Sfaturi pt.obt.vizei aust in calitate de partener

Sfaturi pt.obt.vizei aust in calitate de partener | Autor: elvie

Link direct la acest mesaj

Am sa dau cateva informatii tuturor celor care sunt casatoriti sau doresc sa se casatoreasca cu cetateni australieni si doresc sa emigreze in Australia in calitate de partener,cea mai indicata viza in acest caz este cea de rezidenta temporara ,(viza care este valabila 2 ani )Pot aplica pt. aceasta viza si persoanele care sunt logodite iar relatia loc dureaza de aprox.12 luni dar :in caz de obtine a vizei ei sunt obligati sa se casatoreasca in termen de 9 luni de la data obtinerea vizei si au obligatia de a anunta ambasada fapul ca casatoria a avut loc, in caz de nerespectare a acestei reguli impuse de ambasada australiana(neefectuarea casatoriei respectiv neanuntarea) viza poate fi suspendata fapt care duce la expatrierea parti romane,Primul pas care trebuie facut este acela de procurare a formularelor necesare care pot fi gasite la ambasada/consulatul australian pt contravaloarea a 10 euro,sau mai pot fi printate de pe site-ul www.immi.gov.au din sectiunea :forms,aceste formulare ar fi: 47SP APPLICATION FOR MIGRATION TO AUSTALIA BY A PARTNER(trebuie complectate de catre partenerul roman),40SP SPONSORSHIP FOR A PARTENER TO MIGRATE TO AUSTRALIA(complectate de catre partenerul australian),form 47A DETAILS OF CHILD OR OTHER DEPENDENT FAMILY MEMBER AGED 18 YEARS OR OLDER(este nevoie de acest formular doar in cazul in care partenerul roman are copii sau membri ai familiei ce depind de persoana aplicanta si doresc sa-i ia in Australia),ok aveti formularele acum ele trebuie complectate (dupa caz) si inceperea de procurare a documentelor cerute in formular +++ altele ,(eu am avut toate actele pregatite dar am avut surpriza sa constat ca de fapt mai sunt nevoie si de altele asa ca am sa le enumar pe toate deorece se pot crea confuzii(ex se cer multe acte dar, se intampla ca unul din ele sa indice acelasi lucru cu un altul si nu o sa considerati ca mai este necesar de a face altul chiar daca are un plus sau un minus de informatie,hehehe sper sa ma fac inteleasa, vreau sa amintesc faptul ca procesarea vizei poate dura 6 luni sau mai mult asa ca este important sa fiti pregatiti si inarmati cu toate cele necesare pt. a nu fi nevoiti sa va tot plimbati ...ambasada -casa ,casa ambasada lucru care duce la prelungirea duratei de a afla un raspuns la cererea voastra,daca o sa aveti toate in regula viza se poate obtine si intr-o luna sau in mai putin timp,o sa revin cu alte amanunte,tine-ti aproape!(Marius TUCA),hehehe

Elvie

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andrada34 spune:

Prezent!:)

Buna, Elvie,
Tu continui sa furnizezi informatii pretioase, asa ca nu pot sa lipsesc:)

Am sa "studiez" datele si bineinteles ca vin cu intrebari, am nevoie numa' de o bucatica de timp:)
te pup, Elvie si... pe maine! :)


Carmen H

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elvie spune:

Am sa continui....initial aveam de gand sa enumar toate documentele cerute de ambasada dar consider ca nu este nevoie deoarece toti stim ce este un certificat de nastere,casatorie ,divort,adoptie,custodia copiilor (unde este cazul),cazier etc si mi-ar lua prea mult timp sa le enumar pe toate asa ca am sa ma opresc doar asupra celor care trebuie create de voi,ex:s istoricul relatiei ,statutory declaration etc,Mentionez ca fierare document oficial trebuie sa fie insotit de o copie iar in cazul celor scrise in lb. romana sa fie insotite de traducere repectiv legalizare,(va sugerez ca ar fi mult mai bine sa va schimbati certificatul de nastere vechi cu cel ,cel de casatorie deasemenea ,deoarece ele sunt deja in engleza si nu mai necesita traducere /legalizare nici cand o sa va aflati in Aust );ISORICUL RELATIEI trebuie facut in felul urmator:pe o coala de hartie A4 scrieti un rezumat (separat sau impreuna);data,locul,felul cum va-ti cunoscut,evenimentele importante de-a lungul relatiei voastre ex.data logodnei,casatoriei voastre,cand ati hotarat sa locuiti impreuna si unde(daca este cazul),cand ati stat impreuna si cand ati fost separati,iar in incheiere relatati planurile voastre de viitor,ATENTIE :istoricul familiei trebuie insotit de probe si relatat din nou la INTERVIU pe langa multe foarte multe intrbari care va vor fi puse si trebuie sa bata cap la cap si cu ce ati scris in formulare,PROBELE care dovedesc istoricul relatiei trebuie sa arate cat mai multe din cele viata cuplului ( ex :1. aduceti scrisori din partea prietenilor comuni(doua per)in care sa arate ca sunteti recunoscuti ca un cuplu , sa relateze cum decurge si vede el aceasta relatie si sa afirme ca relatia voastra este adevarata si de actualitate ,scrisoarea nu este aceptata ca proba daca nu contine adresa si nr de tel.a persoanei care afirma aceste lucruri deoarece este posibil sa fie contactat de ambasada pt a confirma cele scrise,2 .fotografii facute impreuna cu partenerul si prieteni comuni de-a lungul relatiei(cat mai multe),3. e mailuri ,scrisori,note tel.de plata care sa arate ca ati pastrat legatura atund cand ati fost departe unul de celalalt,4.aduceti dovezi(bancare)care sa arate ca aveti un cont comun sau partenerul varsa periodic bani in contul celuilalt,5. invitati la evenimente sociale,note de plata care sa arate numele la amandoi etc.....aduce-ti ca probe orice considerati ca ar putea arata ca relatia voastra este adevarata si confirma cele scrise de voi in istoricul relatiei,STATUTORY DECLARATION : aici aveti nevoie o cerere tip care trebuie complectata de fiecare partener in parte in care sa declare pe propria raspundere ca cele scrise sunt adevarate bla bla bla si trebiue sa contina un rezumat scurt al relatiei voastre (asemanator cu cele scrise in istoricul relatiei )doar ca acest act trebuie semnat si stampilat de o autoritate ( politie,primarie ,ambasada,consulat,sau oricare institutie credibila),ok ....atat pt. astazi,sper ca m-am facut inteleasa cat de cat iar daca nu :astept intrebari in legatura cu cele relatate de mine mai sus,am sa revin cu amanunte,o zi buna la toti

Elvie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elvie spune:

Scuze pt. greselile ortografice din mesajul anterior,am fost pe fuga si nu am avut timp sa recitesc

Sa presupunem ca avem toate actele necesare (si cele din partea partenerului australian) asa ca putem pleca la ambasada sa ne depunem actele pt. viza ,
Actele pot fi depuse la consulatul australian de la Bucuresti dar eu va recomand sa le depune-ti la ambasada Australiei din Belgrad deoarece actele voastre vor fi trimise de consulatul de la Bucuresti la ambasada din Belgrad si acest lucru duce la lungirea timpului de a afla un raspuns la cererea voastra .
Eu am fost la Belgrad asa ca am sa povestesc cum a fost si ce am facut acolo.
Poti ajunge in Belgrad cu trenul (nu dureaza chiar atat de mult calatoria ,depinde din ce oras a Romaniei esti si nu costa mult , preturile la un hotel acceptabil din Belgrad costa mai putin ca unul in Bucuresti si gasiti unul in apropierea ambasadei )trebuie sa ramaneti in Belgrad cam doua zile,
Programul ambasadei este intre orele 8-12 dimineata (de luni pana vineri) ,dar este bine sa ajungeti inainte de ora zece deoarece este aglomerat si s-ar putea ca nr.biletului extras de voi sa nu mai apuce sa fie afisat si sa fiti nevoiti sa reveniti a doua zi,uffffff... si eu am sa revin in urmatoarea zi cu alte amanunte iar voi sa aveti o noapte ,tine-ti aproape :)))))

Elvie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada34 spune:

Elvie, draga mea,

Eu chiar vreau sa enumeri toate documentele cerute de ambasada, absolut tot, vreau sa stiu cum trebuie sa incep si sa incep bine, esti extraodinara, informatiile pe care le aduci tu aici ajuta cum nu-ti poti imagina.:)adica , o stii deja, foarte bine.. Am printat tot si am deja un noian de intrebari, dar am sa incerc sa le formulez pe rand, astfel incat sa nu te obosesc.Deci:cazierul se cere.asta n-am stiut. Nu inteleg ce vrei sa spui despre schimbarea certificatului de nastere..Cel de casatorie, e ok, cand casatoria va avea loc, va trebui tradus, dar certificatul de nastere? Chiar te rog din suflet sa enumeri tot ce imi va trebui, asa cum spui cuiva care habar nu are, pentru care totul este nou, care nu vrea sa greseasca si care este hotarat sa-ti urmeze sfaturile indeaproape.well..si care o sa te mai si innebuneasca, punand un car de intrebari..:)

Elvie, erai deja casatorita cand ai plecat de aici?adica ma intereseaza ce am eu de facut si inainte ca el sa vina aici, de ce am eu nevoie si inca ceva: spui ca este mai bine sa depui actele direct la Belgrad.Deci sfatul tau este ca actele sa nu mai treaca pe la Bucuresti..Mie asta imi suna a "scurtam timpul de asteptare", dar sigur se poate trece peste etapa Bucuresti? Poti, daca ai totul pregatit, sa mergi cu dosarul direct acolo? N-ar fi rau deloc! Eu credeam ca acolo ajungi numai daca cand cei de aici iti trimit dosarul

Altceva: spuneai ca si mail-urile pot fi aduse pentru "sustinerea" cauzei.noi, in doi ani de cand ne stim, avem sute de mail-uri.. nu mai vorbesc de notele de telefon, cu sute de mesaje si convorbiri telefonice..apoi, ceva pachete trimise de aici,primite de acolo..inca am recipisele.. scrisori, felicitari..Toate vor ajuta, la un moment dat?... Ce multe am de intrebat..Ma duc sa citesc si sa recitesc cele scrise de tine si ma intorc.Mai tarziu, maine, nu stiu exact, dar stiu ca vin si ca simt nevoia sa iti multumesc, din tot sufletul.

Un zambet si numai ganduri de bine.
O zi frumoasa iti doresec, Elvie


Carmen H

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada34 spune:

Draga Elvie,

Am sa las nelamuririle/intrebarile mele sa “curga” pe rand, asa ca fii inarmata cu rabdare si cu nervi tari:)

1. Formularele mentionate: 47 SP si 40 SP (47A –nu este cazul), sunt singurele continute de “pachetul “ pe care ambasada ti-l da in schimbul sumei de 10 EUR? Adica, pe langa multe altele mentionate de tine,aceste doua forumlare inteleg ca sunt de baza. Sunt singurele formulare tip?
2. Ref: cont comun.la noi nu este cazul.Este o conditie obligatorie?
3. Lamureste-ma, te rog, cu aceasta “statutory declaration": eu aici, el acolo. El o sa vina, ne vom casatori. Aici.Cine,-din cei enumerati in randurile tale-, ne elibereaza un astfel de document? Dupa cum suna acel istoric al relatiei, doar ambasada, care stie despre ce este vorba, ar fi in masura sa il dea. Poate si primaria, dupa casatorie? Chiar nu stiu..probabil ca toate se vor lega, atunci cand vor incepe sa se desfasoare:), asa banuiesc, asa sper..
4. Ai scris: “…sa va schimbati certificatul de nastere vechi cu … ? cu ce? Cred ca gandul nu a ajuns si pe hartie..
5. Prieteni comuni. Eu aici, el acolo.ai mei (familie, prieteni) stiu de noi.ai lui, same.Cum ii aducem la un numitor comun?:)atat timp cat inca nu se cunosc intre ei? Nu avem prieteni comuni.Nu inca.am nevoie de un raspuns. Help?
6. Istoricul relatiei:scris in romana eu, engleza el? Numai engleza? Logic, asa ar trebui, insa eu intreb.
Am sa intreb tot ce suna a nelamurire si tot ce nu inteleg si tot ce imi trece ptrin cap si Elvie, sorry, stiu ca voi ajunge si in momente in care intrebarile mele multe este posibil sa fie caraghioase, naive, sa te zapaceasca, sa te oboseasca, insa am nevoie sa stiu cat mai mult si tu esti colacul meu de salvare, asa ca ma agat de tine, atat timp cat esti dispusa sa ii ajuti pe cei care Au Nevoie sa stie.

Deja intr-o bucatica de timp mi-ai adus informatii dupa care as fi alergat luni de zile si nu sunt sigura ca le-as fi primit-o cu atata generozitate.Inca o data si inca o data, mii de multumiri .

Te pup, fug acum, dar ma intorc:).
Iti doresc o seara frumoasa.


Carmen H

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Carmen, scuze ca intervin:
1.-de ce sa platesti la ambasada-poti face download de pe www.immi.gov.au daca ai posibilitatea
2. nu e obligatoriu, dar e de preferat ca el sa transfere periodic niste bani in contul TAU, pe care-l poti deschide singura
3."statutory declatation" nu e un document emis de cineva, e un formular care se cumpara de la posta de aici pt. 2$ si il completeaza de mina si autentificat de dr. farmacist, profesor de scoala, agent de turism care are licenta...oricare dintre ei...
4.Vezi ca acum se pot schimba certif. de nastere, casat. vechi in altele noi care sint scrise in RO si engleza, treaba e gratuita si se face la Starea Civila de care apartii(cel putin la 6 se face, am facut eu baiatului meu)
5. Prieteni pot fi si aceea care stiu de relatia voastra ca este serioasa, ca are "istoric", adica fiecare cu ai lui (prietenii)
6.el o sa scrie in engleza, normal, daca tu scrii in romana va trebui sa traduci si sa legalizezi traducerea...ca orice act din romana, trebuie tradus in engleza si legalizat...
Daca esti din Buc, de ce nu dai o fuga la Consulat, Vice-Consula e o tipa f. de treaba, e romanca si te poate indruma pe viitor in nelamuririle tale..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada34 spune:

Draga mea Dodo,

Ma bucur mult ca esti aici.ca intotdeauna,un bun sfatuitor.te rog din suflet, nu-ti cere niciodata scuze cand intervii.esti intotdeauna binevenita iar eu, recunosc, am multa nevoie de voi!
Intrebarea pe care am pus-o referitor la pachetul de 10 EUR a vrut de fapt sa se refere strict la “continutul” acestuia. Nu ma grabesc sa pierd 10 EUR cand, asa cum bine ai mentionat, pot sa le printez de pe site-ul mentionat. Eu nu am Acrobat Reader in calculator, insa asta nu este o problema, sunt atatea locuri in care pot merge sa scot si sa printez paginile respective.. Vroiam sa stiu daca numai cele doua formulare sunt singurele necesare.


- !! despre schimbarea certificatelor de nastere cu unele in haina noua, HABAR N-AM AVUT! Multumesc mult! am sa merg sa intreb,cat de curand. Si nu numai sa intreb:) hmmm..dar stai: eu sunt nascuta in Pitesti. Asta inseamna sa merg acolo. O sa.

- partea cu banii..o sa vad.Sincer, nu i-am cerut niciodata bani si nici nu as face-o, nu stiu cum ar suna cererea asta, de aici…opoate zambesti, dar sincer nu stiu cum sa fac, nu inca.O sa discut asta cu siguranta la fata locului, face to face;)
Avand in vedere scopul, nu va fi nici un fel de problema.

- m-ai linistit in ceea ce priveste prietenii, incepuse deja sa fie un “of”, m-am tot gandit, dupa ce am citit cele scrise de Elvie…
-
- e ok,si eu o pot scrie in engleza; este nevoie sa fie legalizata, chiar si asa? Probabil ca da. Spune-mi… In orice caz, este clar si foarte normal ca totul sa fie cerut in engleza, doar nu plec la Timisoara:)

am retinut ideea:consulat. Consider insa ca mai am cativa pasi pana sa ajung sa pun intrebarile necesare acolo. De altfel, intr-una din emisiunile pe care le-am vazut acum ceva timp in urma, chiar si doamna Consul mi s-a parut o tipa extraordinara. Probabil oamenii ce lucreaza alaturi de dansa sunt la fel.iar tu imi confirmi acest lucru.

Multumesc mult, Dodo. Drumul nu pare usor si nici nu ma astept sa fie astfel, insa ceea ce imi place cel mai mult este ca totul pare posibil si accesibil. Si trebuie sa reusesc.





Carmen H

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elvie spune:

Buna ,in primul rand multumesc Dodo ai dreptate ,inf. tale sunt corecte(mi-ai scurtat timpul pt a da raspunsuri,sunt pe fuga din nou)

,Andrada documentele le poti face si in romana dar necesita traducere /legalizare si ar fi bine sa ai cat mai multe in engleza (cele in engleza nu trebuiec legalizate),Probele pe care le-ai enumerat tu sunt foarte bune si au sa te ajute foarte mult asa ca pastreaza-le pe toate (si pe cele care o sa le mai aduni pe parcurs)
Dodo are dreptate ca ar fi mai bine sa-ti printezi formularele de pe internet dar as putea sa ti le trimit in adresa ta de e mail si asa o sa-ti faci o parere si o sa sti de ce acte ai nevoie la ambasada, desemenea am si cererea tip 'statutory declaration",Cele doua formulare nu sunt singurele de care o sa ai nevoie ,cand o sa ajungi la ambasada ei o sa-ti mai dea inca doua (fiecare formular costa 5 euro,unul pt. analizele medicale iar celalalt este pt. persoana care te va sponsoriza deoarece o sa ai nevoie de un sponsor ,sponsorul nu trebuie sa plateasca o anumita suma de bani ci doar sa faca dovada ca este platitor de taxe are serviciu si locuinta ,el poate fi din Aust sau Noua Zeelanda ,prin sponsorizare el asi asuma raspunderea ca in caz de nevoie o sa te sustina material ,cu locuinta ,spitalizare etc...deoarece tu nu ai sa beneficiezi de nici un ajutor din partea guvernului aust in primi tai ani in Aust,cat despre certificatul de nastere despre care am vb.inainte el poate fi schimbat cu unul de tip nou care este scris in romana,engleza,franceza(asa nu o sa mai fi nevoita sa-l traduci de fiecare data cand o sa ai nevoie de el in Aust,poti face cerere pt unul nou si din loc. in care locuiesti in prezent si in 2-3 saptamani o sa primesti unul nou.
Eu am fost casatorita cand am aplicat pt.viza dar noi am locuit si inaintea casatoriei impreuna cam trei ani ,daca tu spui ca va cunoaste-ti de doi ani si pot dovedi asta si t poti aplica pt.aceasta viza(regula este sa va cunoasteti de 12 luni),
ok ..mai trebuie sa sti ca pt. procesarea vizei trebuie platita o taxa de 690 euro(bani pot fi platiti direct la ambasada sau varsati in nr. de cont al ambasadei ( in acest caz chitanta trebuie si ea tradusa si legalizata plus comisionul care-l platesti bancii asa ca mai bine platesti taxa la ambasada)
Totusi eu va recomand sa va depuneti cererea de viza la Belgrad (ati castiga mult ,mult timp ,imaginati-va cat timp ar lua actele voastre daca ar face drumul : Bucuresti-Belgrad -Canberra si return ,si in plus la Belgrad poti da interviul in urmatoarea zi de la depunerea actelor si poti face si analizele medicale tot in Belgrad care sunt trimise direct de catre spital catre ambasada(taxa pt. analizele medicale este de 70 euro oriunde le-ai face (Romania or Yugoslavia) ,in ro le poti face doar in Bucuresti sau Timisoara,atat pt. astazi ,sa aveti o zi buna
(sper ca nu am mai mancat din cuvinte sau litere data aceasta)

Elvie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada34 spune:

Multumesc, Elvie,

Iti trimit adresa mea de e-mail si astept cu nerabdare sa vad ce voi avea de completat..Chiar simt asa un freamat interior, este atat de mult nou, incat am o senzatie clara de “mergi inainte, o sa se poata!”

Deci doi ani noi o sa avem in mai, iar el vine spre august, o sa fie char un pic mai mult timp:) Se pare ca la capitolul asta stam bine.
Facem si niste poze, faaacem.Facem tot ce trebuie, acum ma gandesc sa scotocesc sa vad cate din facturile interminabile cu sms-uri si convorbiri de-ale noastre am mai pastrat de la inceputuri, pe vechiul lui numar de telefon..Dar gasesc, gaseeesc.

Mai am ceva intrebari, nu-mi este foarte clar cate se pot face intr-o perioada scurta de timp, referindu-ma strict la perioada cand el va fi aici, ma rog, relativ scurta, chiar, cate zile libere/an inseamna un concediu de odihna acolo?

Ideea pe care am bagat-o bine la cap este ca eu as cam putea avea 75% din materialul pt ambasada gata deja pana sa vina el. Poate chiar mai mult.? hmm..ma gandesc…

Inca ceva: legalizarile acestea…pur si simplu nu stiu si poate o sa para o intrebare pusa prost: au o durata de timp in care sunt valabile? Ok, chiar daca am intrebat o prostie, am spus-o, gata! Adica eu pot sa face legalizarile necesare deja la parte din acte? Sau toate trebuie sa se lege intr-o anumita perioada de timp, cat mai aproape de momentul aplicarii pentru viza?
….
‘nteles! Actele trebuie duse direct la ambasada. Rezultat: scutit timp, scutit nervi, scutit asteptare cu mai mult decat sufletul la gura pentru niste pasi pe care poti sa-i faci , in loc sa bati pasul pe loc, asteptand posta…

..insa: iar intreb:) ei imi dau formularul pentru analize, le pot face acolo sau aici,.
Fiind in Bucuresti, mi-ar fi usor aici.
Facandu-le aici, cei de la spitalul respectiv le trimit direct catre ambasada, sau mai intervin eu pe undeva? Ma gandesc ca facandu-le in Belgrad asta ar insemna mai mult de doua zile de stat acolo… in fine. Mai este pana acolo.sa dea Dumnezeu sa ma vad eu in ziua in care trebuie sa ma duc sa-mi fac analizele:) ca le fac si in dublu exemplar!:)

Elvie draga, trebuie sa printez scrisoarea ta si sa-mi aranjez gandurile si intrebarile, lamuririle si nedumeririle in liniste, langa celelalte, asa ca raman aici si iti doresc o zi frumoasa, asa cum ii doresc si lui Dodo si tuturor fetelor noastre .

Nu stiu cum e vremea pe la voi, insa aici este ingrozitor de urat, ploua si iar ploua, uneori ploua si se transforma in zapada, stiti voi, zbaterile primaverii sa reuseasca sa o trimita pe baba Dochia departe…Insa babutza nu se lasa:) iar eu uraaaasc frigul!

In fine, este seara deja la voi, aici este 11.45 a.m., asa ca e clar, mai e un pic si faceti nani.
Pe curand!


Carmen H

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pusica spune:

Buna, fetelor! Sunteti de milioane, citesc toate informatiile pe care le furnizati aici si nu pot decat sa va multumesc din suflet.
Am prins ideea cu certificatele noi si, draga Carmen, pot sa-ti spun ca eu fiind nascuta in Bucuresti, am rezolvat pe loc problema astazi, cu o simpla cerere dactilografiata la Primaria sect.4.
Elvie, am sa te rog sa-mi trimiti si mie pe e-mail acea "Statutory Declaration", daca nu iti cer prea mult. Si tu si Dodo sunteti pline de bunavointa, iar ajutorul vostru este extrem de util.Nici nu mi-am inchipuit ca pe acest site voi obtine atat de multe informatii!!
Va doresc tot binele din lume :)
Pusa.

Mergi la inceput