Alaptatul - Help Line-

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns allya spune:

Mai, eu ii dau intai sa suga cand ii e foame si apoi ii dau si solidele si asa sunt sigura ca isi ia si lichidele necesare si beneficiaza din plin de laptic, desi pediatrul a zis sa-i dau 3 mese mari pe zi fara lapte inainte ci dupa...insa dupa asta fiind dupa ce s-a saturat de solide tot dupa el...si am observat ca se deshidrateaza (caci nu vroia nimic lichid toata ziua) si am hotarat sa fac cum simt eu ca e mai bine si cum ati zis si voi si sunt f multumita, mananca un pic mai putine solide insa nu e mare diferenta si eu nu mi-am pierdut laptele si el isi ia lichide si nutrienti cum trebuie....

cat despre greutatea lui eu m-am linistit caci si-a dublat-o la 6 luni si trebuie sa si-o tripleze la 12 si cata vreme e sanatos si mananca tot, nu e cazul sa-mi fac probleme.

va pupic,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danateo spune:

Sunt in pragul disperarii... am facut tot ce scria la carte si cam tot ce-ati scris voi pe-aici si tot nimic... Ma-am gandit ca daca va povestesc, macar simt ca am un suport moral in plus iar daca ar veni si un sfat doua in plus ar fi cu atat mai minunat...
Pe scurt: alaptez de 5 luni si jumatate si inca de la inceput am avut probleme cu sanul stang, in sensul ca mamelonul este foarte sensibil si fac una-doua rani urate si fffff dureroase. Cateodata, in special noaptea, dupa ce papa gaza plang pana dimineata de durere! Acum, de cateva zile mi-este imposibil sa-i mai dau direct sa suga si atunci mulg laptele cu pompita si-i dau cu biberonul. Astefel am observat care este cauza problemei: la sanul stang nu tasneste laptele decat pe un canal, maxim doua iar pe restul doar picura slab... Probabil, ca in timpul suptului acel canal amarat se forteaza tare iar in puctul acela se formeaza o bubita albicioasa ca o afta...
Sa zicem ca desi nu este prea comod (mai ales in timpul noptii), am gasit momentan o solutie de compromis cu mulsul dar si aici e o problema: am senzatia in permanenta ca sanul bolnav nu mi se goleste niciodata complet, adica se goleste dar dupa o ora-doua mi se pare ca e mult mai tare decat celalalt...
Ziceti si voi ce credeti ca ar trebui sa fac pentru ca mai nou am intrat in panica. O prietena mi-a povestit ca ea de la canale infundate a facut mastita, si de atunci nu mai dorm linistita nici putinul care-l dormeam inainte!
Imi doresc mult sa-l alaptez in continuare pe pusti pentru ca lapte am si ar fi pacat dar cateodata durerile ma fac sa nu mai vreau altceva decat sa se termine odata chinul!

Dana si bb Matei
http://www.geocities.com/bebe_matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns taita spune:

Fetita mea este destul de mare si vreau sa o intarc.Ce trebuie sa fac ca sa nu ma doara sanii si sa nu am probleme?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allya spune:

DANA din ce zici tu se prea poate sa fie vorba de un canal infundat mai ales ca iti simti sanul tare... la mine a mers cu mult muls si comprese calde pe san inainte de muls sau alaptat ca sa se dilate canalul infundat, daca il ingrijesti astfel nu cred sa ajungi la mastita, daca insa Doamne fereste se intampla vei lua antibiotice si continua sa alaptezi si sa mulgi sanul cu pricina. Incearca sa si masezi sanul in zona unde e canalul infundat. Iti tin pumnii si nu dispera o sa se rezolve!

TAITA in SUA nu se dau medicamente pt oprit lactatia, OB/GYN-ul mi-a zis ca se recomanda ca intarcarea sa se faca treptat scazand numarul de mese de lapte la zero progresiv si frunzele de varza pe sani ajuta iara f bine si dusuri reci pe ei pana scapi de lapte si rabdare caci corpul va opri laptele singur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Danateo... si eu am facut tot asa o basicutza alba, s-a spart a muscat canibala de fiica-mea... Sa mor...
Trebuie uscata rana si terminata repede ca stiu te sui pe peretzi si in plus potzi sa te si infectezi si mastita e la colt.
Daca esti in Buc, sau daca stii pe cineva in Buc. Putem face asa. Eu vin pe 3 iunie noaptea in .ro, si pe 5 in zori sunt plecata deci nu am timp de nimic, dar itzi pot aduce eosine daca vine cineva sa recupereze. (da un PM)

Probabil ca nu curge destul de repede si o enerveaza. Ce am facut eu: am incercat sa o alaptez inainte de a tipa de foame. Atunci trage mai incet si nu ma ranea. Daca era noapte ii dadeam intai sanul bun, evident asta a dus la dezechilibrarea productziei de lapte intre sani.

Incearca sa stimulezi cursul laptelui pe acel san. Adica fa un dus caldutz si maseaza sanul inainte, pune un prosop cald pe san cand alaptezi.

Anne-Sarah si mamica sa Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

of...eu nu mai alaptez
Nu am stiut ce sa fac si am pierdut laptele de mult.

Saphir si Amos Daniel (26.02.04)
http://community.webshots.com/user/ClimAmos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Tatia... ceai de salvie sau de muguri de hamei... utilizat fata la inceput ca dadeam pe afara de lapte si eram cu sanii constant beton...

Allya eu alternez ba cu lapte la inceput, ba la sfarsit.

Saphirel............................... .
Hai ma poate incerci sa te odihnesti si sa stimulezi cu pompa sau pe post de suzeta pt Amos intre mesele lui. Eu back dupa o pauza si vaz ca cu chiu cu vai....mere totusi, dar macar a mea e maricica.

Anne-Sarah si mamica sa Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Salut!

Am si eu niste intrebari! Va rog mult sa-mi raspundeti ca sunt terminata cu nervii

Cat lapte trebuie sa bea un copil de 10-11 zile la o masa? ( Alaptare la san)

Cand are un copil greutatea cu care s-a nascut? (cand este recuperata? )

Cand trebuie bagat supliment la un copil de 11 zile?


Lara s-a nascut cu 4130 de g si la o 10 zile avea 3840 g (la 8 zile 3760) . Moasa ma bate la cap sa bag supliment ca sa-i revina greutatea dar eu nu vreau. Cand se impune sulimentarea?

Ma duc ca plange, va rog sa-mi raspundeti din experienta ca de teorie sunt toba :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klavier spune:

laura, acum n-am mutter-kind-pass-u la indemana, dar al meu si-a recapatat destul de repede greutatea de la nastere si in prima luna a luat 1.660 gr. (enorm!) la o masa ar trebui sa bea intre 20-30 si 60 de ml, ma gandesc eu.
i-am facut proba suptului in maternitate pt ca sugea asa de tare ca mi-a facut rana si era tot timpul flamand. diferenta era 0 (ZERO!!!) desi sugea juma de ora la fiecare san. atunci i-am dat si supliment Hipp Pre, cu care am continuat si acasa pana mi-a venit lapte mai multisor. dupa vreo doua saptamani de ambele am scos Hippul (ca incepuse sa refuze sanul desi aveam lapte) si i-am dat vreo luna doar san, dupa care iar i-am bagat supliment ca iar mi se imputinase laptele. am mers pe ideea sa nu il las sa ii fie foame, si 4 luni jumate ne-a mers foarte bine. sper sa pot continua asa pana va avea 9 luni. decizia sa ii bagi supliment sau nu e a ta, dar incearca sa te mulgi si daca iese lapte dupa ce suge da-il si pe ala cu ligurita / pipeta / biberon, si vezi cat de multumita e. eventual incearca o data un biberon cu lapte praf dupa ce suge bine de la tine, sa vezi daca il vrea sau nu. daca ii e intr-adevar foame o sa-l goleasca.

bafta,
ma duc ca plange si al meu,
A.

Adriana (24 ani - 10.11.1979) + Adriana jr (2 ani si 8 luni - 21.09.2001) + Andrei (4 luni - 6.01.2004) + Dragos taticutzul (30 ani - 7.01.1974)
http://photos.yahoo.com/apaler

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klavier spune:

laura, uite concret:

Andrei nastere: 3885 gr; 1 zi: 3560 gr (- 325 gr): 4 zile: 3680 gr; 11 zile: 4000 gr. deci la 11 zile avea deja depasita greutatea de la nastere. (el a primit si supliment)

Adriana nastere: 3070 gr; 4 zile: 2930 gr (-140 gr); 9 zile: 3370 gr. deci si ea si-a revenit destul de repede si a fost alaptata exclusiv.

lui Andrei nu i-am dat la fiecare masa completare, doar cand mi se parea nesatul. de fapt, cand se satura la mine, nici nu mai vroia sa auda de biberon, iar cand nu se satura il sugea pe nerasuflate.

A.

Adriana (24 ani - 10.11.1979) + Adriana jr (2 ani si 8 luni - 21.09.2001) + Andrei (4 luni - 6.01.2004) + Dragos taticutzul (30 ani - 7.01.1974)
http://photos.yahoo.com/apaler

Mergi la inceput