Voi dati PERITOL la copiii vostri ?

Voi dati PERITOL la copiii vostri ? | Autor: mamicamariei

Link direct la acest mesaj


Buna, mamici de pretutindeni !

Maria mea are 6 luni si la controlul medical de 6 luni a primit de la doctorita sa ia in fiecare seara PERITOL dar si alta doctorie, ECOFLORINA, cica pentru ca sa se mai ingrase, caci ea asimileaza cate 300g pe luna cu toate ca e sanatoasa tun, pentru ca este foarte vioaie si energica (de aia nu ia mai mult in greutate). Ea cantareste 6,900 kg.
Voi stiti daca e buna doctoria asta ? Ati dat la copilasii vostri asa ceva ?

va multumesc si va dorim o primavara super-fericita traita din plin cu bebelusii vostri !
Cristina si Maria

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

nu am dat peritol la bebe .... doar vitamine si calciu. Nici Alex nu prea le are cu luatu' in greutate :)))

Luizax - karkotash shef!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2mami spune:

Draga Cristina,
Nu stiu ce au unii doctori cu acest peritol pe care-l tot recomanda. Peritolul este de fapt un antihistimanic care are ca efect secundar o crestere a poftei de mancare si in plus o stare de somnolenta. Totusi acest efect este de scurta durata si nu cred ca in 5-6 zile cat dureaza efectul, bebele poate sa creasca prea mult in greutate. In plus, ai putea avea supriza sa nu aiba acest efect. De exemplu, eu i-am dat de cateva ori baietelului meu cand facea urticarie (cu scop de anti-alergic) dar nu pot sa spun ca a mancat mai bine in perioada respectiva. Pe de alta parte,,,iarasi chestia asta cu luatul in greutate e de asemenea subiectiva.... ai avut impresia ca nu mannaca destul copilul? E palida sau asa ceva?
Despre Ecoflorina nu am auzit. Ce este asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otau spune:

Eu ii dau Peritol lui Vladut (5ani si 8 luni) doar cand are urticarie.
Pe prospect scrie ca se administreaza si pentru cresterea poftei de mancare dar eu nu sunt de acord cu asta. Mai bine ii dai ceva natural decat medicamente.
Aurora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisa_35 spune:

Draga Cristina,
Peritolul este un antialergic, care se foloseste in caz de urticarii, alergii de tot felul etc. Intr-adevar are ca efect secundar cresterea poftei de mancare, dar nu acesta este principalul sau efect terapeutic.
ECOFLORINA se foloseste la refacerea florei intestinale si reluarea tranzitului intestinal normal, la adulti si copii dupa deranjamente stomacale puternice (sunt niste fermenti sau acm asa ceva). Eu i-am dat baietelului meu de 2 ori in viata lui de pana acum, in urma a doua episoade diareice : unul provocat de E.Coli si unul de o enterocolita virala cu etiologie neprecizata. Deci nu vad legatura intre ECOFLORINA si ingrasat. Eu asa avea indoiel in ceea ce o priveste pe aceasta doctorita!

Denisa si copilul Alecu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisa_35 spune:

Draga Cristina,
Peritolul este un antialergic, care se foloseste in caz de urticarii, alergii de tot felul etc. Intr-adevar are ca efect secundar cresterea poftei de mancare, dar nu acesta este principalul sau efect terapeutic.
ECOFLORINA se foloseste la refacerea florei intestinale si reluarea tranzitului intestinal normal, la adulti si copii dupa deranjamente stomacale puternice (sunt niste fermenti sau acm asa ceva). Eu i-am dat baietelului meu de 2 ori in viata lui de pana acum, in urma a doua episoade diareice : unul provocat de E.Coli si unul de o enterocolita virala cu etiologie neprecizata. Deci nu vad legatura intre ECOFLORINA si ingrasat. Eu asa avea indoieli in ceea ce o priveste pe aceasta doctorita!

Denisa si copilul Alecu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Asa stiu si eu ca Peritolul este antihistaminic,adica antialergic.La indicatii scrie ca ar fi si pentru anorexie(adica lipsa poftei de mancare),dar anorexie nervoasa ceea ce cred ca nu e in cazul tau.Are ca efect secundar si somnolenta.
Am copiat din agenda medicala indicatiile Peritolului:
Prezentare farmaceutică: Sirop (100 ml conținând 40 mg clorhidrat de ciproheptadină). Tablete conținând 4 mg clorhidrat de ciproheptadină.Indicații: Urticarie acută și cronică, boala serului, rinite vasomotorii și rinite alergice, eczeme, dermatite eczematoase, dermatite de contact, neurodermite, edem angioneurotic, înțepături de insecte, sindrom carcinoid, migrene de origine vasculară, anorexie (anorexie nervoasă, anorexie idiopatică), ca tratament adjuvant în cursul bolilor debilitante (statusuri postinfecțioase, convalescență, boli cronice, hipertireoză).

copyright insei 2000


alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanaiascu spune:

draga mamaicamariei ... Nu stiu ce fel de medic ai dar ... e cu, cantec . Nu e deloc prea slaba ... Lisa are 5 luni si jumatate si cantareste 6750 si are 65 cm ... Medicul meu spune ca este foarte foarte bine ... ce vreau? sa am un copil obez? Imi spune mereu ca mai bine mai slabut decat prea grasut ... Si medicamente , nu mi-a spus sa ii dau. Lisa ia o data pe zi cate o picatura de Oleovit D , vitamina D ... asta pana la un anisor ...
Va pup

lore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acvi spune:

Eu i-am dat lui Alex ,doar cind a facut alergii(de 2 ori pina acum) dar cu mari retineri si doze f mici (o jumatate de lingurita seara),nu cite o lingurita de doua ori pe zi cum mi-a spus doctoritza.
Multa sanatate.
Gabi si Alex.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna maria spune:

I-am dat o singura data,pt ca afacut urticarie de la o gurita de salata de vinete.A mai facut o data urticarie de la gem de fragi dar,dr.mi-a prescris Flonidan.
Dar cunosc o mamica care-i dadea bb-lui doar ca sa doarma!

Teodoreiin 17 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Fetita mea Anca, de 2,10 ani, a luat Peritol in timpul unei laringite. Nu mi-au placut efectele secundare (ba somnolenta, ba agitatie extrema), asa ca eu una nu i l-as mai da cu usurinta....

Vilma, Anca si Tudor

Mergi la inceput