Preturi analize!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=18362
Tia, asta e subiectul de care ziceai? Daca nu-i, sterge-l:))

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luli spune:

quote:
Originally posted by Monica-Elena

Luli cele hormonale le faci in ziua 3,14 si 21. Vezi ca Ancar le cre doar pe cele din ziua 14 si 21, iar toxo, Chlamidia, ureea etc le faci oricand.
Bafta!

Monica


Draga Moniq "da-mi mura in gura" cum se spune. Spune-mi mai precis care sunt toate analizele hormonale.

Pup toate fetele.

Luli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

ziua 3 sau 5: FSH, LH, estradiol
ziua 14: FSH, LH, estradiol
ziua 21: estradiol, LH, progesteron, prolactina

si mai sunt T4, TSH - in orice zi a ciclului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Luli, scuze acuma am vazut mesajul tau. Vezi ce a scris Tia mai sus.
Chlamidia, ureeaplasma, toxoplasma, micoplasma, cultura de col si secretia vaginala se fac in orice zi a ciclului.
Medicover si Sanador sunt OK. Se fac analize bune si la preturi rezonabile. Diferenta fata de Medsana este ca astepti mai mult rezultatele nu in aceeasi zi si la preturi rezonabile. Medsana e f. f scumpa la fel si Centrul Medical unirea.
Bafta!

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina25 spune:

Fetelor am o nelamurire si vreau sa ma ajutati.Incerc de aproape 1 an sa fac bb si de 4 luni merg la doctor la Polizu la DR.Branescu. Mi s-a spus la inceput ca as avea probleme cu trompele ,am luat 2 luni
Vioxx,am luat apoi clostilbegyt si am facut monitorizari eco si mi-a spus ca stau bine cu ovulatia si cu ovarele.Acum am un fel de racela si i-au Klian ovule si trebuie sa fac urmatoarele analize :vsh,hibrinogen ,hemoleograma.Stiti ptr.ce anume sunt aceste analize? Ptr. ce se face chlamidia,ureeaplasma, toxoplasma si microplasma ? Ar trebui sa le fac si eu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Alina, bine ai venit printre noi.
In primul rand, intrebarea mea este: ai facut o histerosalpingografie? Daca spui mai ales ca ai avut/ai probleme cu trompele, este obligatorie aceasta analiza, pt ca nu se da tratament de stimulare cu clostyl decat dupa vizualizarea trompelor.
La fel de important: sotul a facut o spermograma? Este cea cu care se incepe in cazul oricarui cuplu infertil.
VSH, fibrinogenul si hemoleucograma pot pune in evidenta o infectie/inflamatie in ogranism (daca VSH, fibrinogenul ies mari, leucocite mai multe etc).
Referitor la celelalte analize, sigur ca e bine sa le faci, este bine de fapt sa faci urmatoarele analize:
-examen de secretie vaginala si cultura din sercetie
-chlamydia, ureaplasma si micoplasma din secretie vaginala.
Multa bafta si sanatate maxima!

Anemona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Revin cu amanunte ptr cele interesate de preturile analizelor. La Clinica Sanador am facut toxoplasma si chlamidia din sange, din secretie toxoplasma, chlamidia, ureeaplsma, micoplasma, secretie de col, cultura de col si testul papanicolau - toate 3.120.000 lei. Analizele din ziua 3 - FSH,LH, prolactina si estradiol plus T3,T4 si TSH mai sunt in jur de 1.800.000 lei.


Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Servus,

Monica, cine ti-a dat sa faci atatea analize?
Si mie mi-a dat ceva, dar la tine gasesc multe pe care eu nu le am...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina25 spune:

Aceste analize mi le-a dat inainte de ami face histerosalpingografia
Sotul meu si-a facut spermograma si este bine.Eu am luat clostilbegyt inainte de a face histero.Eu tind sa cred ca problema mea este anexita
care nu reusesc sa scap de ea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Ileana,ancar nu o sa-ti dea sa faci aceste anaalize decat dupa o pierdere de sarcina.Eu le-am facut de capul meu...adica din ce am auzit la fetele de pe forum.M-au costat in septembrie anul trecut 10 milioane la Medsana.


proteina totala
ASLO
hemograma
mononucleoza
RPR(sifilis)
TPHA
CMV(citomegalovirus)
rubeola
toxoplasmoza
Chlamidia
Listeria


Din cultura vaginala-micoplasma
ureaplasma
examen secretie


Toate aceste analize le-a citit Ancar.Nu mi-a spus nimic de initiativa mea...a fost multumit de ce a iesit.Nu am nimic rau.

Eu dupa ce am nascut am avut o infectie pe care i-am dat-o si fetitzei.Imi era teamaa saa nu o am in continuare.Este cumplit sa vezi ca bb-ul tau trebuie sa faca injectii in maternitate din cauza ta!




Gabi.

Mergi la inceput