Despre gradinarit (2)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Eu am deja o promisiune de la cineva ca daca ii iese leusteanul , imi da si mie un lastar sa ma prind si eu, Si asa ca daca o sa ma pricopsesc cu lesustica, fac buissnes cu ele, livrez puieti de leustean! M-am scos! Bineinteles ca la prietenii de pe DC, ammo oferta gratuita!
Stiti cum este ? Fac ca si tiganul:Daca imi cumpar iapa, o sa fac multi manji, pe care o sa-i vind sa-mi mai iau o iapa care v-a face......."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Anto, daca ma prind la afine, esti binevenita la mine oricand !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreutza spune:

Mey, da ce-ati mai scris!
Hai sa ma bag si eu in seama. Pe rand:
Anto si Otilia, cimbrisorul e pt ceai iar cimbrul pentru fasolica iahnie, sarmalute, carnati si ce mai vrei tu sa gatesti. Leusteanul se prinde f usor prin despartirea tufei(daca ai ce desparti bineinteles!), adica iei o bucata de radacina cu frunze si o plantezi unde vrei tu. Iese bine si din seminte.
In general puteti obtine plante din seminte dar: daca de ex tomatele au fost obtinute din seminte de hibrid nu veti mai obtine acelasi lucru decat din seminte de la magazin(hibrizii nu-si transmit caracterele prin seminte ca sunt smecheri). Daca ati obtinut plante din soiuri nu este o problema sa pastrati seminte de la an la an. Aceste informatii sunt trecute pe plic. Cu piersicul e alta poveste, pentru ca pomii fructiferi de calitate sunt altoiti si nu poti obtine puieti cu aceleasi caractere ale parintilor. Pomii fructiferi se obtin prin altoire, iar portaltoiul cel mai rezistent este corcodusul. Daca pui sambure de piersic vei obtine un piersic debil(asa se spune), cu caractere slabe.
Anto, e greu sa prinzi iasomia din lastar, mai bine scobeste dupa o bucata de radacina cu frunze cu tot.
Otilia, cam asa e cu butasirea. Se pot obtine plante identice cu planta-mama din organe vegetative sau fragmente(butasi), care pot fi frunze(Saintpaulia), radacina, tulpina(majoritatea), lastari(ramuri de un an). La unele plante e mai greu si se prefera alte variante. La iasomie se prefera despartirea tufei care nu prea da gres daca scoti suficienta radacina.
Mey, vedeti cu afinata aia ca s-ar putea sa cer viza! Puteti incerca si visinata ca e tare yami-yam.
Voi reveni! Sper sa fie ok ce am scris.
Cu drag,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emoison spune:

Fetelor, eu acum o luna si ceva am semanat niste simburi de mandarina, intr-un ghiveci, si acum m-am trezit ca doi dintre ei au incoltit!

Cu bine,
Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Ha, ha, v-am pus pe jar cu afinele si afinata mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

Cami, nu prea seamana cu floarea de colt :( si nu-mi aduc aminte sa miroasa floarea. I-am pus ceva ingrasamant si poate ii mai schimb o data pamantul sa vad ce se intampla. Mersi oricum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Fetelor, dupa ce v-am scris un raspuns cit un roman mi s-a blocat calculatorul!!! Ma apuca toti dracii!!!
Asa, acum trebuie sa scriu din nou.
Deci eu cred ca am afine in curte (arbusti care fac fructe mititele, negre), dar nu sunt sigura si mi-e frica sa nu ma otravesc! Ce sa fac ca sa aflu daca sunt cu adevarat afine?
Gradina mea e plina de surprize: am descoperit lalele inflorite!!!
Si niste flori care au crescut linga ghiocei, violete cu un pistil mare, oranj si cu 6 petale (3 interioare si 3 exterioare) Ce flori or fi astea? Andreutza, ajtoooor!!!
Bun, va mai povestesc diseara ca acum ma enerveaza sa scriu din nou totul si poate la urma mi se blocheaza...
Va

~Otilia&LaAdelita~

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pojogam spune:

Buna fetele vin si eu pe aici daca ma primiti ca vin de la Plante si flori pt suflet subiect asemanator cu al vostru.
Otilia nu am citit decat prima ta intrebare din pag 1 si iti sugerez o planta tare delicata ca aspect si ne preteontioasa in rest, poate o stii..."Palma Maicii Domnului" sau Glicerina se mai numeste. Miroase superb si face flori pana in toamna.
acum m-am lamurit ca ti-au mai sugerat si altii planta asta.
Legat de iasomie eu am, dar vreau s-o scot pt ca sta langa niste meri si peri si din cauza mirosului ei, atrage niste musculite care apoi mi-au atacat acesti pomi (frunzele pomilor s-au chircit si s-au uscat si erau plini de musculite). deci sugestia mea e sa pui departe de pomi fructiferi.
Mihaela si Flaviu
http://community.webshots.com/user/pojogao

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Wow Otilia...deja lalele??? Fericito....inseamna ca la voi e mult mai cald. Chiar azi ma uitam si eu in gradinita mea si am observat ca daduse ceva din pamant cam de vreo 5 cm....cand ma uit mai atent era unul din crini...asa ca a venit primavara desi aici nu s-ar zice inca...sunt foarte curioasa sa vad daca imi vor iesi si mie lalele si narcisele pe care le-am plantat asta toamna, ca la frigurile de minus 30 grade care au fost....abia astept perioada aceea cand toata lumea isi atarna ghivecele pline cu flori de grinda si peste tot e atmosfera de primavara. Va pup pe toate,

Cristina si Yasmine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOINA SANDA spune:

Salutare iubitoarelor de flori!Sunt si eu,ca si Pojogam,venita de la 'Plante si flori'.Ne primiti sau nu,iata-ne aici!
Andreutza...am si eu o intrebare:al meu tata a cumparat de la Baneasa,doi puieti de visin.Teoretic cel putin,acum,la doi ani de la plantare unul e inalt si are coaja albicioasa(mai rosiatica)iar celalalt e mic si are coaja visinie(rosu inchis).Initial au fost de aceasi inaltime.E posibil ca primul sa fie cires,iar celalalt sa fie visin?Sunt visini asa diferiti,ca soi?Mercy mult de raspuns!
Pojogam...
Gabid...astept raspuns.


Mergi la inceput