Furuncul

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Asa cum a zis si Otau, Mibazonul (de uz veterinar) e super. Eu asa am scapat de ultimii doi (ca ma saturasem de mers la chirurg sa mi le incizeze, si nici cu Oxacilina nu am scapat), si vad ca nu mi-au mai aparut de vreun an si ceva.

Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 11 luni) si Ramona (1 an si 10 luni)
http://community.webshots.com/user/lauratenea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miguelle spune:

Sa-ti spun ce m-a invatat soacra-mea si mi-a fost de un real folos la nevoie (un furuncul urias pe fund, nu mai puteam nici sa stau pe scaun).
Faci cataplasme cu faina de in (gasesti la plafar) si le pui caldute peste furuncul, unde le tii ceva vreme. Figura asta o faci pana se colecteaza puroiul deasupra (nu dureaza mai mult de o zi) se subtiaza varful furunculului si aproape se sparge singur. Dupa care evacuezi tu cu grija (vata, alcool, pudra cu antibiotic) restul. Eu am patit-o acum 3 ani jumate. Oricum, am fost impresionata de eficacitatea metodei. Faina de in face sa iasa TOT puroiul, si dupa aia, rana se vindeca normal.
Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bidiloi spune:

Am patit asa ceva si eu (nu puteam sa stau jos...stii unde imi iesise!)si mama a facut asa:a luat o ceapa a copt-o in cuptor pina arata ca e coapta, o lasi sa se raceasca , si cind e calda -nu fierbinte o desfaci un pic razi putin sapun (da sapun)si aplici ceapa asa cum e (sa ajunga pe piele -mijlocul cepei pe locul unde ai furuncul..Prinzi cu un bandaj sau fasa ceapa in asa fel incit sa stea acolo mai mult timp.E preferabil noaptea ptr. ca esti mai linistita (nu te misti asa ca ziua.)Mie mi-a trecut ...si arata ...nu mai spun, nu are rost.Sper sa-ti treaca.sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabrielaG spune:

Multumesc mult. L-am rezolvat de atunci, i-am pus ceapa coapta peste noapte si am senzatia ca s-a spart singur cumva. Dimineata mai era doar tot asa tare, dar nu mai avea varful acela urat. Intre timp am luat si antibiotic si acolo am tot curatat cu iod, si am pus si unguent cu antibiotic. Ideea este ca oricum a ramas o bobita tare sub piele care va recidiva probabil. Dar poate nu...incerc sa fiu optimista. Va pup fetele,
Gabriela si baietii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bidiloi spune:

Gabriela,intr-o sapt cel mult doua se va absorbi cu siguranta ...acea "bobita" .Nu-ti fa probleme!Te pupilesc!

Mergi la inceput