Cafea la nisip

Cafea la nisip | Autor: Cristina_C

Link direct la acest mesaj

Am auzit ca e foarte buna. Ati baut vreodata si stiti cum se prepara?

Cristina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

am baut si e buna tare1
am baut pe plaja...din cate am observat se face pe nisip fierbinte intr-un recipient...mai multe nu stiu..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caroline spune:

Simplu, eu mai fac din cand in cand, duminica.
In primul rand iti trebuie un ibric de alama (se gaseste in Ro la artizanat - dar cred ca daca incerci si la alte artizanate, poate cele arabe sau turcesti, vei gasi)
De ce de alama (cupru) - pentru ca este un material care se incalzeste usor si bine de la nisipul fierbinte.
Se foloseste o cratita (veche sau nu) in care se pune nisip (de pe plaja, sau din parcul copiilor) pana la jumatatea inaltimii ibricului.
Cratita trebuie sa fie suficient de inalta - ceva mai mica decat inaltimea ibricului dar mai inalta decat jumatatea lui.
Se pune cratita cu nisip pe foc mic, se incinge bine nisipul, se pune in ibric de apa fierbinte cu cescuta, numarandu-le si se pune cate o lingurita de cafea si 1/2 zahar pentru fiecare cescuta de apa (daca iti place mai dulce mai adaugi zahar). Se mai amesteca cu lingurita cu coada lunga si se invarte ibricul prin nisip ca sa preia mai bine caldura, cand cafeaua a facut caimac si se umfla pana la buza ibricului este gata - aromata, calda si imbietoare....mmmmm....
C.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Si eu am baut, si e buna intr-adevar.
Se prepara (acasa), asa cum spune Caroline.


Laura, mama lui Andrei

http://community.webshots.com/user/tcatlaura

http://www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Multumesc pentru raspunsuri, o sa incerc si eu, numai sa fac rost nisip si recipiente!

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tunad spune:

Cafea la nisip?
Aceasta este mai amara si foarte tare.
In primul rand cafeaua trebue sa fie din "boabe macinate" fin(merge si cea gata macinata-ambalata).
Pune-ti o cana cu apa, in ibric, o lingurita cu varf de zahar si se fierbe pana da in clocot. O dati de la flacara adaugati trei lingurite cafea(nu amestecati imediat deoareca se umfla), dupa 5 min amestecati si puneti la foc mic min 5 min(daca aveti rabdare focul poate fi si mai mic)amestecand se nu se umfle. Inainte de a o lua de pe foc lasati-o sa se umfle putin dand focul mai tare, apoi serviti-o in cescute mici. Este foarte tare!

Mergi la inceput