ajutor, costum carnaval

ajutor, costum carnaval | Autor: tora97

Link direct la acest mesaj

fetelor, ajutor!!! ma bufneste si risul, da' treaba i serioasa!
mindra mea, Thea, are pe 1 iunie carnaval, tema este "epoca medievala"
eh, din pacate nu mi pot permite sa i cumpar o costumatie adecvata... are careva, ceva, cumva?
"capritza" mea are cam 1,25 inaltime si este slabutzica, adicatelea vreo 25 kg!!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Corina Paraianu spune:

Draguta,
pai ce spui tu, costum medieval, se poate rezuma in cazul fetitelor la rochie de printesa, nu? Ca la altceva nu ma pot gandi, poate...vrajitoare !?!
Teo a mea e mai micuta, are cam 115 cm si are o rochie cu care a fost ea zana si coronita de printesa. Daca te pot ajuta cu astea in cazul in care nu o sa ai alte oferte mai bune, cu mare placere.
Sau mai spune-ne cam tu la ce personaje te gandesti.
va pupam,
Teo (cu varsat-de-vant de ieri!!!) si Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Tora,
nu stiu cit o sa ti se para de serios raspunsul meu, sau daca eu as fi capabila sa-l pun in practica... Dar iti povestesc totusi.
Ma tin minte, la gradi, in grupa mare, la ceva serbare, intr-o splendoare de rochita galbena, toata lunga si infoiata, pe cap cu un sortiment de coif de care atirna o esarfa... Cred ca intruchipam soarele, dar, cu un pic de imaginatie, puteam sa fiu foarte bine si o printesa.
Zic ca poate n-ai chef sa pui ideea in practica pentru ca rochita mea era din hirtie creponata. Metri intregi de hirtie creponata, cusuti de mina in talie de mama si bunica, cusuti apoi de o bluza, asa ceva. Coiful era... nu stiu cum sa explic. Stii pozele din cartile cu Cenusareasa, cind eram noi copile? Un fel de con? Pe ala era lipita, tot asa, hirtie creponata, din virf curgea esarfa mamei... Eu imi amintesc ca m-am placut teribil!
Acum, in lipsa de talent pentru a face rochia de hirtie, incerc sa ma gindesc ce-as face eu... Cred ca as lua o fusta de-a mea, si as intoarce-o pina cind tivul ar ajunge la talie, cred ca as prinde cu ace de siguranta, ca nu le am cu cusutul... Si apoi as face falduri jos, tot asa, cu ace de siguranta, stii, sa nu aiba fusta aceeasi lungime. Si probabil as cumpara un spray de-ala de scris pe pereti, sclipicios de preferinta, si as incerca sa decorez cu el fusta. Sau as pune fundite, snururi... ce mi-ar trece prin cap. Iar cu largimea fustei... as incerca sa fac un nod pe fund... asa ceva, sa-i dau fustei alura :).
La fel as face si cu bluza...
Si coiful l-as face sigur, cu esarfa aia in virf, cit mai lunga, cit mai larga... Eventual s-o tirasca pe jos... Adevarul e ca asa mi-am imaginat mereu parura la rochia mea de mireasa...
Varianta B ar fi sa cumpar niste metri de material, unul care sa nu-mi ruineze bugetul, cu siguranta, si sa confectionez un fel de pelerina, asortata la esarfa... o pelerina neagra din care sa-i iasa doar miinile, prin niste gauri laterale. Si as decora pelerina cu ceva forme de staniol pe o tema data, as declara-o vrajitoare, cum bine zice Corina, i-as pune o bagheta in mina, sa sperie printesele, le transforma in broaste riioase daca scot limba!
Cred ca ceea ce conteaza este sa o convingi pe ea ca e minunata, daca ma gindesc eu bine rochia mea de hirtie creponata nu poate sa fi fost chiar o splendoare, dar eu ii pastrez o amintire incredibil de draga...
Si cred ca m-as stradui sa fac tot fun-ul acasa, sa ii placa piticului fapul ca am facut asta impreuna... Chiar daca alt copil o sa aiba un costum mai acatari, nici unul nu l-a facut cu mami, nu?
Cu drag si pupici,
Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina Paraianu spune:

Maaama, Simona, ce idei ca lumea ai! Bravo tie!
Iti doresc sa ai si o fetita ca sa poti sa realizezi si rochiile de care povestesti! De fapt, cred ca si pentru Copilul Atomic Radu esti in stare de cine-stie-ce costume traznite!
Nu stiu inca ce va fi Teodora in serbarea din iunie, dar de-acum sper sa fie zana sau vrajitoare din aia cu coif si voal atarnat pana la glezne!
M-ai facut sa imi aduc aminte de una din cartile preferate ale copilariei mele: "Povesti cu Zane" de Contesa de Segur. Cand eram in clasa a II-a am facut si un rezumat la o poveste de-acolo si in loc sa scriu Zana Atotputernita am scris peste tot Zana Autoputernica - mi se parea ca suna mai bina si, oricum, mai logic.
pupici
Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Corina, superba carte, Povesti cu Zine... Ce ma durea sufletul pentru Ursuletz! Si pentru Balaioara, da...O am si acum pe undeva, pe la mama...
Fara nostalgii, acum! Am scanat poza vrajitoarei din Cenusareasa, o versiune de prin '74-'75, si vrut s-o trimit via DC Torei, ca alta adresa n-am. Nu vrea! Idei? Tora? Cum fac sa trimit poza? Mai mult de dragul palariei - care, fara bor, intruchipeaza perfect cornetul ala de carton, lipit cu prenandez si peste care lipise nagyi hirtie creponata si il transformase intr-o chestie care nu rivalizeaza cu nimic in memoria mea la capitolul palarii, decit pentru restul...
Puteam eu sa scanez si poza cu Cenusareasa in rochie de bal dar m-am gindit ca o vede Thea si s-a zis, aia ii trebuie... chiar era mult prea complicat de facut din hirtie creponata!
Astept sugestii pentru transferul de poza, daca mai este nevoie... Corina, daca vrei model, trimit cu placere!
Cu drag,
Simonna
PS. In epoca medievala nu se inventasera haiducii? Stiti... un pic de funingine sub nas, masca, cutit... Zorro! Asta e medieval, nu? Si simplu de deghizat! Poate sa fie ... sora lui Zorro! Nu fac bascalie, sa mor ca nu, ma gindesc cum eram noi, toate fetitele din zona, mai puslamale ca baietii... Aveam si sabii de lemn! Si Radu zice ca daca era Zorro i-ar fi placut sa aiba o sora... :)
Pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

anu trecut, la o serbare mindra mea a intruchipat "primavara".. i am tras o fusta din voalul de mireasa al ma sii... pus pe din doua, peste care am cusut o gramada de flori artificiale si fluturi (fusesera agrafe) si cordonul i l am facut ditr o margine de patura (patura a fost de acord sa i descos marginea/intaritura) la care am asortat o bluza cu minecute bufante...
probabil ca voi folosi aceeasi fusta la care voi adauga una de hirtie creponata pt a o face mai ampla, si pe care sa prind o multime de margele, brizbriz uri... (dau iama in cutiile cu zorzoane pt bradul de craciun)...
cu coiful sa vad ce oi face.. dar voi continuate cu idei, si va multumesc mult

hehehe simona, dac ar fi dupa imaginatia mea, as costuma o in cavaler medieval!!!

Mergi la inceput