Cate ceva despre scarlatina

Cate ceva despre scarlatina | Autor: maggda

Link direct la acest mesaj

Este o boalaa infectioasa si contagioasa produsa de streptococul beta hemolitic si toxinele sale, caracterizata prin debut brusc, febra, angina, exantem micropapulos generalizat, descuamatie si anumite complicatii:nefrita, reumatism, otita.
Poarta de intrare este nazofaringiana, in mod exceptional cutanata(piele)-scarlatina chirurgicala.
La nivelul amigdalelor, bacteriile se inmultesc, elibereaza toxine si delanseaza 3 sindroame:
Sindromul toxic-streptococii raman la poarta de intrare, toxinele patrund in sange(toxemie)si provoaca frisoane, febra,cefalee(dureri de cap), varsaturi.
Sindromul septic-inmultiti rapid streptococii trec in vasele limpatice si sanguine, depasesc apararea regionala (adenopatii-inflamarea ganglionilor)si invadeaza circulatia generala, determinand o septicemie streptococica cu diferite metastaze(pleurezii,pericardite, meningite purulente)
Sindromul alergic-toxinele streptococice altereaza atat de mult tesuturile, in special pe cele renale, incat organismul nu le mai recunoaste ca fiind proprii.Dupa o perioada de latenta de 15-20 de zile elaboreaza impotriva lor anticorpi specifici.Fiind dirijati impotriva unor tesuturi proprii sunt denumiti autoanticorpi.Din acest conflict iau nastere manifestarile alergice din scarlatina:reumatismul poliarticularacut(cu afectarea inimii), eruptii diverse, glomerulonefrita acuta difuza.
Incubatia=2-7 zile, nu are simptome
Debut brusc cu:frisoane, febra mare(39), dureri de cap, varsaturi, agitatie, delir,convulsii la copii mici, dureri in gat mai ales la inghitire,amigdale tumefiate,rosii,lucioase, ganglionoo submandibulari sunt mariti si durerosi, limba alba.
Perioada de erptie=3-6 zile.
Cred ca nu am facut rau daca am scris un pic despre scarlatina pt ca sunt multe mamici care nu au carti de specialitate acasa.
Data viitoare va voi scrie tot aici despre complicatiile scarlatinei.
va pup si aveti grija de copilasi
tot binele din lume la toata lumea!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

COMPLICATIILE SCARLATINEI
Sunt de 3 feluri:
Toxice:miocardita, nefroza,hepatita toxica cu icter.
Septice:otita, sinuzita,adenoflegmon,meningita purulenta,pleuropericardita supurata, perotonita.
Alergice:glomerulonefrita acuta difuza,reumatismul poliarticular acut(sau scarlatinos alergic), eritem nodos,eruptii diverse, adenopatii cu febra mare.
EXAMENE DE LABORATOR
Izolarea streptococului din exudatul nazofaringian insamantat pe medii cu geloza-sange
Determinarea anticorpilor specifici prin reactia ASLO
Leucocitoza(cresterea nr de leucocite) cu neutrofilie si eozinofilie
VSH este accelerat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2mami spune:

La puii mei la gradinita este un caz de scarlatina, tocmai am fost si eu anuntata . Am fost de dimineata cu copiii la doctor pentru exsudatul faringian si astept cu infrigurare rezultatele.
Sigur incubatia e de maxim o saptamana? ca auzisem ca ar fi de 21 de zile.
Se poate da ceva copilului in aceasta perioada inainte de aflarea rezultatelor de la exsudat chiar daca nu are simptome?
Puiul meu cel mic are o usoara raguseala si a si tusit putin dar nu a facut temperatura.
Cat de contagios este?
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maska spune:

inainte de anul nou si la gradinita baietelui meu s-au semnalat chiar mai multe cazuri de scarlatina. am intrebat doctorita pediatra a copilului si inca o doctorita prietena de familie (tot pediatra) si ambele ne-au recomandat dupa recoltarea exudatului OSPEN - penicilina V - preventiv, 7 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciufulici spune:

Draga maggda, nu speria mamicile, azi temuta scarlatina de altadata nu mai este intalnita asa de frecvent si in forme deosebit de grave. Gratie penicilinei streptococul hemolitic care duce la aceasta boala contagioasa moare imediat la cateva doze de penicilina. E adevarat ca netratata scarlatina poate da si complicatii (renale)dar nu speria lumea mai ales ca acum medicina a evoluat atat.

In rest toate bune si sanatate maxima tuturor.

Ciufulici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Draga ciufulici, eu nu am vrut sa sperii mamicile dar sa sti ca, cazuri de scarllatina sunt f multe.Pe perioada iernii la Arad au fost epidemii de scarlarina si in scoli si in gradinite.
Pt 2mami , ceea ce am scris despre scarlatina am copiat dintr-o carte de boli infectioase tocmai pt ca nu multe mamici au asemenea carti acasa.
Fetita mea nu a facut scarlatina dar a fost purtatoare de streptococ beta hemolitic.La primul exudat a iesit purtatoare, la al doliea nu.I-am facut analize de sange(sunt asist.med.) si toate au fost ok inclusiv proteina c reactiva , mai putin VSH-ul de 50/72, motiv pt care i-am mai facut un exudat si a iesit o colonie f mica de streptococ.
La 5 ani, la recomandarea pediatrului i-am facut de 3 ori pe zi penicilina g cate 400 000 ui iv(i-am pus o flexura in vena pt ca a spus ca nu vrea in bucutza) 7 zile.In a 7-a zi i-am facut si prima doza de moldamin 600 000 ui intramuscular, 3 doze la interval de 7 zile.Mentionez ca am facut penicilina si eu si sotul meu , avand in vedere complicatiile date de streptococ.Acum fetita mea e ok.De 2 sapt s-a semnalat din nou un caz de scarlatina la gradi dar deocamdata ea nu e purtatoare.
Daca mai aveti intrebari, va voi raspunde cu tot dragul bineinteles daca voi fi in cunostinta de cauza
sanatate la toata lumea

Mergi la inceput