Alaptatul - Help Line-

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns allya spune:

SAMSARA f frumos si util mesajul tau! te felicit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allya spune:

KLAVIER draga tu ai o pompa? incearca intai cu una manuala de la Avent si daca iti permiti si asta manuala nu merge nicicum, cumpara una de la Medela si iti vei salva alaptatul cu siguranta, asta daca nu merge sa-l pui pe copil des la san! si cand faci suplimentarea incearca sa o faci cu un dispozitiv cum s-a descris anterior pe forum, il poti confectiona sau cumpara de la Medela. Astfel iti vei si stimula sanii si bebe va avea nutritia complecta!
iti doresc putere, rabdare si success!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dadi_t spune:

Povestea mea e cam asa: la primul copil nu am avut nici un fel de probleme cu sanii.Am nascut-o pe Anduta prematur la 35 de saptamani(desi cu cezariana, mi-au gresit data nasterii).Timp de doua zile cat mi-au tinut-o la incubator din exces de zel (care s-a dovedit ulterior eficient) ma mulgeam cu pompita ,apoi manual.Cand am pus-o pe Anduta la san prima oara parca sugea dintotdeauna.
La Bibi in schimb ce mi-am zis ,,n-am probleme-traiasca laptaria Dady,, si nu a fost asa.Pe Bibi am nascut-o la termen si mare(3,600g)si bineinteles cu pofta de supt pe masura.Pe ea am pus-o direct la san fara sa ma pregatesc dinainte ca la Anduta.Au urmat zile si nopti de cosmar.In afara ranilor(de se vedea grasimea sanului),a operatiei care durea ,de parca nu era de ajuns am avut si un inceput de tromofeblita la un picior.De ce va plictisesc cu atatea amanunte?
Ca exemplu pentru viitoarele mamici si cu sfatul ca puiul vostru merita orice sacrificiu ,numai nu-l frustrati de harnirea exclusiva la san indiferent de durere si de timp.
Revin!Cu toate problemele cea mai importanta a fost rezolvarea sanilor. M-a ajutat foarte mult sotul meu sa depasesc aceste momente.Numai el stie pe unde a umblat , pe ce site-uri a intrat . Mi-a cumparat creme, sfarcuri din silicon si altele.La inceput odata cu laptele curgea si sange,apoi pe masura ce sugea se potolea durerea.Fiecare inceput de supt era un chin ,tipam efectiv de am speriat-o si pe fetita cea mare ,dar tot nu m-am lasat.Intr-un final cu creme (dar ce nu am folosit)si 24h muls fara s-o mai pun la san, s-a rezolvat cu ranile.Acum e parfum !
Daca copilul doarme cel putin 2h eu zic ca nu e nevoie sa va mai mulgeti suplimentar.Am citit pe un site ca ,copilul isi regleaza singur cantitatea necesara de lapte in timp.Eu la Anduta nu m-am muls dupa ce a inceput sa suga singura si am alaptat-o fara probleme 8,5 luni si mai mergea dar...incepea vara si vroiam sa fac plaja,deh!
In speranta ca nu va-m plictisit si v-am fost de folos va doresc mult curaj si rabdare ca...treceti marea.
dady+anduta(8 ani)+ bibi(2.5 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klavier spune:

fetelor, mersi de incurajari.

am si pompa de la Avent, cu care nu mai iese nimic; si pompa Ameda electrica, cu care iese in ultima vreme foarte putin. (ca.20 ml din ambii sani).

allya, si Adriana mea a fost slabuta si cat am alaptat-o si dupa aceea. dar tot asa vioaie si fericita si sanatoasa, asa ca nu iti face probleme si alapteaza cat mai mult.

io-s pe cale sa ma resemnez.

totusi, unde gasesc Galactogylul ala?

A.

Adriana (24 ani - 10.11.1979) + Adriana jr (2 ani si 7 luni - 21.09.2001) + Andrei (ca.3 luni - 6.01.2004) + Dragos taticutzul (30 ani - 7.01.1974)
http://photos.yahoo.com/apaler

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

quote:
Originally posted by klavier


totusi, unde gasesc Galactogylul ala?

A.




Incearca la Plafar.
De fapt, cred ca orice farmacie mai mare, gen Sensiblu, Helpnet, etc ar trebui sa aiba.


Adriana, Codrin si Olguta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Samsara7 spune:

Klavier draga, e drept ca ce am scris eu la conditii sunt cele ideale, si ca nu toate femeile putem sa ne gasim in situatia ideala! Eu insami am nascut prin cezariana, si in mod normal trebuia sa ma ingrijesc. In loc de asta am carat ca o nebuna caruciorul 7 etaje in sus si in jos (caci liftul nu era inca instalat), ba si cumparaturile ca nu ma ajuta nimeni! Si urcam carutul un etaj, coboram dupa sacose (noroc ca piata era langa mine totusi), iar urcam si asa catinel pana la etajul blestemat.
Asa se face ca oboseala, stresul, faptul ca nu m-am alimentat corect, ca nu am baut lichide suficiente (ca apa nu era de ajuns pt a fabrica lapte) au facut sa pierd laptele repede. Si am plans si m-am muls pana la ultima picaturica, pediatrul imi spunea ca daca storc cat sa pun intr-o lingurita si tot e bine. Apoi nu am mai avut ce face, am trecut pe lapte praf!
Nu am sa uit panica din perioada aceea, as fi dat orice sa regasesc laptele. Pana la urma m-am resemnat, si copilul a fost foarte sanatos, a crescut frumos fara probleme. Tot zic ca am avut noroc de a avea acest moment privilegiat, de a alapta!

Imi pare rau pt tine si te inteleg foarte bine! Desi asta nu te consoleaza....

Ma bucur daca v-am fost de ajutor cat de putin!Daca am cheltuit ceva timp a fost tocmai ca sa fiu alaturi de voi, asa cum pot!

Michaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klavier spune:

iarta-ma, Michaela, in ultimele zile sunt cam iritabila si cred ca am exagerat putin!

chestia e ca-mi e sotul in Romania si am ramas singura cu plozii, si Adriana e tocmai in faza de refuzat Pampersii si facut de toate prin pat.

imi pare rau ca n-ai alaptat cat ai fi vrut tu, dar sa fie copilul sanatos ca altceva nu conteaza. o sa storc si io cat mai pot si cat o fi o fi. noaptea, din fericire, tot mai trage de vreo 3 ori, si cum nu intentionez sa ii dau lapte praf noaptea ca sa il obisnuiesc sa doarma, probabil ca tot o sa mai aiba cate ceva o vreme.

azi mi-a facut bucuria sa manance de doua ori (ziua) san si sa nu mai vrea lapte praf in completare, iar cand a vrut completare, a mancat destul de putin. o singura masa a luat-o numai cu lapte praf.

lasa ca ma descurc eu.

si imi pun pretenii din Bucuresti sa intrebe la farmaciile acelea.

A.

Adriana (24 ani - 10.11.1979) + Adriana jr (2 ani si 7 luni - 21.09.2001) + Andrei (ca.3 luni - 6.01.2004) + Dragos taticutzul (30 ani - 7.01.1974)
http://photos.yahoo.com/apaler

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andruska spune:

Adriana felicitari pentru premiul primit - nu stiam ca esti pianista ?! Si eu am cantat la viola si vioara insa cand eram mica. Am avut cateva concerte la Atheneu - era super frumos!!!

Ce iti mai fac gandaceii?

Vrei sa intreb si eu prin Bucuresti si daca iti gasesc iti scriu si vedem cum facem sa ajunga la tine? Asta daca nu a gasit sotul tau prin Brasov ?

Pupici la copilasi si rabdare ptr mamici

Andra mamica lui Matei (6.02.2004) si Andrei (18.09.1999)

Album Andrei:
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klavier spune:

mersi , Andrushka, pentru felicitari!

si toate cele bune la copii.

mersi, Ioana, de mailurile cu Galactogilul pe care in sfarsit il am pe masa si in burtica prefacandu-se in laptic. A reusit mama mea sa imi comande in Brasov la Sensiblu. Are un gust tare bun si sunt foarte curioasa ce planta e aia "Galega" din compozitie.

parca am ceva mai mult lapte, dar nu stiu daca e ca s-a intor sotziorul sau de la Galactogil.

pa,
A.

Adriana (24 ani - 10.11.1979) + Adriana jr (2 ani si 7 luni - 21.09.2001) + Andrei (ca.3 luni - 6.01.2004) + Dragos taticutzul (30 ani - 7.01.1974)
http://photos.yahoo.com/apaler

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allya spune:

Fetelor,

vreau sa adaug aicea la subiectul acesta pt ca este sticky, un link de aici de pe forum unde cred eu ca s-au dat sfaturi utile si eficace pt alaptat: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=25792

KLAVIER ma bucur f mult ca ai mai mult laptic!

sa va mai zic ce am patit eu, bebelusul meu are 6 luni si 11 zile si m-am apucat serios de diversificare si ii dau 2-3 mese de solide pe zi si initial nu a mai vrut sa suga deloc in timpul zilei! dar nici sa bea nimic, nici un alt lichid, apoi a vrut numai suc de fructe (care nu e atat de nutritiv ca si laptele de mami), asa ca am hotarat ca nu e bine ce face ca are nevoie si mai mare de lichide acum ca papa si altceva decat laptic si deci ii dau intai sa suga si apoi ii dau sa manance pana se satura, asa ca a reinceput sa bea si ziua laptic si ma bucur f mult.
Si voi mamicilor cu bebelusi mai mari ati patit asa ceva? au ajuns sa suga numai noaptea copilasii vostrii, au continuat asa pana i-ati intarcat? chiar cand au peste un an cat lapte mai beau? dar cand au peste 6 luni?

va pup,


Mergi la inceput