Plante si flori pentru suflet (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Diana904, am vazut si noi la Metro pui de pomi fructiferi, si ne-am propus sa luam trei: un cires ca al tau, un piersic si un cais. Intrebarea (si temerea mea) este: oare se prind, infrunzesc, se dezvolta, vor da roade? A cumparat careva dintre voi pomi din astia (am vazut ca sunt de import, italieni parca) anii trecuti? S-au prins? Cum le-a mers?

Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 10 luni) si Ramona (1 an si 9 luni)
http://community.webshots.com/user/lauratenea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOINA SANDA spune:

DIANA SI LAURA-si eu am avut cires si cais,in gradina,dar nu prea am avut noroc,si au pierit.Au fost cump. de la statiunea pomicola din Baneasa.In prezent avem 2 visini,carora le merge f bine.I-avem de 2 ani,si anul trecut au facut si doua visine.Pomii fructiferi au roade cam la 2 ani de la plantarea puietilor.Asa ca rabdare...Un factor f important il are si calitatea pamantului unde sunt pusi,ca ei sa rodeasca si sa creasca bine.Ghinionul nostru cam asta a fost...pamantul prost.In legatura cu nationalitatea lor:daca li se ofera aceleasi conditii ca in tara natala,cred ca ar trebui sa le mearga,nu?
Va recomand o revista:PRACTIC-idei pt casa,gradina si apartament.Acolo sunt sfaturi despre ingrijirea plantelor,a gradinilor etc.Eu o iau de vreun an,si imi place mult.In nr de luna asta sunt anunturi de mica publicitate,referitoare la flori,poate gasiti ceva ce cautati...
Multa bafta,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pojogam spune:

Fetelor am lipsit pt ca am avut probleme…
Cand am venit acasa m-am bucurat de Violetele de Parma care au inflorit. Le astept si pe begonii si… evident pe celelalte.
LauraT ti-am promis o muscata curgatoate pui…. Sa rezolv problemele si poti sa-mi dai adresa ta ca iti trimit.
va pup si "babe" frumoase.

Mihaela si Flaviu
http://community.webshots.com/user/pojogao

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOINA SANDA spune:

BUNA FETELE!
Mihaela,bine ai revenit!Mai era un pic si te dadeam disparuta!Ma bucur ca ti-au inflorit violetele.
Mi-am cumparat si eu seminte de floricele:garofite,dalii si crizanteme.Sunt italiene,dar au traduse instructiunile de ingrijire.Sper sa iasa ceva,acolo.Sapt. ce vine plecam la mama mea,la curte,sa vedem cum-i merg rasadurile,si poate pun si semintele.
Va pupic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Salut,prietenele florilor!

Este pt primadata cand intru pe acest subiect.Imi plac florile dar nu ma prea pricep la ele.Acum un an ne-am mutat la casa si inca ne acomodam...inceracam sa ne obisnuim sa stam la casa.
Avem si flori si pomi in curte.Anul trecut le-am pus in primavara.Florile le-am luat de la Metro si sincer nu mi-au placut.Copacii tot de la Metro(piersici,ciresi,caisi,meri)au inflorit si au facut cateva frunze.Noi ne-am bucurat ca s-au prins pt ac ne era teamaa ca nu o sa se prinda niciunul.
Florile de la Metro au fost de groaza.URATE.Mama mea se ocupa de gradina...de flori.Ea mi-a adus narcise,zambile care va d ca le-a dat tafuri acum dupa ce s-a topit zapada.Incet,incet poate ca o sa inteleg si eu cum este cu gradina,cu florile...e rau sa stai 30 de ani la bloc si cand te muti la casa sa stai tot ca in bloc...cel putin asa am facut noi varaa trecuta.
Anul acesta as vrea sa pun alte flori...ma gandeam la craite ca un gard viu dar nu stiu de unde sa le iau.
Mihaela,acum pot sa-mi cer iertare ca nu te-am sunat.Am pierdut nr tau si nu am mai avut cum sa intru 3 saptamani nici pe internet.Am vazut ca stii f.multe despre flori...poate ca ma inveti si pe mine.O sa-ti scriu un PM.
Eu vreau sa pun si o tufa de rosii,niste castraveti si ardei.Vreau sa-i arat fetitei cum cresc rosiile si castravetii in gradina.Cum fac rasadurile?De unde sa iau rasaduri?
Anul trecut am pus niste seminte si prin toamna a iesit ceva pe acolo dar erau tare ciudate...cred ca trebuia sa pun rasaduri.
Ma invatati si pe mine cum sa fac cu florile?




Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOINA SANDA spune:

Bine ai venit printre noi,gabid!
Frumos sa stai la curte,mai ales vara!Eu am stat la curte,acum stau la bloc de vreo 4 ani.Dar tot la curte trag mai des,e mult mai frumos acolo decat printre betoanele astea.In legatura cu florile,se gasesc seminte pe la florarii.Si rasaduri deasemenea,tot acolo.Despre rosii si ardei:se pun acum seminte pt obtinerea de rasaduri.Peste doua luni,acestea se pun in pamant.Daca nu vrei sa pui seminte,poti cumpara rasaduri din piata.Se gasesc de tot felul.Nu stiu daca sa ai incredere in vanzatori, ca sunt persoane care spun ca e un tip de ardei,cand colo e alt soi.Noi avem seminte oprite de an la an,si pe acelea le punem sa iasa rasaduri.Daca vrei seminte de REGINA NOPTII,da-mi un PM,si iti trimit.
Spor la treaba!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Pojogam, mersi pentru gestul tau. Iti dau adresa pe PM. Cum sa ma recompensez?
Multumesc fetelor care au scris despre pomii fructiferi. Abia astept sa cumpar si eu si sa-i pun in gradina. Sper sa se prinda.
Eu am o singuta Violeta de Parma, alba, dar e inflorita incontinuu, de un an de cand ne-am mutat la casa. Ii merge foarte bine. Mai am si un trandafir japonez micut, luat in vara trecuta, a avut niste flori superbe, rosii, batute, si chiar si iarna a fost vesnic imbobocit, dar ii picau bobocii imediat cum incepeau sa se deschida. De ce oare nu mai poate duce florile la maturitate? Si mai am si un alt pui, prins dintr-o cracuta pe care am tinut-o in apa vrei 2 luni, pana a facut putina radacina, apoi l-am pus in pamant si vad ca a crescut si are si un boboc acum, e roz. Mi-as dori mult sa gasesc si unul galben, am auzit ca exista...
Gabid, daca stai pe-aci cu noi, inveti sa ingrijesti floricelele, nici eu nu prea ma pripep, dar imi plac la nebunie si sunt decisa ca anul asta sa-mi umplu gradina de flori de toate felurile. Am cumparat 17 plicuri de seminte de flori diferite, vreau sa le pun in jardiniere sa vedem ce ies. Plus ca voi cumpara si rasaduri de la piata, asa am facut si anul trecut si au fost superbe. Plus ca mai am ceva seminte pastrate de la florile iesite anul trecut...

Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 10 luni) si Ramona (1 an si 9 luni)
http://community.webshots.com/user/lauratenea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreutza spune:

Doina, ti-am promis ca mai scriu si pe aici cate ceva!
Laura, daca trandafirul tau isi pierde bobocii inseamna ca nu prea are lumina(si are nevoie de multa), sau are prea multa apa si isi protejaza resursele. Exista si trandafiri chinezesti galbeni si banan.
Pomii fructiferi incep sa rodeasca cam din al treilea an, dar depinde mult de specie(speciile longevive intra mai tarziu pe rod).
Cei mai sensibili pomi fructiferi sunt caisul si piersicul. Acestia cumuleaza conditiile nefavorabile de mediu si cand le ajunge la os...se usuca.Cel mai rau ii afecteaza gerul.
Diana, pomii si arbustii se planteaza in perioada de repaos inainte de intrarea in vegetatie sau dupa incheierea acesteia. Nu ezita sa plantezi pomisorii, pentru ca perioada plantarii lor corespunde cu o vreme instabila si rece. Altfel risti ca ei sa intre in vegetatie prematur si sa nu se mai prinda la plantare.
Doina, sunt de acord cu tine: cred ca crassula aceea e de fapt kalanchoe. Daca vrei sa ai begonii superbe, nu cumpara planta de la florarie ci cumpara bulbi(ar trebui sa se gaseasca in aceasta perioada si vor inflori la vara). Trebuie insa sa fii f atenta la plantare pentru ca se confunda usor partea inf cu cea sup.
Voi reveni daca va sunt utila!
Cu drag,





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOINA SANDA spune:

MERCY!!!!ANDREEA,TE PUP!!!!ESTI O DULCE!!!!
MULTUMESC FRUMOS DE SFAT!!!!MA BUCUR CA O PARERE DE A MEA COINCIDE CU A TA,TINAND SEAMA DE FAPTUL CA TU ESTI O PROFESIONISTA!!!
TE MAI ASTEPTAM PE AICI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Mersi, Andreutza, nu stiu ce are trandafirul meu japonez, ca lumina chiar are, e pe un pervaz unde chiar bate soarele, apa prea multa nu are, poate prea putina (ii pun cam la 2-3 zile)...Chiar nu stiu...Ca asta vara si toamna era super-inflorit! Si i-au cam picat si frunzele in ultima vreme, de fapt i le-am rupt eu ca s-au ingalbenit...Ciudat, nu?

Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 10 luni) si Ramona (1 an si 9 luni)
http://community.webshots.com/user/lauratenea

Mergi la inceput