FIV 10

FIV 10 | Autor: gabid

Link direct la acest mesaj

Suntem optimiste si increzatoare ca data viitoare va fi bine!

Gabi.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vali02 spune:

Gabi si Ja, sa stiti ca si la Giulesti se face punctie testiculara. Va spun din sursa proprie, am vazut asta cand am stat internata eu. Cred ca trebuie doar sa insistati cu aceasta varianta la medicul vostru.
Eu abia am revenit din spital (bb2 e bine!) si nu am citit decat putin din ce a-ti mai scris voi. M-am intristat cand am citit despre tine Raluca, dar am eu un feeling ca anul acesta va fi anul tau norocos.
Vali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ja spune:

multumesc mult fetelor
dupa discutia pe care o voi avea cu dr pe 20 aprilie o sa vad.ei nu u exclus fiv ul,dar nu ne-au dat prea multe sanse.banuiesc ca daca noi vrem nu ne refuza. credeti ca la medsana ar fi snsele de reusita mai mari decat la giulesti?
daca merg la medsana imi tb iar reluate analizele? histerosalpingografie,histeroscopie caci mi le-au oprit la gilesti,eu mai am doar analizele la sange
bafta tuturor!
sa ne vedem cu burtici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellena spune:

Bine ai venit Ja si sedere cat mai scurta pe aici !

Si noi avem aceeasi problemuta ca si voi, chiar mai rau: Sotul meu are oligoastenoteratospermie foarte severa. La inceput si noua ni s-a recomandat donator. Le-am spus ca noi vrem FIV (cu ICSI) chiar daca sunt sanse destul de mici.
Normal, au dreptate fetele si asta mi-au spus si ei, le este mult mai comod dar asta nu inseama ca nu sunt sanse sa avem si noi copii nostri. Pentru a afla situatia exacta si sansele trebuie sa vorbesti cu dr. Cocei.
La ce dr mergi?
Noi am incercat in toamna dar nu am raspuns la stimulare prea bine (sau tratamentul nu a fost cel adecvat) si am renunat. In primavara asta vom incerca din nou. Trebuie sa reusim !

La Giulesti FIV cu ICSI costa 1800 $ + costul tratamentului + analize FIV + alte cheltuieli.

Cam atat. Eu sunt convinsa ca pana la ... donator mai e drum lung si avem sanse cu FIV+ ICSI. Trebuie sa incercam si sa speram!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Vali,ma bucur ca e totul OK.Au trecut starile de greata ...sau inca nu?

La noi nu s-a pus problema punctiei testiculare.Dan a avut 15 mil,30 % mobilitate si 10 % forme normale.Cred ca a avut de unde alege cate ceva.

Ma speriasem ca la Giulesti cu 10% forme normale te trimit la donator!

Ellena,la voi cum e?




Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali02 spune:

Multumesc Oana si Gabi, bebe e bine, creste si pluteste acolo fericit (spune dr.) dar mie mi-e tot f. rau si abia pot manca. Asta e, intr-o zi o sa treaca.
Ja, am vazut ca intrebai unde sunt rezultate mai bune, la Giulesti sau Medsana. Parerea mea (desi eu am reusit FIV la Giulesti) e ca ambele clinici sunt la fel de bune, important pentru tine e sa te duci acolo unde simti tu ca ai mai multa incredere, unde te simti mai bine. Starea de confort si optimismul sunt esentiale! Pot sa-ti spun doar ca anul trecut la Giulesti procentul de reusita (paciente ramase insarcinate dupa procedura FIV) a fost de 37.3%, deci f. bun.
Vali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Buna dimineata frumoaselor

Ileana, tranzactia are loc la sfarsitul acestei saptamani Pentru cei interesati, in Ungaria forintul a scazut in raport cu euro, drept urmare, medicamentele se vor scumpi, azi m-a sunat Dna Szabo, printre altele mi-a spus si asta: probabil o cutie de menogon va fi 39 euro, in loc de 38.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ja spune:

[salut fetelor
Ia spuneti-mi :l-am trecut din proprie initiative pe tratamente naturiste(se terminasera celelalte) branca ursului 2 lingurite dimineata si seara (dupa mutra lui chiar e groaznic)si vitamina E dimineata si seara.E bine? celtcva sa-i mai dau?
ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Ana, ai grija ca branca ursului da ca efect advers hipotensiune arteriala si, din cate am citit pe aici, ca sa contracarezi acest efect, trebuie sa ia in combinatie cu tinctura de maghiran. Iar din cate stiu, B.U. se ia cate o lingurita de 3 ori pe zi. Mai intreaba fetele ai caror soti iau sau au luat.
Este un subiect mai vechi pe aici intitulat <Tratament oligospermie>, poate dai de el pe paginile anterioare.
Numai bine!

Anemona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Ana, scuze, nu am inteles daca ii dai cate 2 lingurite si dimineata si seara sau doar cate una dimineata si una seara. M-am gandit ca 4 lingurite pe zi sa nu fie prea mult. Daca ii dai doar doua, cred ca e ok. Stiu ca se iau 2-3 lingurite/zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Ana, aici iti faci o idee:

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=14784

Mergi la inceput