Fetele din Usa,poftiti la o barfa!

Fetele din Usa,poftiti la o barfa! | Autor: mihaelabebe

Link direct la acest mesaj


De ce numai fetele din Japonia ,Canada,Germania sa aiba locusorul lor?Si dupa cate am vazut,cinste lor, sunt foarte harnicute in ce priveste scrisul.
M-am gandit sa deschid acest subiect(am furat modelul de la ele) cu scopul de a ne cunoaste un pic mai bine cele de pe taram american si nu numai, sa putem impartii informatii folositoare.Unde sunt mai ieftine scutecele, mancarea pt bb-i,haine, pantofi(un subiect tare drag mie),reduceri si multe altele.De exemplu,cu cateva saptamani in urma ,habar nu aveam ca si americanii au gris si ca de fapt nu se numeste" semolina", ci cream of wheat.
Initiativa a fost luata, asteptam doritoarele!

mihaelaH

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

ideea ta e excelenta! in clipa de fata nu imi vine in minte mare lucru...dar cum ma luminez cum postez...
...asa .ca imi veni in minte ceva...: vi s-a intamplat sa cumparati orez care miroase ingrozitor?in sfarsit, am gasit orez spanish"La prefferidda" parca ii zice care mai aproape de cel autohton...in legatura cu pampersii oare unde sunt mai ieftini la Wal-Mart sau la Target? eu sunt departe de faza asta(Rares e maricel) ,insa o iau de la capat in cateva luni cu al doilea prunc ,asa ca subiectul e super...
pupi, MIhaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allya spune:

eu sunt pro aceasta idee!

nu stiu daca trebuie sa ma introduc in detaliu: ocupatie locatie...

cele mai ieftine scutece eu le-am gasit la sam's club.. asta ca sa incep cu ceva.... si pt ca mie imi plac produsele aromatice naturale Bath & Body Works e locul de unde am cumparat si sweet almond oil pur care e super pt pielea uscata a bebeului meu... iar pt mine am ales gama "mir si ylang-ylang" e minunata!

si inca ceva aicea gasesti orice de fapt, numai sa stii sa cauti... cum ai patit si tu Mihaela cu grisul... asa am patit eu cu apa minerala la inceput cand am venit aicea, nu o gaseam nicaieri...
Mihaela spune-ne de unde cumperi tu pantofi de obicei?

pupici,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

fetelor, apropo de apa minerala...eu stiu numai si numai de Perrier...aveti alte sugestii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allya spune:

LAURA tre sa dam o bere ca uite am postat impreuna...

in legatura cu orezul eu cumpar de la Asia Plaza din cartierul chinezesc local si au orez de f buna calitate, eu prefer Elephant Brand (jasmine, nefaramitat) si sunt si orezuri nedecorticate si orez cu bobul lung si gustos cum folosesc indienii, malaezienii si arabii (stiu ce e bun) si ar mai fi un orez f gustos cel japonez...

la Walmart si Target desi ieftine scutecele nu s-au dovedit a fi atat de rentabile ca de la Sam's Club...

pupici,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allya spune:

eu am gasit la un magazin grecesc local (nu stiu daca este si in alte orase) apa minerala romaneasca Borsec si Perla Harghitei..., tot aicea sunt si vinuri romanesti, unguresti si grecesti super ieftine (ca alea din California) si f bune...
cautati in comunitatile de est-europeni, trebuie sa fie magazine micute si cu produse romanesti.

pupici,




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

bine de stiut,allya!pana acum va zic drept nu am apucat deloc sa ajung la sam's Club,cu atat mai mult sa devin membership...e destul de departe de mine...acum am masina mea o sa ma duc de nebuna...ce mai gasesc acolo bun?ce recomandati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

fetelor, grisul este "Grits" ! si se gaseste si instant :))

frumoasa ideea de barfa americana, de cand o asteptam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by Laura _Oprescu

pana acum va zic drept nu am apucat deloc sa ajung la sam's Club,cu atat mai mult sa devin membership...



nici eu, nu stiu nici macar cum arata. noi facem piata la Costco, o data pe luna, restul cumparaturilor uzuale (lapte, paine) -de la cel mai apropiat supermarket.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FLORYNA spune:

...pampers,diapers si servetele umede de la costco sau sam's club...laptele este ieftin(laptele normal)..2 galoane la pretul unui galon,laptele praf similac-cutie mare e la pretul unei cutii mici(de pe piata)...cips 2 pungi mari la pretul uneia,carnea e ceva mai ieftina,ouale la fel,sucul etc....towel paper...cafeaua folgers(daca va place e mai ieftina)...
...daca stati in california la magazinele jons gasiti produse romanesti..nu le insir ca sa nu fac pofta la gravidute...,wallmart e mai ieftin decit kmart si target ..la sapunuri,tshirts,jeans,lenjerie...este un fel de magazin al poporului...daca vrem sa ne reasfatam cu produse mai bune trebuie sa ne uitam in alta directie...magazinele mai scumpute..nu insir ca s-ar putea sa nu avem aceleasi magazine in statele unde stam....revin....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FLORYNA spune:

..inca ceva...la magazinele chinezesti gasiti matze pt cirnati..casing,mai gasiti untura pt prajituri-lard,burta la magazinele latino-menudo,orezul jasmine e lung si are gust si miros placut la fiert,la magazinele chinezesti gasiti orez cu bobul rotund care se fierbe mai repede si iese mai umflat,....apa minerala perrier e buna,club soda este ca sifonul,cream of wheat-gris,nougat-nuga...,faina care mi se pare mie buna pt cozonaci este unbleached-enriched presifted;la magazinele pavilions,vons,ralphs(daca aveti in zoa)gasiti cubulete de drojdie de bere cruda-freash yeast..nu mai stiu numele din pacate..dar mi se par mai bune pachetelele dr oetker...,pestele tuna-ton;trout-pastrav;carp-crap...le gasiti la magazinele chinezesti(asiatice),pastrav au si la costco...gata..daca aveti intrebari si daca stiu mai raspund.....pa

Mergi la inceput