Taticul la nastere

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns jojo spune:

Si in cazul unei cezariene va dati seama ca nu e posibil.Asa ca travaliul e destul de emotionant, asa ca i-a ajuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arlekyn spune:

Observ, citind si observind drapelul declarat, ca tarile latine cam interzic asistarea tatalui la nastere, cred ca incep sa inteleg de ce si Romania greu mai schimba mentalitatea si unele prejudecati erotico-sexuale si de ce femeile prefera avorturile clandestine sau de ce barbatii nu-si doresc functia de tatici...

Poate ca am exagerat, dar astept si parerile voastre...

Crede si nu cerceta!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacri spune:

nici la noi tati nu a fost lasat sa intre,o doamna doctor a zis asa cu scarba ,atunci cand a vrut sa intre tati in sala de nasteri,ca nu are voie ca femeia incepe sa se madarasca si sa dramatizeze momentul daca este sotul alatiri de ea si multe altele care m-au scos din sarite dar nu prea am avut puterea sa ripostez si nu de alta dar ramaneam si pe mana lor .......atunci sotul meu a ramas pe hol si nici aici nu l-au lasat ,venea un medic de garda si il fugarea la triaj(sotul meu pleca dupa care il suna pe medicul meu si acesta se ducea jos dupa el si il aducea iar pe hol si iar venea celalat medic si iar il fugarea....si tot asa a focut cateva ore bune pana am intrat eu in operatie-cezariana iar atunci a intrat in panica , nu stia ce se intapla si bantuia diperat la aproape 12 noaptea pe holurile spitalului).si nu mai spun dupa ce am iesit din operatie si m-a vazut ca horcaim ,ca mu mai aveam aer....ce sa mai zic a fost o noapte de pomina.iar eu cand inca eram sub efectul anesteziei am inceput sa-l strig si tot asa m-am si trezit-cum il strigam pe el.
mai este mult pana se va intelege ca totusi este bun si taticul in sala de nastere....
pupici

Fabian si mami Lacramioara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arisa_alina spune:

taticul nostru a stat cu noi de la inceput pana la sfarsit.Era tare fericit stiid ca dupa 9 luni de asteptare o va vedea pe micuta care urma sa n-e lumineze viata.Am plans impreuna,am ras,ne-am bucurat foarte mult.Daca voi mai naste odata,as vrea sa mai asiste odata ca-ci fericirea este mai mare.

Sakamoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Pai daca nu intra tati cu noi in sala de operatii, cine-l mai tinea pe Paul in brate? Ca n-am vazut pe nimeni sa stea cu miinile incrucisate si rezemind peretii.. :))

Sanatate la bebei si mamici.
http://community.webshots.com/user/parpalak
http://home911.servebeer.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crenick spune:

La primele doua nasteri tati nu a fost lasat nici macar pe hol sa stea cu mine."Acasa cu el si tu la sala de travaliu "ca asha erau regulile in spital.La a treia nastere am optat pt. alt spital si tati a stat cu mine la travaliu shi nici nu va imaginati cat de mult m-a ajutat lucrul asta.Shi el a fost tare emotionat shi a sis ca a avut niste sensatii mai ales cand l-a ausit tipand (pe copil ca de mine era satul)incat nu le poate descrie.
Daca se poate luati-l pe tati cu voi macar la travaliu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:


Si la noi taticul a fst prezent de la inceput la sfarsit! Travaliul a durat vreo 12 ore - timp in care nici el saracu nu a papat nimic! Am urmarit impreuna pe monitor cum bate inimioara lui bebe, si ma anunta cnd venea o contractie (ca aveam peridurala)..Ca sa ma faca sa uit de ce snt acolo imi spunea bancuri (cu soacre - el care de obicei nu stie bancuri, invatase o groaza de bancuri ptr acel moment ).
In timpul "impinsului" - respira si "impingea" si el impreuna cu mine; era atent sa imi puna masca de oxigen..
David insa nu a vrut sa "coboare"..asa ca au trebuit in cele din urma sa fiu operata. A cerut sa fie echipat ptr cezariana - arata ca un cnd a intrat in sala. El a fost cel care mi l-a "prezentat" pe puiu mic.
Nici un moment nu a dat semne ca i-ar fi rau..greata..era fericit ca imparte acel moment cu mine. Si ma incuraja tot timpu! (chiar daca la un moment dat am vazut lacrimi de ingrijorare in ochii lui).
Nota 20 de la mine ptr el si !

Lumy si David
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/lucaluminita/my_photos

"Il y a des fleurs partout, pour qui veut bien les voir" (Henri Matise)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela-roxana spune:

La noi planuit era sa stea tati cu mami tot timpul dar tati cand a vrut sa intre in sala de nasteri a nimerit an alta sala unde era o mamica si tipa rau de tot , cu picioarele in sus stiti voi mai departe , a iesit afara si nu a mai intrat in sala alaturata unde eram eu!
Am avut noroc ca am nascut cu nasa unei prietene bune care era medic neonatolog in acelasi spital ,stiam ca sunt pe maini bune.
Dupa ce sa terminat totul i-am spus ca si daca ar fi fost acolo nu stiu daca as fi putut sa realizez asa eram de concentrata la eveniment!

Ione`
www.saracut.go.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli spune:

tati a fost alaturi de mine in sala de nasteri. mi-a fost de un real ajutor (l-am simstit alaturi de mine trupn si suflet), fara el nu m-as fi descurcat "asa de bine". m-a incurajat, sustinut, ajutat: pus masca de oxigen, tinut tavita cand am vomat, sters pe fata, dat apa, tinut de man, sprijinut capul si gatul cand impingeam. ii multumesc si-i sunt recunoscatoare. iar la final, el a fost cel care l-a filmat pe bebe, asa ca avem si momentul imortalizat.
pupici pt cel mai scump tatic!

Eliza, scumpului Stefan Takeshi (16 august 2004)
www.babiesonline.com/babies/h/hanako/" target="_blank">web1 web2 www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=eli" target="_blank">paginuta DC www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Stefan Takeshi&mid=2236&cid=10198" target="_blank">album

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dena spune:

Cum sa nu fie tati de fata in cel mai important moment, cand vine bebeul lui?? L-ar rabda inima sa nu se implice??? Si pe bune ...chestia asta cu lesinatul ... eu nu am auzit pana acum pe nici unul din taticii care au asistat la nasteri si au taiat ombilicul bebeului, caci aici e traditie ca tata sa taie ombilicul, sa fi lesinat... cred ca e mai degraba chestie de mentalitate...
Iar doctorita aia din Rom care a zis ca femeia incepe sa dramatizeze momentul cand tatal bebeului e langa ea, scuze dar pe langa ca nu este la curent cu studiile care arata ca gravida e mult mai linistita si se simte mai in siguranta, nascand astfel mai usor, nici macar nu are notiuni elementare de psihologie... nu mai spunem ca sunt violate drepturile omului... e dreptul tatalui sa participe la venirea bebeului sau pe lume , chiar daca e cezariana...
Chestia cu rusinea mamei sau chiar numai discomfortul cum sugera o colega este aiurea rau de tot... inseamna ca individul care este tatal copilului este numai un furnizor de spermatozoizi, nu un adevarat partener de viata...

Denisa si bebica din burtica - 27 sapt.
"Nu ai pierdut daca ai cazut. Vei fi invins cu adevarat daca nu te ridici." G.Funakoshi

Mergi la inceput