Voi ce ziceti?

Voi ce ziceti? | Autor: gogosar

Link direct la acest mesaj

Dragi parinti, am pentru voi o intrebare care mie nu-mi da pace.
Eu nu am copii,sunt o aspiranta la titlul de mamica, dar am o prietena ( Cristina) f. buna care a nascut acum exact 3 saptamani.Are un mod de a-si creste copilul, care mie cel putin m-i se pare pe dos. Pe langa faptul ca a scos copilul in oras, chiar la magazine, cand avea o saptamana, copil nebotezat s ea fara molifte facute, il tine in casa la o temperatura despre care poti sa zici ca este racoare fara caciulita, intr-un zgomot infernal( adica muzica , vorbit, tipat, lume multa..). Pe langa asta de la 5 zile mama nu mai are lapte, si ii da copilului( fara nici un aviz de la medic, fara sa intrebe pe nimeni specializat)lapte de la o vaca.Lapte pe care copilul il vomita, cel putin jumate.Voi ce spuneti?Eu zic ca este anormal.I-am spus, dar m-a repezit, spunandu-mi ca parca sunt o baba.

Daca i-am spus , a zis ca

anca

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danateo spune:

In afara de chestia cu laptele de vaca, unde ai perfecta dreptate, mi se pare ca exagerezi putin... Ma rog, fiecare situatie are particularitatile ei, si pana nu cunosti bine problema, nu te poti pronunta, dar nici eu nu sunt adepta cresterii copiilor "sub globul de sticla", departe de oameni si de mediul inconjurator "populat". O exagerare prea mare, poate duce la slabirea sistemului imunitar, si te trezesti ca bietul copil ti se imbolnaveste si daca deschizi usa la frigider sau daca a mancat un mar nespalat.
In privinta scoaterii copilului nebotezat din casa, parerile sunt impartite. Matei al meu are 3 luni si jumatate si inca nu l-am botezat din motive pe care nu o sa le explic aici, dar asta nu inseamna ca o sa-l tin inchis in casa, mai ales acum, cand vremea s-a indreptat iar copilul are nevoie de aer. Cred ca atunci cand e spre binele sanatatii copilului e bine sa mai lasam de-o parte cutumele religioase.

Dana si bb Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tata lu Toma spune:

Pai la faza cu botezul si moliftele cred ca are ea dreptate iar cele cu temperatura din casa si galagia sunt discutabile. Singurul lucru la care greseste cu siguranta e laptele de vaca !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

si pacat sa nu scoti un copil pe vremea asta super , iar caciulitza in casa eu una nu i-am pus copilului niciodata indiferent de temperatura. Medicii recomanda pt copil temp de 20-22 de grade ba chiar mai putin in anumite tari. Muzica, vorbit, lume multe nu e o problema atat timp cat cineva nu e bolnav. Laptele de vaca nu mi se pare nici mie OK...si in plus ar tb consultat un dr la faza cu nu mai are lapte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Hmm o sa-ti spun si eu acelasi lucru...in afara de laptele de vaca cu care nu prea e in regula, restul nu mi se pare anormal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

Draga mea, cred ca tu ai cele mai bune intentii...
Fata molifte, fara botez: si eu mi-am scos afara copilul nebotezat (doar nu era sa-l tin 2 luni in casa!), dar moliftele mi le-a citit preotul de cum m-am intors de la spital. Si atunci parca a citit si ceva pentru coil, sa fie protejat pina la botez. L-am chemat acasa.
Ca e racoare in casa (temp. tre sa fie max. 22 de grade), ca nu-i pune caciula (copilul trebuie sa aiba o hainuta in plus fata de cum e imbracat adultul, ptr. sezonul rece, atit), ca e galagie in casa (daca cel mic doarme, maninca, e jucaus, nu-s probleme)
Ca-i da lapte de vaca - aici e buba. Chiar daca ia in greutate, copilul se poate anemia, pentru ca laptele de vaca incetineste absorbtia fierului. Plus ca la copiii mici poate crea si alte pbl. digestive. N-o critica pe fata, spune-i doar :"auzi, ce-ar fi daca ai intreba si un medic pediatru, asa, sa te convingi tu ca e bine..."
Lauzele sunt foarte sensibile la critici, nu receptive...
Si, asa...printre altele, ea nu primeste lapte praf gratuit? De orice marca ar fi el, e mult mai bun decit cel de vaca!

"Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Singura problema pe care o vad eu e cea cu laptele de vaca. Nu se recomanda decat dupa un an si daca mama nu mai poate alapta ar trebui sa caute o formula de lapte praf cu fier si vitamine, daca nu vrea sa cheltuie banii am inteles ca se da si gratuit de la dispensar, nu?

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

In afara de faptul ca-i da lapte de vaca, celelalte mi se par discutabile, depinde de opiniile fiecaruia, asta ca sa fiu obiectiva, pt ca, mie una, mi se par cam exagerate, dar in fine...
Bogdanelu meu n-a purtat niciodata caciulita in casa, si nu era sauna, iar la 18 grade afara era in minecuta scurta si avea 2 saptamini, nu mi-a racit decit de 2 ori pina acum, niciodata serios...iar despre zgomot, cu cit era zgomotul mai mare, cu atit dormea mai bine...Eu l-am botezat pe copil cind avea 7 luni, ce-ar fi trebuit, sa nu-l scot din casa in aglomeratie din cauza asta?

Iren burticoasa & Bogdanelu nazdravanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

pe Alexa am scoso din casa la 10 zile dupa ce am nascut ... la plimbarica ma refer .. cate 10 minute pe zi apoi am crescut progresiv timpul... era septembrie la inceput ... doar nu o sa tin copilul in casa pt ca nu e botezat. Ii puneam ceva rosu pe langa ea, si nu lasam pe nimeni sa se uite la fata ei... saracutza, era mai mereu acoperita pe la ochi.

Caciula in casa ... doar dupa baie. Muzica ... non stop... cu exceptia momentului cand facem nani de seara. Se vorbeste langa ea (nu tare pt ca eu una personal nu suport sa se vorbesca tare langa mine). Prin magazine? dus si rasdus copilul... deh, tre sa mai mananc si eu ceva din cand in cand nu?

Lapte de vaca? asta da e grava... Copilul ala nu are nici o imunitate. Pediatrul ce zice? Cred ca habar nu are. Iar faptul ca vomita nu e un lucru prea bun.... Tatal copilului ce zice?

Multa sanatate si lumina


Freia si bebe Alexa

http://community.webshots.com/user/freia_ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanaiascu spune:

Draga gogosar ... fiecare cu parerile lui dar cred ca exagerezi ... cu laptele de vaca consider ca e singura problema dar ... Si eu am scos-o pe Lisa afara la 5 zile, in casa trebuie sa fie intre 18 si 22 de grade, normal ca fara caciulita... ce o sa ii mai puna in cap daca o tine in casa ca , caciulita? Si Lisei ii placea zgomotul, dormea foarte bine atunci cand mergea radioul in camera .... Eu am dus-o si pana in Romania nebotezata ... Ce era sa fac ? sa nu mai scot fata afara deloc 3 luni de zile, pana la botez? Dar ce se intampla cu, copii care nu sunt deloc botezati? Nu mai au voie sa iese afara din casa? E cam ciudat... fiecare face cum considera ca e bine si eu nu vad nimik gresit in comportamentul prietenei tale cu exceptia laptelui de vaca .
Sti ce mi-a zis pediatrul cand am fost cu Lisa la primul control?
- Aveti grija doamna Iascu ca dv. veti fi direct raspunzatoare de toate sensibilitatile fetitei ... Deci a vrut sa imi de-a de inteles ca nu trebuie prea mult cocolosita ...
Loredana si bebe Lisa


lore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmen spune:

De fapt trebuie sa vezi reactiile copilului daca ii face placere ceva sau dimpotriva. Daca ii este frig, plange, daca il doare burtica plange, si tot asa. Oricum nu cred ca trebuie sa-i judeci prea aspru pe acesti parinti, poate ca gresesc undeva in ce spui tu dar cine este perfect? Sigur, nu trebuie afectata sanatatea si siguranta copilului. In ce priveste laptele de vaca, e clar ca nu trebuie sa-i dea la aceasta varsta, insa in trecut sau prin locuri mai putin civilizate fac asta in mod curent si iaca cresc copii zdraveni.

Carmen si bb Calin

Mergi la inceput