puree pentru bb!!!

puree pentru bb!!! | Autor: boubba

Link direct la acest mesaj

Fetelor de la ce varsta ati inceput sa-i dati piureu la bebeu? dar lapte de vaca diluat si nu numai?si inca ceva : pot sa ii pun zahar in ceai la varsta de 2 luni?saru'mana pentru cele care raspund...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

La trei luni i-am dat piure de mar si piersica pe la 3,5. La fel si suc de mar si portocala. Zahar poti sa-i pui in ceai, 5%, adica o lingurita mica rasa la 100ml apa. Trebuie fiert cateva minute in apa, altfel ii da lui bebe fermentatie si e bai. Lapte de vaca i-am dat la primul la 10luni, dar se poate da de la 6 luni, ceea ce o sa fac de data asta.

Uite un web site care zic eu, e bun reclamailegalala alt site = avertizare

Au acolo o sectie despre alimentatie, click pe ea, si pe urma dai si de un meniu pe varsta.

Mult noroc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

cu zaharul eu am mai asteptat. Vad ca esti in Elvetia, cu siguranta si la voi se gasesc ceaiuri instant si acelea au compozitia corecta pt bebei, scrie si varsta pe ele. Si daca nu vrea sa bea, mai bine nu-i dai deloc, mai astepti putin... la varsta asta nu au simtul gustului f dezvoltat dar se poate invata f repede sa accepte numai ce-i dulce.
Lapte de vaca, diluat sau nu, dupa 1 an.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Am uitat sa-ti spun ca poti sa-i pui o jumatate de biscuit simplu zdrobit in piureul de mar (ca pe vremea cand eram noi copii si nu se mai facea atata tam-tam despre una si alta, ca acuma cu toate "cercetarile").

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelabebe spune:

Am inceput cu piure pe la 4 luni, ceiul nu i l-am indulcit si l-a baut asa, nu a facut nazuri.Are deja 8 luni si ii dau inca formula(pana la un an).

mihaelaH

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craluca spune:

piure de fructe (mar si banana) de la 3 luni
piure de legume (morcov, pastarnac, telina, patrunjel) de la 4 luni si imbogatit cu dovlecel si conopida de la 5 luni + carnita de pui fiarta separat

Mama Raluca, baiat Alex si bebita mica Ioana
http://community.webshots.com/user/craluca100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

boubba, incearca sa intarzii pe cat posibil introducerea zaharului la bebe. Oricat este de indispensabil vietii noastre (asa ne-am obisnuit noi cu el), zaharul nu are nici un fel de rol pozitiv in organism, el are doar rol de gust.
Sunt o gramada de studii care au demostrat caracterul "ne-bun" al zaharului. Uita-te pentru cate boli este interzis zaharul.
Exista mierea cu care poti sa inlocuiesti zaharul, iar diferenta de calitate este sensibil mai mare. Asa cum spunea cineva mai sus, copilul inca nu are simtul gustul educat, il poti invata sa-i placa mierea. Nu e nici macar obligatoriu sa-i indulcesti ceaiul. Ne gandim noi in mintea noastra "oare cu me sa bei ceai neindulcit, beah" si de-aia tindem sa punem zahar in ceai, dar pentru bebe nu e atat de oribil.
Eu nici nu ma gandesc sa introduc in alimnetatia bebeului zaharul decat cand voi fi nevoita, in nici un caz atat de devreme: 2 luni. Pana atunci, miere la greu.

5 sapt. si 5 zile DNP 1 nov.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Try nu se da miere in nici un caz pana dupa 1 an, din cauza ca poate sa faca botulism, parca asa ii spune. Nu fa greseala sa-i dai. Mai documenteaza-te inainte, intreaba medicul, dar asta e consensul general. Mie asa mi-au spus trei medici si am vazut si pe internet la fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenutza spune:

Eu i-am dat prima data piure dupa 6 luni jumate..da' eu am alaptat-o exclusiv pana atunci. Am inceput cu cel de legume si apoi de fructe...daca incepi cu cel de fructe inainte s-ar putea sa nu iti mai manance bine legumele obisnuindu-se cu gustul dulce de fructe.

In legatura cu zaharul eu zic sa amani ca poti..nici sucurile cu adoas de zahar nu sunt recomandate.

Si da, Laura are dreptate..fara miere pana la 1 an...botulism este boala.

Carmen si bb Maya Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreutza spune:

Piciul meu pana la 5 luni nu a primit decat lapte de la san. Dupa 5 luni am inceput treptat cu suc de fructe si apoi piure. Pana la 1 an l-am alaptat si nu i-am dat nici ceai.
Exclus sa ii pui zahar in ceai de la varsta asta pentru ca el nu cunoaste gustul dulce inca si nu e bine sa il inveti. Miere si lapte de vaca exclus pana la 1 an.
Parerea mea este ca e prea devreme pentru ca bb-le tau sa primeasca altceva decat lapte(de mama sau formula pt bb). Intarzie pe cat posibil sa-i introduci alimente noi! Varstele la care se recomanda introducerea de noi alimente nu sunt trecute de florile marului ci pentru ca atunci apar la bb enzimele care pot metaboliza respectivele alimente. Inainte de aceasta varsta nu obtineti altceva decat un copil cu organismul fortat(mai ales ficatul)sau care face kk exact ce a mancat(nedigerat). Rezultatele se vad arareori imediat, mai des atunci cand copilul va fi adult.
Cu drag,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

Boubba,

incearca sa intirzi diversificarea... Mie mi se pare ca-i fortezi stomacelul de la 2 luni cu piureuri si sucuri indulcite...
Ma rog, noi am incepu pe la 4 luni juma cu supa de albitura, apoi le-am introdus, treptat si pe celelalte (morcov, carof, carnita, ou...). Iar ceai indulcit... pina la 1 an nici n-a fost vorba. Exista BABY DRINK, care e si calmant ptr. burtica si gata indulcit. Daca te ambitionezi totusi sa-i dai zahar, fierbe-l in apa ptr. ceai. Miere, nici nu poate fi vorba pina la 1 an, poate provoca botulism. Lapte de vaca?! Eu stiu ca abia dupa un an e voie, pentru ca lactoza poate provoca tulburari gastrice severe, impiedica absorbtia fierului... Incearca sa amini introducerea laptelui de vaca. Chiar daca tie ti se pare hranitor si vezi ca pustii vecinilor pleznesc de sanatate, conteaza aportul de vitamine, nu de kilograme in greutatea copilului... Tu decizi cum e mai bine, dar, daca ai cerut sfatul, ti l-am dat...

PS. Andrei al meu are 1 an si 5 luni si abia acum facem trecerea treptata de la lapte praf la lapte de vaca (Prima Crestere, de la Parmalat, combinat cu Dorna rosu...)

"Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau

Mergi la inceput