Povesti nespuse - nume nescrise - inimi calde

Povesti nespuse - nume nescrise - inimi calde | Autor: Adi4U

Link direct la acest mesaj

Deschid acest subiect in speranta ca va fi citit de cei lucreza, colaboreaza, cunosc oameni din mass-media, fundatii caritabile, organizatii guvernamentale si non-guvernamentale pentru a putea face cunoscuta un bine unor copii, a caror poveste este necunoscuta, dar in a caror piept se chinuie sa bata o inima.

Ei au nevoie de ajutorul nostru pentru:


  • BANUTA GEORGIANA - 3 luni

  • - DIAGNOSTIC: canal permeabil cu debit de sunt moderat
    -necesita operatie pe cord, fiind nedeplasabila (este intubata) se cere ajutorul si pentru transportul ei cu un elicopter medical sau o salvare dotata corespunzator situatiei de la Bucuresti la Timisoara.

  • MIHALACHE DAN MARIAN - 4 luni

  • - DIAGNOSTIC: fibroza chistica - insuficienta respiratorie
    Nu poate fi acasa, alaturi de cei dragi, pentru ca este dependent de aerosoli. Cunoasteti pe cineva care poate imprumuta, dona, sau vinde cu discount un astfel de aparat.

  • NEDELCU MARIANA
  • - D.N. 08.08.2002 (7 luni)
    -DIAGNOSTIC: parapareza spastica, microcefalie cu hipoplexia emisferei cerebrale drepte, retard psihomotor, status postresuscitator-stare vegetativa, traheostomie;
    - se solicita imprumutul unui aparat de aspirat (electic, mecanic) pentru a putea fi acasa, alaturi de cei ce o indragesc si o iubesc in ultimele ei clipe de viata, atatea cate i-au mai ramas.

  • SCHIOPU ALEXANDRA
  • 15 ANI - accident rutier
    -DIAGNOSTIC: traumatism cranio-cerebral grav; coma GSC=4; hematom subdural de emisfer stang, stare vegetativa posttraumatica;
    -persoanele care pot ajuta aceasta fetita va rog sa o contactati pe pe mama ei (PREDA FELICIA - 0726008771) ( sunt bine primite oricind scutecele (nu conteaza fabricantul), dieta hiperproteica, manusi sterile, si mai ales un aparat de aspirat.







  • si nu in ultimul rind TUDOSE MIHAI GEORGE care este fiul meu si a carui poveste o gasiti la www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=23414" target="_blank">http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=23414



De asemenea unii dintre ei au nevoie de la niste simple scutece si lapt praf pana la procurarea unor tratamente rare si scumpe.

Pentru contact numarul meu de telefon este 0722.399.269
Din pacate vor urma si alte nume ...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

quote:
Initial creeata de Adi4U

Deschid acest subiect in speranta ca va fi citit de cei lucreza, colaboreaza, cunosc oameni din mass-media, fundatii caritabile, organizatii guvernamentale si non-guvernamentale pentru a putea face cunoscuta povestea unor nume de copii cu varsta pana intr-un an a caror poveste este necunoscuta, dar in a caror piept se chinuie sa bata o inima.

Ei au nevoie de ajutorul nostru:

  • BANUTA GEORGIANA

  • - DIAGNOSTIC: canal permeabil cu debit de sunt moderat
    necesita operatie pe cord, dar provine dintr-o familie modesta;

  • MIHALACHE DAN MARIAN

  • - DIAGNOSTIC: fibroza chistica - insuficienta respiratorie
    Nu poate fi acasa, alaturi de cei dragi, pentru ca este dependent de aerosoli. Cunoasteti pe cineva care poate imprumuta, dona, sau vinde cu discount un astfel de aparat rog sa ma contactati pentru detalii suplimentare.









  • si nu in ultimul rind TUDOSE MIHAI GEORGE care este fiul meu si a carui poveste o gasiti la www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=23414" target="_blank">http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=23414



De asemenea unii dintre ei au nevoie de la niste simple scutece si lapt praf pana la procurarea unor tratamente rare si scumpe.

Pentru contact numarul meu de telefon este 0722.399.269
Din pacate vor urma si alte nume ...



Primul caz - copil bolnav de inima. Se poate opera in tara? Daca da, pot lua legatura cu dr. Socoteanu de la Timisoara. Daca nu, hai sa le rugam pe fetele care o ajuta pe Simona sa vorbeasca la clinica MECENAT si pentru acest caz!
Al doilea caz - copilul dependent de aerosoli. Un astfel de aparat costa in jur de 6 milioane. Adi, te sfatuiesc sa interbi daca nu are cineva un astfel de aparat la Discutii Generale, e mai aglomerat. Nu totii membrii forumului au curajul sa intre aici, la anunturi umanitare... Mai poti incerca cu un mail pe adresa Formulei AS - www.formula-as.ro, cu rugamintea ca el sa fie publicat urgent, la "Cititorii intreaba" (fiind vorba de un copil mic).
Sa nu te superi daca la unele anunturi reactia noastra e tirzie... suntem obosite. Si cind credem ca am adus putina alinare unui sufletel, apare un alt caz, si mai dramatic. Multe dintre noi poate ca am abandonat lupta, infrinte de neputinta de a invinge durerea o data pentru totdeauna. Trebuie insa sa pricepem ca Dumnezeu ne trimite aceste incercari, pentru a ne pune la incercare inima. Iar examenul nu se incheie niciodata. Sa-i multumim ca am fost admise la examen si sa incercam sa nu ne dam batute. Durerea lumii e mare si nu poate fi vindecata, dar acolo unde putem, merita sa ne chinuim sa aducem o raza de lumina. Care, pina la urma, ne va incalzi si noua sufletul...
Doamne ajuta!

"Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ENYA spune:

adrianangi,

pentru primul caz (fetita cu malformatie congenitala de cord), am vorbit dimineata cu Adi la telefon. Da, se poate opera la Timisoara (imi spune Adi, din informatiile primite de la cadrele medicale - Budimex, acolo unde este fetita, si unde i s-a pus diagnosticul). I-am dat deja nr. de mobil al prof. Socoteanu (este cel care l-a operat si pe baietelul meu). Este o problema insa. Din cite am inteles, copilul (care are 3-4 luni) este "vizitat" cam 1 data la 2 sapt de parinti, ei nu sint din Bucuresti.

Amalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

Problema ar fi ca ei nu sunt la curent cu situatia copilei? Sau ca isi neglijeaza fetita? Adica, pe scurt, nu pricep unde-i problema... Ca sa nu ocupam timpul celorlalti ce vor citi acest subiect, raspunde-mi, te rog, cu un PM. Multumesc!

"Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adi4U spune:

Da, Georgiana poate fi operata in Romania la Timisoara, insa nu este deplasbila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

Adi4u, fetele au gasit pe internet un aparat ptr. aerosoli mai ieftin. Mergi la: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=23669 si vezi informatia.
Parintii ar trebui sa intrebe medicii daca pot folosi asa ceva. Daca da, cred ca ar fi mai simplu de ajutat familia.


"Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns artic spune:

quote:
Initial creeata de Adi4U

Deschid acest subiect in speranta ca va fi citit de cei lucreza, colaboreaza, cunosc oameni din mass-media, fundatii caritabile, organizatii guvernamentale si non-guvernamentale pentru a putea face cunoscuta un bine unor copii, a caror poveste este necunoscuta, dar in a caror piept se chinuie sa bata o inima.

Ei au nevoie de ajutorul nostru pentru:

  • BANUTA GEORGIANA - 3 luni

  • - DIAGNOSTIC: canal permeabil cu debit de sunt moderat
    -necesita operatie pe cord, fiind nedeplasabila (este intubata) se cere ajutorul si pentru transportul ei cu un elicopter medical sau o salvare dotata corespunzator situatiei de la Bucuresti la Timisoara.

  • MIHALACHE DAN MARIAN - 4 luni

  • - DIAGNOSTIC: fibroza chistica - insuficienta respiratorie
    Nu poate fi acasa, alaturi de cei dragi, pentru ca este dependent de aerosoli. Cunoasteti pe cineva care poate imprumuta, dona, sau vinde cu discount un astfel de aparat.

  • NEDELCU MARIANA
  • - D.N. 08.08.2002 (7 luni)
    -DIAGNOSTIC: parapareza spastica, microcefalie cu hipoplexia emisferei cerebrale drepte, retard psihomotor, status postresuscitator-stare vegetativa, traheostomie;
    - se solicita imprumutul unui aparat de aspirat (electic, mecanic) pentru a putea fi acasa, alaturi de cei ce o indragesc si o iubesc in ultimele ei clipe de viata, atatea cate i-au mai ramas.

  • SCHIOPU ALEXANDRA
  • 15 ANI - accident rutier
    -DIAGNOSTIC: traumatism cranio-cerebral grav; coma GSC=4; hematom subdural de emisfer stang, stare vegetativa posttraumatica;
    -persoanele care pot ajuta aceasta fetita va rog sa o contactati pe pe mama ei (PREDA FELICIA - 0726008771) ( sunt bine primite oricind scutecele (nu conteaza fabricantul), dieta hiperproteica, manusi sterile, si mai ales un aparat de aspirat.







  • si nu in ultimul rind TUDOSE MIHAI GEORGE care este fiul meu si a carui poveste o gasiti la www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=23414" target="_blank">http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=23414



De asemenea unii dintre ei au nevoie de la niste simple scutece si lapt praf pana la procurarea unor tratamente rare si scumpe.

Pentru contact numarul meu de telefon este 0722.399.269
Din pacate vor urma si alte nume ...

Mergi la inceput