Realizare profesionala versus familie implinita

Realizare profesionala versus familie implinita | Autor: Julie

Link direct la acest mesaj

Familia si cariera. Se impaca cele doua? Sau trebuie sa facem o alegere pentru una dintre ele?
(sondaj propus de ludmmyla)

Intrebare sondaj:
Familia si cariera. Se impaca cele doua? Sau trebuie sa facem o alegere pentru una dintre ele?
(sondaj propus de ludmmyla)


Rezultate:
prefer o familie implinita in locul unei cariere   [52%] 78 voturi
prefer cariera in locul familiei   [4%] 6 voturi
le am pe amandoua si coexista armonios   [44%] 66 voturi


Status sondaj: Inchis  »»   Total Voturi: 150 numarate  »»   Ultimul vot: 01/07/2004 17:24:58 

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danis spune:

eu cred ca nu o alegere trebuie facuta, ci o "intelegere", un compromis; nu-mi pot imagina viata de familie fara viata profesionala (cuvantul cariera deja are o nuanta de succes :) ); nici nu mi-as putea imagina ca as putea fi fericita cu o cariera plina de succes fara viata de familie; nu pot si nu vreau sa renunt la nici una dintre ele; desigur, de nici una dintre ele nu sunt multumita la maxim, dar nu as schimba nimic nici daca as putea :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hollen spune:

Cred cu putere ca cele doua aspecte ale vietii noastre trebuie imbinate. Eu nu as putea fi fericita fara familia pe care o am. E tot ceea ce mi-am dorit vreodata si nu as fi fericita daca ar trebui sa stau acasa. Nu pot. Asa e personalitatea mea. Nu pot sa stau fara sa fac nimic. Fericirea cred ca e a dusa de ambele parti, daca esti implinit pe ambele planuri si cred ca ne putem realiza atat familial cat si profesional.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Inainte sa am copilul as fi optat pentru imbinare eram convinsa ca se poate. Acum... am constat ca trebuie facute niste compromisuri, iar eu am ales ca cea compromisa sa fie cariera.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

De cind a aparut copilul, cariera a trecut pe locul 2 si acolo a ramas !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankka13 spune:

Cred ca pe siteul DC majoritatea ar optra pt familie ,si mi se pare logic .Eu la fel , aleg familia pt ca alaturi de familie poti sa realizezi orice .Carierapoate trece pe locul doi .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

cariera, am spus pina acum :) se pare ca incepe sa fie tirziu ca sa imi mai schimb opinia.




Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Nu cred ca trebuie sa votam cu majoritatea, pentru ca suntem pe un site "despre copii", cred ca trebuie sa fim sinceri. Votul e anonim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andruska spune:

Pentru mine ambele sunt importante, acum trebuie sa fi si destul de norocos ca sa faci ceva sa iti placa.

Daca ar fi sa aleg BINEINTELES ca as alege familia pentru ca doar alaturi de ei ma pot realiza pe toate planurile, inclusiv profesional.

Andra mamica lui Matei (7 saptamani) si Andrei (4 ani si 6 luni)

Album Andrei:
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otau spune:

O perioada de 4 ani dupa casatorie am crezut ca nu putem avea copii. Ma concentrasem pe cariera. Dar minunea s-a intamplat si am un baietel. De atunci am lasat cariera pe locul 2 si zau ca nu-mi pare deloc rau. In schimb, imi sustin sotul pentru a avea o cariera asa cum doreste.
Aurora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

am votat pt coexista, desi in acest moment m-am lasat de servici pt bebe... dar voi reveni in forta cand v-a avea doi ani. Daca nu am activitate cerebrala, simt ca ma scufund. Nu ma pot simti implinita in viata de familie daca nu muncesc si incerc sa-mi fac si placerea de a munci.

Freia si bebe Alexa

http://community.webshots.com/user/freia_ro

Mergi la inceput