Laptele praf - alocatie - aj. nou nascut

Laptele praf - alocatie - aj. nou nascut | Autor: oneandreea

Link direct la acest mesaj

Fetelor spuneti-mi si mie cum trebuie sa procecez in urmatoarele situatii, poate voi care ati trecut deja prin asha ceva , puteti da si sfaturi
1- ce trebuie sa fac s aintru in posesia laptelui praf gratuit?
Ce demersuri trebuie facute petru a intra la un momentdat in posesia alocatiei pentru copii?
Am citit in revista Mami, ca pentru fiecare nou nascut primeshti o alocatie de 1.400.000? ce trebuie facut?
Eu apartin de policlinica 10 , Elias, dupa ce nasc mi se pare logic sa am un pediatru acolo. practic ce ar trebui sa fac , nu shtiu si ametesc de prea multe pareri , ale persoanelor care nu au nici copii dar sfaturi au
Andreea 31 sapt

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaesn spune:

Banii se iau de la primarie, se intereseaza sotul tau cand declara copilul (la primaria sectorului unde e maternitatea). Policlinica 10 nu e acelasi lucru cu Policlinica Elias. Estimez ca apartii de Policlinica 10, de pe Washington? In spatele guvernului? Copilul va fi inscris acolo la pediatrie. Te interesezi la policlinica, cred ca poti afla si la telefon. Reteta de lapte praf o elibereaza pediatrul, laptele se ridica de la un fel de orfelinat de langa Arcul de Triumf. Eu nu am mai luat de aproape un an asa ca sper ca nu s-a schimbat mare lucru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Policlinica de pe strada Washington nr.8-10, cunoscuta sub numele de Elias, se cheama acum ceva mai complicat: "Centrul Medical de Diagnostic, Tratament Ambulator si Medicina Preventiva". Pe mine m-au intrebat in maternitate de ce policlinica apartin, de instiintarea policlinicii s-au ocupat ei, iar noi am fost vizitati acasa, a doua zi de la externare, de catre pediatru si asistenta, fara sa fac vre-un alt demers. Poti, desigur, sa-ti exprimi preferinta pentru un pediatru anume de acolo. Eu nu am avut nici o parere, dar sint foarte multumita de cum "au picat zarurile".
In rest, cum a zis Oanaesn.
Nastere usoara si sa ai un BB frumos si sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana77 spune:

Andreea
Si eu tot de Elias cred ca apartin (locuiesc langa).

Dar: Medic de Familie pentru gemenii mei am ales sa fie o d-na dr tare draguta care are cabinet viv-a-vis de casa mea, nu este aglomerat la ea si este disponibila cand am nevoie.

Am dorit sa am si Pediatru, separat de med familie. Inca de cand eram insarcinata am discutat cu acest dr, mi-a urmarit si el sarcina, a vazut toate echo (fiind gemeni, a fost o sarcina mai dificila, cu pericol de nastere prematura).

Acum respect tot ce zice pediatrul dar pt lucrurile mai marunte ma sfatuiesc cu med fam. Tot ea imi da atat retele gratuite pt medicamentele care mi le recomanda dr pediatru cat si retetele pt laptele praf gratuit (acesta, pt sect 1 se ridica de la Leaganul Sf Ecaterina de langa arcul de Triumf)

Sarcina usoara si un bebe sanatos!

O seara buna,

Ioana, Yann & Philip - 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOINA SANDA spune:

ANDREEA - pt indemnizatia de 1400000lei,faci personal o cerere la sfatul popular;pt alocatia lunara a copilului se depune un dosar la sfatul popular al sectorului unde vrei sa-ti vina alocatia.Indemnizatia si alocatia,sunt separate.Sotul meu a intrebat de indemnizatie,crezand ca sunt si pt alocatie,aceleasi acte necesare,dar nespunandu-i nimeni ca nu au legatura,am crezut ca o sa vina si alocatia.Si am asteptat...A trebuit sa facem dosar pe urma,si asa am asteptat vreo 7 luni.
Poti opta pt ce doctor vrei tu.Eu am ales doctora noastra de familie,nu cea de care apartineam cu locuinta.Lapte praf o sa ti-l prescrie doctorul copilului,la care o sa fi inscrisa.
MULTA SANATATE!

NASTERE USOARA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara26 spune:

Andreea nu conteaza de care policlinica apartii tu ,poti sa alegi orice medic pt bebe,cel mai bine e sa fie cat mai aproape de casa.Despre acte e asa cum ti-au raspuns fetele,doar sa le depui la timp.Eu n-am stiut de suma aceea de 1400 si la 6 luni de la nastere nu mi-au mai dat-o chestie care mi se pare ilegala.BYE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iustin79 spune:

1. 1400000 de la primarie o singura data (ca un fel de premiu), in rest alocatie normala de doua sute si ceva de mii pentru care va trebui sa stai la cozi si sa faci dosar
a..pentru cei 1400000 trebuie sa se duca mama personal iar daca nu se duce cand e programata ca sa ridice banii pierde dreptul la ei
2. laptele praf -> la indicatia scrisa a medicului eu a trebuit sa merg la primarie unde am depus un dosar cu acte apoi am fost repartizati la o farmacie de unde se poate lua lapticul

asta e la noi (iasi) si inca nu am terminat cu umblatul...suntem satui de romanica!!!

Mergi la inceput