nevoie de ulei/unt.
si am mai redus viteza ca mi se parea cam mare dar a dus super bine, nici macar nu s-a incalzit blocul motor.
pupici,
Rox

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Saru mana Roxana.
Am sa-i fac si eu proba.Eu am framintat pentru Paste 3 kg de faina,dar la Inaltare am sa framint doar 1 kg si am sa-l pun pe robotzel la treaba..
Cristina si Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Bafta Cristina, tinem pumnii!!
Roxi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Roxi, ai avut curaj sa-l lasi sa mearga 15 min? Si nu a iesit fum? Ca mie mi-a fost frica pana acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Pisi, cu intreruperi mici pentru verificarea aluatului a mers intr-adevar 15 minute....si chiar nu a avut probleme, ca verificam daca se incalzeste...si nimic. sunt ff mindra de el, nu degeaba am chitzait ca vreau neaparat robot cu framintare, mi se pare o alegere ff buna. cred ca depinde ff mult de cantitatea de aluat, stii ca se ridica pe ax odata cu framintarea si imi era frica si mie sa nu se supratureze motorul, dar se pare ca a fost ok. nu stiu daca merge cu mai mult de 1kg de faina, ei zic ca merge pentru 1,5kg de aluat si am sa ramin la cantitatea asta, ca sa fiu "on the safe side".
pupici,
Rox

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doamna Bibi spune:

Cea mai buna inventie in bucatarie!
Eu de Paste am facut urmatoarele la el:
- maioneza (nu se taie niciodata) si iese foarte compacta
- crema pentru prajitura (am frecat unt cu zahar tos si s-au amestecat perfect)
- am batut ouale spuma tare
- am amestecat compozitia pentru blat
- am tocat legumele
In fiecare zi imi fac lapte cu banane si limonada la blender.Nu sunt foarte multumita de storcatorul lui (nu reusesc sa fac un suc bun),doar cel de citrice e bun.
Abia astept sa iasa capsunile sa fac un shake. Din pacate nu are functia de framantat (sau nu stiu eu, ca niste palete are).Avantajul folosirii lui este ca in timp ce el lucreaza poti face altceva sau poti sta.
Cele care nu aveti luati-va ca merita.
Cred ca ma va ajuta mult si la prepararea mancarii pentru bebe.
Monique

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Roxi, , poate incerc si eu.

Mergi la inceput