Comentariu de text

Comentariu de text | Autor: chatonel

Link direct la acest mesaj

Ce intelegi prin:
"Somnul ratiunii naste monstrii"???




Toulouse, la ville rose

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Sint mai multe planuri la care ma gindesc acum (in afara de cel relevat de Goya).
Un exemplu (aprope propriu...)care imi vine repede la indemina ar fi cel de la subiectul cu ciini, in care e lesne de inteles ca un stapin fara ratiune, va avea ciine pe masura, un monstru si nu animal pentru ca adevaratele animale, cu reactii previzibile nu accepta stapin care (culmea ipocriziei) i se considera si prieten...!
Apoi ar fi la nivel individual, cind ratiunea dispare (doarme, ia o pauza, a iesit la o bere cu "analiza") si apar instinctele primare, tocmai atunci e momentul in care despuiati de "omenescul din nou" devenim monstrii (ca o paranteza, nu devenim animale, pentru ne-a fost data sansa ratiunii, odata pierduta, nu te poti intoarce la stadiul de bestie inocenta, nu mai ai "scuza")

La nivelul maselor, e rasplata pe care o primesc multimile manipulate pentru ca si-au astupat urechile, si-au inchis ochii si gura si-au pierdut calea cea buna, l-au pierdut pe Dumnezeu, si-au gasit idolii monstrii

Cam atit vad eu acu,
Andrada

L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante
Iubirea misca soarele si celelate stele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lu.more spune:

In mare graba, fiindca n-am prea mult timp acum, as spune asa:
Daca spiritul nu e mereu de veghe, daca dormitam, daca ne complacem intr-o stare de somnolenta, daca nu suntem vigilenti si daca ratiunea nu ne ramane vie si vioaie, ei bine (sau ... "ei rau")mai devreme sau mai tarziu va veni cineva ("monstrul") sa gandeasca in locul nostru si sa actioneze in locul nostru... Nu e totul pierdut atata timp cat trezirea e inca posibila. Dar... cu cat somnul e mai profund, cu atat ne e mai greu sa ne trezim...
E valabil pentru natiune, ca si pentru fiecare individ in parte.
Parerea mea.
Cu bine.



« C’est une grande folie que de vouloir ętre sage tout seul. »
La Rochefoucauld

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Cum faci o paralela intre
"Somnul ratiunii naste monstrii" si


"Desteapta-te romane, din somnul cel de moarte
In care te-adancira barbarii de tirani"







Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

hmmm, nu se-ncumeta nimeni?




Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lu.more spune:

Eu ma incumet, dar nu te-astepta la cine stie ce din partea mea asa de dimineata! Trei randuri, maxim!
Versurile imnului nostru national indemnau poporul tocmai la vigilenta de care vorbeam mai devreme. Iar la vremea aceea, la '48, terenul era propice: revolutionarii romani au stiut sa faca sa se miste masele. Comunistilor le-a fost teama ca istoria se va repeta in defavoarea lor si l-au interzis. Revolutia din '89 l-a adus din nou in memorie, desi nimeni nu-l uitase, uite, am facut din acest cantec imnul Romaniei, dar vremurile si oamenii nu mai sunt aceiasi ca la '48. De unde rezulta ca versurile nu mai au acelasi impact, si orcum, nu de cantece revolutionare au nevoie romanii pentru a se destepta, ci mai degraba de un ceasornic din ala de pe vremuri, care cand suna te trezeste din morti!
Nu e un comentariu, nici o paralela, e o parere.
O zi buna!
Lulu




« C’est une grande folie que de vouloir ętre sage tout seul. »
La Rochefoucauld

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

asa e, Lulu, masele populare au nevoie mereu de impulsuri si de conducatori abili. Din pacate spalatul creierului in timpul comunismului a dat roadele dorite, acum nimic nu ii mai poate destepta.
Comunistilor le-a fost mult timp frica de intelectuali, stiau ca ei sint instigatorii revolutiilor. Din pacate acum intelectualii adevarati sint inexistanti in ro; sau au plecat, sau sint prea batrini, obositi si nu ii mai asculta nimeni, sau sint mina-n mina cu cei care fac minariile si ajuta la sporirea lor.
Degeaba este imnul tarii un indem la desteptare, cind toata lumea inainteaza cu ochii inchisi, convinsa ca e pe drumul cel bun.






Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

am uitat sa spun:
cred ca singura iesire este tot o manipulare a maselor, ca sa fie aduse pe drumul cel bun, altfel am impresia ca nu se poate ajunge la nimic.
DAR: este corect? Binele nu se face cu sila si daca cuiva ii place sa stea in mocirla, il pot eu (sau altul) obliga sa traiasca inafara ei????





Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

quote:
Originally posted by chatonel

Comunistilor le-a fost mult timp frica de intelectuali, stiau ca ei sint instigatorii revolutiilor. Din pacate acum intelectualii adevarati sint inexistanti in ro; sau au plecat, sau sint prea batrini, obositi si nu ii mai asculta nimeni, sau sint mina-n mina cu cei care fac minariile si ajuta la sporirea lor.
Degeaba este imnul tarii un indem la desteptare, cind toata lumea inainteaza cu ochii inchisi, convinsa ca e pe drumul cel bun.






Toulouse, la ville rose



stiu ca cei care au plecat din tara sunt convinsi ca aici a ranmas doar cine nu poate pleca..ca simplul fapt ca sunt intr-o civilizatiei, nu in haos, ca noi, le confera automat un statut superior..nici macar nu am de gand sa combat atitudinea asta..dar de unde pana unde Romania nu mai are intelectuali? Cati dintre intelectualii Frantei fac activ politica? Romaniei ii lipseste o clasa politica educata, scoli in care politica se invata. Cu mana pe inima pot sa-ti spun ca are intelectuali de nivel international.

D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

descintec:
Nu toti cei plecati gandim la fel, ca dovada aplauzele mele, dimpotriva cred ca majoritatea stim si ne mandrim ca Romania are intelectuali de nivel international.

"Un om nehotarat ajunge la fiecare pas pe pragul unei alternative, adica in situatia de a vedea ca este intr-adevar o fiinta libera. Un om hotarat este lipsit de acest neajuns."
Lucian Blaga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

quote:
Originally posted by chatonel

am uitat sa spun:
cred ca singura iesire este tot o manipulare a maselor, ca sa fie aduse pe drumul cel bun, altfel am impresia ca nu se poate ajunge la nimic.
DAR: este corect? Binele nu se face cu sila si daca cuiva ii place sa stea in mocirla, il pot eu (sau altul) obliga sa traiasca inafara ei????

Toulouse, la ville rose



Nici dragoste cu sila nu se face.

De ce crezi ca ii place sa stea in mocirla? Poate nu ii place, dar inca n-a reusit sa iasa din ea, dar se zbate, se chinuie si va reusi in cele din urma. Si poate nu e chiar mocirla.
Nu cred ca manipularea maselor e o rezolvare ci poate informarea, cunoasterea, samd.


"Un om nehotarat ajunge la fiecare pas pe pragul unei alternative, adica in situatia de a vedea ca este intr-adevar o fiinta libera. Un om hotarat este lipsit de acest neajuns."
Lucian Blaga

Mergi la inceput