Trece ac perioada?!

Trece ac perioada?! | Autor: PaulaM

Link direct la acest mesaj

Stau si ma intreb daca este doar “o perioada” in jurul virstei de 2-3 ani ……
Mara are 2 ani si 6 luni si nu prea mai reusesc sa ma inteleg cu ea. Nu vrea nimic din ce ar trebui sa faca: sa manince, sa se incalte, sa nu arunce cu jucariile, alte lucruri de acest gen…. Asta ca sa nu mai amintesc de vesnica nehotatrire: “vreau apa, ba nu vreau suc”, vreau adidasii, nu! vreau ghetele”, “vreau sunca si iaurt, nu vreau iaurt” si tot asa .
Am incercat metoda cu “lasarea deciziei pe umerii ei” si sa o las sa aleaga dintre doua lucruri: nici nu s-a hotarit bine ca se razgindeste instantatneu……
Iar cind nu vrea sa faca ceva, raspunsul este clar: nu vreau!
Probleme la fel? Idei pt rezolvare?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=23478&whichpage=6

Draga Paula,aici ai sa gasesti multe probleme si citeva solutii pentru "teribila virsta de 2 ani"!
Bine ai venit printre noi!Rabdare si curaj!Cristina si Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoki spune:

Draga Paula,
ma bag si eu in vorba...fetita mea are doar 4 luni, deci nu am pretentia ca am vreo experienta de genul asta....inca!, dar am auzit ca ar functiona chestia cu "comanda inversa". Adica: "tu n-ai voie sa...", "tie nu-ti dau sa mananci cutare lucru", etc. Incearc-o si pe asta....cine stie?...poate merge....
Pupici

Nicoki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Costinescu spune:

Fetita mea face saptamina viitoare 3 ani.
Am citit intr-o carte ca la aceasta virsta se potolesc - virsta gingasiei.
La 2 ani si 10 luni s-a transformat complet - cuminte, ascultatoare,
dragastoasa cum nu a fost niciodata ( venea la noi, ne pupa si ne spunea " Te iubesc ")
Am zis : AM SCAPAT.
Partea rea este ca a tinut-o doar 2 saptamini - acum si-a revenit
la vechea stare, parca si mai rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Costinescu spune:

Fetita mea face saptamina viitoare 3 ani.
Am citit intr-o carte ca la aceasta virsta se potolesc - virsta gingasiei.
La 2 ani si 10 luni s-a transformat complet - cuminte, ascultatoare,
dragastoasa cum nu a fost niciodata ( venea la noi, ne pupa si ne spunea " Te iubesc ")
Am zis : AM SCAPAT.
Partea rea este ca a tinut-o doar 2 saptamini - acum si-a revenit
la vechea stare, parca si mai rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PaulaM spune:

Am incercat de toate!!!!!! Chiar nu mai stiu ce sa fac….
De dimineata s-a trezit, de exemplu, plingind si spunind ca vrea Cola?! Nu ca ar bea Cola de obicei – daca stau bine si ma gindesc chiar deloc – dar au trecut aseara niste prieteni care au baut Cola si cred ca de acolo I s-a tras…
Oricum tipete, plinsete si tot tacimul: vreau cozonac, nu mai vreau cozonac, vreau sunca, vreau parizer, imbraca-ma, lasa-ma ca ma imbrac singura si tot asa……
M-a disperat…. Chiar nu mai gasesc nici o cale sa ma inteleg cu ea…
P.S Cum va descurcati la plecarea din parc? Ca atunci intervine un alt circ…….

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina Roman spune:

Incearca sa o anunti cu cateva minute inainte ca trebuie sa plecati, eventual ii si mai repeti de cateva ori acest lucru. Poate merge!

Florentina & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PaulaM spune:

O sa incerc si asta… Dar din nou ajungem la: “inca o data si gata” si tot asa! M-am prefacut de citeva ori ca plec fara ea….. mi-a spus “Pa!” si si-a vazut de joaca in continuare…
P.S. Voi pe unde iesiti la plimbare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PaulaM spune:

O sa incerc si asta… Dar din nou ajungem la: “inca o data si gata” si tot asa! M-am prefacut de citeva ori ca plec fara ea….. mi-a spus “Pa!” si si-a vazut de joaca in continuare…
P.S. Voi pe unde iesiti la plimbare?

Mergi la inceput