Alaptatul - Help Line-

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns didica spune:

Andreea - acum am pricipit si eu cu AnneGraba, de...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allya spune:

DIDICA pai nu trebuie sa-i bagi toata areola in gura! ci cat mai mult din ea! unele femei au areola f mare imposibil efectiv de cuprins de gurita unui bebe si altele numai la 1 cm diametru... deci important e doar sa apuce cat mai mult, nu doar sfarcul si evident pozitia si felul cum ii oferi sanul conteaza! ma bucur f mult ca merge bine treaba! incearca sa renunti cat mai mult la suplimentat!

RUXI bine zici tu ca trebuie pregatiti sanii inainte! dar trebuie si avut grija ca am inteles ca prea multa stimulare ar putea produce descarcari hormonale care duc la contractii premature, nu garantez de informatia aceasta dar mi se pare plauzibila.

Asa de mult ma bucur ca mai sunt medici cum e doamna dr Culcer! merita toti si ! bine ar fi sa fie mai multi medici ca si ea!

va pup,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

quote:
Originally posted by ruxi

chiar am o prietena acum care a nascut de 2 saptamani si-mi spunea ca il pune la san si nu vrea sa suga, si ca-i bagase deja lapte praf, ea mulgandu-se in continuare, dar productia scazand semnificativ. I-am spus sa-i schimbe pozitia, si i-am spus si de o anumita pozitie care la mine a functionat foarte bine ( invatata tot de la Culcer ). A incercat si asa, si acum bebe suge foarte bine.








RUXI,te rog descrie pozitia de care aminteai,ma pregatesc sa nasc si sa alaptez si ma gandesc ca-mi va prinde bine; precis si alte mamici vor dori sa stie despre ce e vorba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Allya,ai dreptate cu sanii.Stimularea lor este chiar o metoda de inducere a travaliului,recomandat gravidelor la termen care vor sa grabeasca nasterea.
Pentru pregatirea sanilor inainte de nastere se recomanda tratarea regulata a sfarcului cu lanolina(vaselina);asigura hidratarea si supletea lor si ajuta la prevenirea uscarii si craparii din timpul alaptarii.



Irina & vevericii Agnes si Laur

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MALUBA spune:

BUNA SEARA mamici si viitoare mamicute!!!

SUPER SUPER subiectul!!!!! imi pare rau ca nu l-am vazut mai de mult....

sa va spun un pic si din experienta mea "fantastica de 6 sapt" :
in primul rand eu stiam data nasterii (cezariana)si cam cu 1 sapt inainte am inceput sa ma mulg cu pompita desi nu iesea nimic ,doar cate o picatura de ceva incolor....asta m-a ajutat ca la nici 5 ore dupa cezariana sa-mi pun mogaldeata la san...saracutul nu prea a putut sa traga ca am sanii f mari si nu prea m-am priceput sa-l pun la san dar dupa 12 ore de la operatie puiul meu manca cu o pofta de mi s-a umplut inima de fericire si implinire....
PORBLEMEEEE au aparut acasa dar le-am depasit relativ usor: mici rani la sani deoarece am mamelonul f mare si nu prinde decat sfarcul dar acum cu BEPHANTEN si sanii goi nu mai e asa rau...

prob cu plansul la san o avem si noi, sau mai bine zis am avut-o: ma speriasem f tare cand a inceput sa planga prima data ;am crezut ca nu mai e bun laptele meu (unii bb fac alergie la lactoza din lapte) dar pediatra mea mi-a zis ca e de la colici si am inceput sa-i dau DEBRIDAT (folosisem si sab simplex si bonisan) si vad ca nu mai plange decat ff rar (cand e jetul f mare)
PLUS ca beau ff mult ceai de chimen si anason, iar lui ii dau ceai BABY DRINK .

in privinta suplimentarii nu stiu ce sa zic : eu am stat 10 zile in spital cu buschi meu (infectie urinara) si ma speriasem ff tare plus deplrimarea spitalului si alte alea erau sa ma faca sa-mi pierd laptele ,dar o pediatra super draguta mi-a zis sa-mi pun puiul la san chiar daca curge si 2 picaturi , sa-l pun si la 2 ore, sa ma calmez si sa nu ii dau supliment pt ca se invata cu alt gust si exista posib sa-l intarc. am facut cum mi-a zis si ne-am revenit in cateva zile . CE-I interesant e faptul ca PUIUL TOT IMI LUA IN GREUTATE CHIAR DACA EU AVEAM IMPRESIA CA NU MAI AM LAPTE...

acum la 6 sapt. avem : 5,100kg (de la 3,760kg cat scazuse din 4,200 nascut)si 60cm (de la 53cm)

sper din tot sufletul sa pot alapta cat mai mult pt ca alaptarea e cel mai bun mod de a creste un copil sanatos

viitoare mamici nu va descurajati daca intalniti obstacole....e minunat sa-ti vezi puiul crescand frumos si sanatos !!!

pupici!!!
cu bb DARIUS -GABRIEL (6 SAPT)

http://community.webshots.com/album/125065060nZxywh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klavier spune:

draga Maluba,

pai tu zici ca la 2 ore inseamna la tine ca il pui mai des? dar la cat timp ii dai de obicei?

ca eu trec acum prin chinurile iadului incercand sa il invat la trei ore o data (are 3 luni si jumate) si imi urla de foame ca disperatul dupa 1 ora-1 ora juma-2 ore, depinde in ce toane se afla.
si in greutate nu mi-a mai luat decat 55 gr in ultima saptamana (cand inca nu incepusem sa ii maresc distantele), laptele meu se imputineaza pe zi ce trece - desi mananc si beau si mai des decat mine nu cred ca isi mai pune vreo mama plodul de 3 luni la supt - si i-am mai dat si completare de lapte praf dar dupa ce suge nu vrea, doar la vreo juma de ora dupa sau la o ora; si daca ii dau intai laptele praf nici asa nu e multumit si vrea dupa o ora san si suge iar ca disperatul...

sper ca ati inteles cate ceva din litania mea.

chiar nu stiu ce sa mai fac.

A.

Adriana + Adriana jr (2 ani si 7 luni) + Andrei (3 luni) + Dragos taticutzul
http://photos.yahoo.com/apaler

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allya spune:

KLAVIER draga ce ti se intampla tie acum este rezultatul unui puseu de crestere caracteristic varstei de 3 luni! el va manca f des si nu va lua prea mult in greutate! el acum incearca sa-ti adapteze laptele la nevoile lui crescute, cel putin asa cred pt ca si eu am patit asa. Nu te chinui sa-i cresti intervalele la care mananca va face asta singur! ai rabdare stiu ca e tare greu, dar se poate sa manance atat de des si sa fie normal si tu sa nu ai nimic cu lapticul!
sper sa te mai ajute cineva cu mai multa pricepere si experienta!

si eu as vrea sa stiu cum sa fac in cazul in care nu o sa ma pot mulge la serviciu (am sa incerc sa obtin un loc unde sa fac asta...) ca sa pot continua sa alaptez? caci stimularea sanilor in aceasta situatie se va reduce simtitor...va rog zice-ti-mi voi cum v-ati descurcat?

va pup,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Klavier, sa stii ca si eu sunt o mamica cu fetita de 4 luni jumate (Olguta nascuta pe 6 Dec) si la mine tot la 1 ora jumate are ceasu' pus ... si asta nu numai ziua, ci uneori (cel mai des) si noaptea... Deci se poate si mai rau
Eu ziceam ca de la 3 luni trece si ea pe un program mai variat, dar staruie in orele ei de masa si nici gand sa ma lase sa dorm si eu mai mult. Nu am incercat sa-i fac program la alaptat caci stiu de la baietelul meu mai mare ca isi face program cand vrea ea..
Off.. stiu ca e greu cu 2 copii, mai ales ca amandoi isi cer partea, dar curaj si poate ca al tau se isi va face programul mai repede.
Si eu stiam ca exista niste salturi in crestere, pe la 6 saptamani, 3 luni, 6 luni, cand incepe sa vrea mai mult, trebuie rabdare sa treci de perioada asta.. sanii tre sa se obisnuiasca sa dea mai mult si tu sa ai mai multa rabdare, sa-l pui de fiecare data la san ...
Vorbe, vorbe si nici un ajutor.. hihi.. suport moral daca vrei, iti dau cat pot


Adriana, Codrin si Olguta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klavier spune:

mersi de sfaturi, o sa ma chinui sa mai incerc un pic. din fericire baietul meu nu ma scoala noaptea chiar asa de des, doarme cateodata de la 8 la 2 noaptea fara intrerupere, mi s-a intamplat sa doarma si pana la 4 dimineata, dar numai de vreo 3 ori. in rest se scoala pe la 11, apoi la 2 sau la 4, apoi pe la 5 jumate -6 da desteptarea.

pentru allya: cand mergeam la scoala si Adriana era alaptata, ma duceam pur si simplu cu pompa manuala la toaleta si stateam un sfert de ora (spre disperarea si mirarea colegelor care nu pricepeau ce e cu zgomotele ciudate si ritmice care se auzeau de acolo ) si reuseam sa ma mulg foarte bine. asa ca nu cred ca e cazul sa te straduiesti sa gasesti un loc special pentru muls. toaleta e perfecta.

pa,
Adriana

Adriana + Adriana jr (2 ani si 7 luni) + Andrei (3 luni) + Dragos taticutzul
http://photos.yahoo.com/apaler

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Allya,


ideea lui Klavier nu e rea, dar trebuie multa atentie pt. igiena.
Mey, eu aveam frigider in departament, dar nu aveam si loc de muls. Asa ca am luat o bluza de alaptat de Maternityhood din State si cum mi-am zis ca asa decent copilul l-as alapta in public, am pus pompa in birou! Am o colega de birou, e drept, dar si daca era tip, tot asha as fi facut. Eu am fost back to work la patru luni si jumatate si puiul meu avea nevoie de laptic.

Dar ma mulgeam mai des decat papa bebe. Pentru ca pompa scoate mai putin decat bebe. Pacatul a fost ca jumatate din ce mulgeam se arunca, ca matza sugea din biberon doar moarta de foame. Si a mai trebuit suplimentat.


Klavier, despre programul puiului tau zic si eu ca toate celelalte calmeaza-te, lasa puiul sa suga cum vrea si pana lasa el sanul din gura. Distantzele si le va face singurel.

Anne-Sarah si mamica sa Andreea

Mergi la inceput