Operatie de polipi la 1an si 5 luni

Operatie de polipi la 1an si 5 luni | Autor: carina

Link direct la acest mesaj

Stiu ca s-a mai discutat de polipi si in alte subiecte, dar nu era vorba de copii asa de mici.
Deci, la noi povestea e urmatoarea: Carina pana la un an nu a fost bolnava deloc (Raceli, viroza). De la un an in schimb, a fost racita de vreo 6 ori. Dar nu a facut raceli grave, ci doare tuse foarte urata, cu foarte multa flegma si voma dupa masa. Am mers la mai multi medici (respectiv 3 orl-isti foarte renumiti in Cluj) si toti au recomandat scoaterea polipilor. Nu cred ca pot eu sa spun ca mai amanam pentru ca mi s-a explicat ca sunt crescuti destul de tare si exista riscul de a se extinde peste amigdale ceea ce ar duce la scoaterea si a acestora din urma. Intrebarea mea pentru voi este daca ati mai auzit de operatii de polipi la copii asa de mici? Care ar putea fi complicatiile interoperatorii sau postoperatorii? Este mai bine sa ii facem clasic sau cu laser? In principiu orice informatie pe care mi-o puteti oferi legat de polipi la varsta mica mi-ar fi de un real folos. Va multumim mult de tot.

Anda (mamica speriata) si printesuca Carina (1 an si 5 luni)
http://community.webshots.com/user/andamihai

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

Draga Carina,


Cel mai micut pacient de care stiu ca a fost operat de polipi este un baietel de 2 ani si 1 luna (in ianuarie la Budimex). Ieri prietena mea si-a operat baietelul (3 ani jumate) tot la Budimex. Ambele fara probleme si foarte multumite.

Pt ca si eu am umblat pt altceva si stiu cat e de stresant te las sa-mi spui daca cel mai mic ti se pare suficient de mic (adica apropiat de fetita ta ca varsta) si o pot suna pentru detalii. In ianuarie cand am vorbit cu mami lui mi-a zis ca operatia a durat f putin, in jur de 15 minute cu totul, a fost putin nervos dupa, apoi a adormit si la pranz au plecat acasa. A doua zi i s-a parut (sau nu) ca vorbeste mai pe nas, lucru care a durat cam doua saptamani, din ce imi amintesc.

Daca imi dai un mail pe pm iti pot trimite descrierea operatiei scrisa anul trecut de o doamna de pe forum (nu mai tin minte cat avea copilul, cred ca tot 2 ani)

iti tin pumnii si incredere in doctorul pe care il alegi,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaana spune:

SI copilul meu a fost operat de polipi tot la 1 an si 5 luni. opertia a fost una clasica. In aceeasi zi a mai fost operat un copil tot de aceeasi virsta.
Operatia a durat putin, cam 10 min si dupa inca maxim o ora eram acasa.
La noi nu au aparut complicatii postoperatorii.
In orice caz nu a fost usor sa 'trecem' printr-o operatie chiar daca a durat max 10 min, dar nu regret ca i-am facut-o (asa au incetat otitele dese care le facea aproape lunar).
Daca mai pot sa te ajut cu ceva, poti sa ma intrebi.
Sanatate multa
Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana75 spune:

Lui Paul i-am scos polipii exact anul trecut pe vremea asta la doi ani si 3 luni. Operatie relativ usoara cu o zi, doua de maraieli. A fost bine pana acum vreo 2 luni cand a inceput din nou sa respire numai pe gurita, sforaia si spre norocul nostru am descoperit o doctorita orl-ista foarte buna in care eu am incredere. Pentru a evita o noua operatie, la recomandarea ei, am inceput sa-i dau vaccinul Bronhodin (este un fel de Polidin, dar mai bun pt. caile respiratorii, nas, gat, urechi), Garlic (ustoroi) si Vit. C cu Propolis. In plus facem cate 5 sedinte pe luna de aerosol 3 luni consecutiv la cabinet si am cumparat si aparat salin pt. acasa. Doctorita mi-a spus ca polipii scosi inainte de varsta de 3 ani se refac foarte repede. Asa incercam noi sa scapam de o a doua operatie de polipi.
Multa sanatate
http://photos.yahoo.com/silvana_popovici
Silvana si Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca spune:

Anda, imi pare tare rau ca aveti si voi deja astfel de probleme. Ne sunt si noua familiare diagnosticele gen ADENOIDITA. Simtomele Ilincai sunt similare cu ceae ce spui ca apare la Carina insa medicul ei nu sustine extirparea polipilor inainte de 3 ani.Am consultat un singur ORL+ist care a confirmat cele spuse de pediatru. Noua ne+a spus ca daca in pauzele dintre raceli, respira normal, fara sa tina gura deschisa nu se impune extirparea polipilor.Din pacate, e posibil totusi sa ajungem si noi la o astfel de operatie. Ca medicamentatie ptr. stimularea imunitatii a luat Bronhovaxom. Daca se agraveaza crizele se impun aerosoli...
Multa sanatate Carinei si...daca te mai pot ajuta cu informatii, scrie-mi.

Raluca mama Ilincai

Mergi la inceput