tot pap-test, am citit tot ce am gasit pe site

tot pap-test, am citit tot ce am gasit pe site | Autor: Simona_B

Link direct la acest mesaj

Draga Teo, va citesc de ceva vreme, dar Dumnezeu a vrut ca pana acum doar sa ma informez ipotetic si sa va doresc tie, colegilor tai si echipei de pe acest site, din toata inima sa vi se intoarca inzecit binele pe care ni-l faceti!
Am primit ieri rezultatul pap testului pe care l-am facut in 10.03.2004 si dupa toate fazele: plans, alarmat sot, citit tot ce am gasit pe net, programare urgenta pe azi-dimineata, cumparat medicamente, in final, iata-ma iar in dificultate...
Mentionez ca eu sunt in Italia, doar de 4 luni, deci vorbesc dar nu f corect si mi-am tradus cu dictionare, cu ajutorul sotului si sper ca ceea ce iti voi scrie sa fie cat se poate de corect.
tipul de prelevare: eso- endocervice
Diagnoza microscopica: material citologic eso-endocervical. Esantion adecvat, dar limitat de fixatie inadecvata. Prezenta de inflamatii de grad moderat. Prezenta de alteratii citologice probabil reactive/ inflamatii in celule glandulare endocervicale. (AGUS REACTIV)
Mi s-a prescris meclon(clotrimazol 100mg, metronidazol 500mg)intravaginal 1xzi, 10 seri dupa care sa repet pap testul. Sotului meu nu i s-a prescris nimic, trebuia? Tratamentul nu ti se pare incomplet?, zic asa ca am vazut raspunsuri in care ziceai ca tu asociezi si cu tratament oral. Io nici nu stiu cat de cat sa interpretez ce sta scris acolo pt ca am vazut ca se numeste Bethesda forma asta de interpretare, insa nu mi se pare la fel de clara ca si cea clasica pe etape... Trebuie sa ma ingrijorez?
Apoi, eu am vazut scris pe prospectul medicamentului ca se evita tratamentul gravidelor cel putin pana in primul semestru(eu in 14 saptamani) si se consiliaza a se administra doar sub stricta supraveghere medicala, iar io ma gandesc ca acu' ca vin Pastele nu am la cine bazai daca nu e ok. Nu-i fac vreun rau lui BB?
Oricum doctora a zis ca ma asteapta dupa tratament pt o noua prelevare imediat ce am terminat de facut tratamentul. E bine sa las sa treaca totusi doua zile cu vagina neatinsa?
Te rog sa imi dai un raspuns mic, mic, mic
Paste fericit tie si tuturor de pe forum!