Cat de repede se corecteaza rahitismul?

Cat de repede se corecteaza rahitismul? | Autor: stanmihaela

Link direct la acest mesaj

Bebelusul meu are 5 luni si 2 sapt acum si este diagnosticat cu rahitism desi el este un copil normal, are mai mult decat greutatea normala pentru aceasta varsta, e vioi, mananca bine si totusi.. Ca tratament ni s-a prescris zilnic cate 2 lingurite de Ca natural, 10 pic Vigantol si 2 ml de vitamina C. Dealtfel locuim pe malul marii si stiu ca soarele ajuta f mult dar acum nu prea e timp de plaja. Ce ma nelinisteste este faptul ca nu sunt cam multe 10 pic de vigantol (stiu ca surplusul dauneaza) si de ce nu a descoperit mai inainte d-na doctor acest lucru? Este posibil sa fie in forma avansata si sa nu se fi observat pana acum, desi am mers lunar la control?



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aquariusrpro spune:

Copilul are un ritm de crestere mai mare si un necesar mai mare de Ca. nu trebuie sa te ingrijorezi. Se atenueaza repede. Cere-i pediatrei sa-ti explice semnele pe care trebuie sa le observi. Nepotul meu are 9 luni si are dimensiunile unui copil de peste 1 an si 3 luni si are , de fapt avea un usor rahitism. S-a corectat cam in 1 luna.

Pentru linistea ta poti sa incerci sa mergi si la alt pediatru. Dar, oricum, nu ai de ce sa te ingrijorezi.

Pupici la pitic!

Roxana&Ruxandra

http://community.webshots.com/user/aquariusrpro

si un nepotel super
http://community.webshots.com/user/lucaandrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriella spune:

Buna!Poate avea copilul tau un inceput de rahitism,ca ma gandesc ca daca ar fi instalat mai demult l-ar fi vazut pediatrul...Principalele semne in rahitism ar fi:torace usor bombat,proieminent,aspectul de "burta",piciorusele mult prea curbate in "0",in cazurile grave apar infundari ale torcelui,asa zisele"matanii costale",infectii respiratorii grave datorita modificarii cutiei toracice,ceea ce ma indoiesc, ca este cazul la copilul tau,caci dupa cum spui arata ca un copil normal...Stii cum sunt medicii astia din Romania ca exagereaza cu multe,mai ales daca are dentitia intarziata ei cred ca gata este un inceput de rahitism...Mai consulta si alt pediatru pentru linistea ta.Multa sanatate!!
Mamica lui Jill,cea mai nazdravana fetita!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mar_gia spune:

Pediatra mi-a prescris Ca pentru Alex imediat dupa nastere.
Doza de Ca pe care o dadeam la 5-6 luni era 1 pastila la 3 zile si 2 pic de Vigantol.
La 5 luni am fost cu el la un control intr-un centru universitar si dr de acolo a sesizat ca nu asimileaza Ca.Mi-a prescris sirop Calcium si 4 pic de Vigantol.Culmea, analizele i-au iesit relativ bine.Peste o luna am revenit la control si in acel moment mi-a spus ca in perioada cind ia Ca sa-i maresc doza de vigantol la 10-15 pic.Mi s-a parut imens, citisem o groaza de chestii vis-a-vis de exces de vit D.
Acum, Alex are 9 luni si de curind am consultat un alt pediatru.diagnostic:rahitism.Asa ca pe linga doza zilnica de Ca trebuie sa-i dau 20 pic de Vigantol timp de o luna.Am facut o fata luuungaaaa...pediatra lui continua sa-i prescrie 2 pic.
Dr acesta mi-a spus ca toate tam-tamurile ref la Ca si vit D nu sunt aplicabile in Romania...copii de aici sunt .
Nu sunt de acord cu el, dar pentru o luna voi respecta tratamentul.
Picioarele lui Alex sunt drepte, drepte, are 5 dintisori, dar toracele este bombat si-i tare slabut...e un mare mofturos.
Multa sanatate
Marina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2mami spune:

Dragele mele,
Puii mei au 5 ani si 4 luni, respectiv 3 ani si 9 luni si au fost rand pe rand diagnosticati cu rahitism, de fiecare data cand ii vede un alt medic spune asta. Ce pot sa va spun: ca le-am dat Vigantolul de la inceput, ca le-am facut pana si D injectabil? ca le-am dat reprizele de Ca de n ori?
Apoi o doctorita mi-a spus ca decat sa faca depuneri de Ca cine stie cum, mai bine raman cu ceva rahitism care va disparea in momentul in care vor incepe sa faca inot de exemplu. Sigur ca am facut si curele marine de rigoare. In plus puii mei au stern infundat, si dupa nenumarate consultatii la diversi, s-a ajuns la concluzia ca e mostenire genetica de la taticutul lor (ce-i drept ca nu observasem pana atunci, ca taticutul are mult par pe piept si nu se vedea asa cu "ochiul liber").
Asa ca acum m-am linistit. Nu le mai dau nici vigantol, le mai dau din cand in cand suplimente nutritive, am grija sa consume lactate din belsug si mai vedem...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns franqois spune:

Parerea mea ca in Romania medii sunt obsedati de rahitism. Nu cred ca afara se pune ata accent pe asta. Si nu inteleg pentru ca si noi hranim copii bine ca si ei, si noi le dam tot lapte formula ca si ei (imbogatit cu vit. D), in alte vremuri intelegeam dar acum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

Fiul meu are aproape 7 luni, 74 de cm si 8,3 kg. Se dezvolta f.bine, suntem f. mandri de el.
In dec, deci la aproape 3 luni si jumatate am fost sa ii facem un control de rutina, si am schimbat pediatrul, in persoana dr. Iordache, un dr. f. bine cotat in Iasi.
Ni s-a spus de la inceput, cum l-am dezbracat, ca sufera de rahitism si ca atare am facut analize. Corect, avea fosfataza alcalina 700 iar fosforul 6,4. In rest ca ionic si seric OK, la limitele superioare - eu n-am asemenea valori la Ca si cred ca nici voi.
Deci rahitism adevarat.
Tratament: 15 zile cate 1 pastila de Ca lactic + 1/4 acid folic + 1/2 lingurita Pikovit + vit C si in ziua a 5-a, a 8-a si a 10- a parca, cate o injectie cu vit D3. Noi i-am facut D2. Apoi i-am facut iar analize si a reiesit rahitismul. Continuam cu Vigantol-3 pic/zi luate cu Fe Haussman - 5pic/zi de 2 ori toate puse intr-o lingurita cu 1/4 vit C si acid citric.
Explicatii pt rahitism ar cam fi mai ales pt ca eu am petrecut lunile 3-9 in pat si deci soarele ...
Alta ar fi faptul ca puiul a crescut f. mult si repede, la 6 luni si jumatate are deja 25 de cm peste lungimea de la nastere- deci necesitati mai mari decat normal.

Asta e...
www.community.webshots.com/user/la_carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stanmihaela spune:

Va multumesc din suflet celor care mi-au raspuns ca m-am mai linistit, pentru ca medicii nu prea spun toti acelasi lucru, dar oricum cert este ca bebelutul meu are rahitism si vom incepe tratamentul sa vedem ce iese.

Pupici la mamici si bebelusi.


Mihaela si Raulito

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

Amandoi baieteii mei (3 ani si 8 luni si, resp, 9 luni) sunt diagnosticati cu rahitism. Dr care i-a vazut (si am foarte mare incredere in el) ne-a explicat ca e vorba de rahitism congenital, adica dateaza din perioada sarcini, desi eu am luat Ca si alte alea cand a trebuit, probabil ei nu au luat ce trebuia.
Din fericire, nu e forma grava, doar au coastele putin afundate si "burtica", singurul dezavantaj ramanand cel estetic! ZFiind baietei, insa, nu se va mai observa, daca vor face sport, asa ca intentionez cat de curand sa incep innotul cu Bogdan... De corectat nu se corecteaza deloc, insa atata timp cat primesc necesarul de Ca (5 ml/zi, 10 zile/ luna pana la 1 an, apoi 10 ml/zi, 10 zile/ luna, in fiecare an pe timpul iernii (septembrie-aprilie inclusiv), cate 4 picaturi Vigantol, in perioada cand ia Ca 6pic... totul va fi in regula!!!
PS Eram foarte ingrijorata, de multe ori nimeresc 6-7 pic in loc de 4... Dr mi-a zis sa stau linistita, oricum vitaminele isi ia organismul cat ii trebe', restul se elimina.

daca dragoste nu e, nimic nu e!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Noi suntem mari deja,avem 2 ani si 5 luni.Cat eram bb dr ne spunea ca e f.mare pt varsta ei si creste repede,ca ii este teama sa nu dea in rahitism.
I-am dat vigantol 4-5 pic decand s-a nascut,calcium Pharco fara intrerupere,fier Haussmann pana la un an si viatmine ii dau si acum.A...si acum ii dau vigantol 3 pic si calciu.
Acum arata ca la 4 ani...e slaba si inalta.Creste asa de repede ca uneori se plange de dureri de genunchi...am inteles ca din c\auza cresterii fortate(eu o simt la haine).
Nu a fost diagnosticata niciodat cu rahitism pt ca am luat-o din timp numai ca are probleme si acum cu crestrrea accelerata.

Doctorii spun ca remediul este:

Vit D(vigantol)
calciu
soare

Anul trecut in vara pe perioada cat am fost la mare am oprit vigantolul pt ca a spus dr ca vara nu trebuie si soarele i-a papat calciu.La 2 saptamani decand ne-am intors a inceput sa numai aibaa stabiliate in picioare.Am reinceput calciu si viagntolul si si-a revenit.
Acum asteptam vara sa stam in curte la soare pana mergem la mare!



Gabi.

Mergi la inceput