Cum a fost cu bb la mare?

Cum a fost cu bb la mare? | Autor: Jeff

Link direct la acest mesaj

Am deja o problema mare si ma mai framanta una.
Am cumparat deja bilete la mare pentru vara in Grecia intr-un hotel unde nu se prea primesc romani. Acolo vin doar nemti si deaia am fost nevoita sa ma grabesc asa.
Stiu ca nimeni nu se prea gandeste la mare, DAR VA ROG MULT VREAU NISTE SFATURI DE LA VOI!!!!
Am auzit deja pe majoritatea ca oriunde au fost la mare, la hotel de lux sau nu, in Romania sau strainatate, au avut probleme cu bb-ii.
Mi-e tare frica si mie, desi Anna are 3 ani. Cum sa procedez sa nu se imbolnaveasca puiutul meu?
Am inteles ca orice ai face, se cam imbolnavesc pe ca marea "rascoleste organismul" !!! Asa sa fie?
Voi ce ati patit?
Ati tratat voi copiii? Ma gandesc ca voi fi si cam departe de casa sa pot "da o fuga" la doctorita din Bucuresti daca Anna raceste sau face vreo toxinfectie...
Va rog mult scrieti-mi poate invat din experientele voastre.
Cu drag Jeff

melania

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Catusha spune:

Cu exceptia primei veri (cind avea doar 4-5 luni si am considerat ca e prea mica), noi am fost cu Ioana la mare in fiecare an, chiar de mai multe ori pe sezon. Vreau sa-ti spun ca am fost si singura cu Ioana la mare, fara sotul care era ocupat cu probleme de serviciu, si ne-am descurcat foarte bine doar noi doua. (Ioana face acum 4 ani)

O singura data am avut probleme ca a facut peste noapte temperatura mare si am plecat val-virtej, dar asta pentru ca nu eram pregatiti cu cele necesare. De atunci oriunde plecam cu ea avem cu noi trusa de medicamente, insa nicodata nu am avut alte probleme. Trusa insa ne-a fost de mare folos pentru prieteni cu copii care au avut mici necazuri. Oricum am avut mereu grija sa o protejam cu creme cu factor de protectie mare, sa ii punem palarioara pe cap, etc, etc...

Programul propriu-zis al sederii l-am schimbat in functie de programul ei. (in sensul ca nu am mai mers ca pe vremuri sa dansam sau mai stiu eu ce...) dar in rest nu ne-a "perturbat" in nici un fel, ba chiar pot spune ca am gustat micile distractii mai bine. (mersul cu bicicleta, jucatul in nisip...)

Acum de-abia asteptam sa mergem cu totii din nou la mare, desi anul asta, cu bb care e pe drum, nu stiu cum vom face...

Catusha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Eu am fost cu fetita la mare in Grecia cind avea 10 luni! Nu numai ca nu s-a imbolnavit, s-a simtit excelent kiar! Nu-ti face probleme degeaba. Am avut medicamente de urgenta, gen Eferalgan Nurofen, Smecta etc, dar nu a fost nevoie sa folosim nimik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaM spune:

chiar...unde ai citit de atatea probleme vis-a-vis..de mersul la mare cu copilu'....
eu una am fost de cand Vlad avea 10 luni....si nu am avut nici o problema...
din contra....ne-am simtit f bine....si mai mergem...:)))

Maria&Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

Eu am fost cu copiii de 3 luni si 2 ani la mare, si n-au patit nimic. I-am tinut foarte putin la soare, nu le-am dat decat mancare facuta de mine(am stat in gazda, asa ca mancarea proaspat gatita n-a fost o problema)si totul a fost foarte bine. Le-a si placut si le-a facut si bine. Aveau o pofta de mancare fantastica si li s-au inchis vizibil fontanelele.

http://community.webshots.com/user/adrianacalin
http://www.babiesonline.com/babies/e/ena/
http://www.babiesonline.com/babies/a/antim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anamaria-Livia spune:

Noi am fost cu Andrei la mare cind avea 1 an si 4 luni si singura problema pe care am avut-o era cu umblatul pe plaja - nu-i ajungea plaja cit era de mare s-o colinde si tot timpul eram dupa el.
Noroc ca a fost apa rece, ca l-am fi prins la turci ca daca apuca sa intre..... Asa, cind simtea rece, se intorcea...

Anamaria si bb Andutzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebetica spune:

Noi am fost la mare anul trecut, la Olimp cand BB Stefan avea doare 10 luni.

A fost SUUUUUUUPPPPPEEEEEEEEER !

BB a fost foarte fericit, era foarte pasionat de apa. Daca era dupa el ar fi stat numai in colacel plutind pe apa. Am stat pe malul marii iar el s-a jucat cu nisipul si din cand in cand o mai lua care apa. Toti cei din jur il admirau pe BB mai ales pentru ca atunci incepuse sa mearga in picioruse si atratia apei il stimula pentru mers.
Cel mai important lucru ar fi acela ca BB parca a prins aripi de cand am fost la mare.
Marea face bine asta este clar.

La hotel a fost foarte bine, ne-am descurcat super.

Succes !!!!!!!!! O sa fie bine fii convinsa !!!!



Ioana si Stefan Dimitri
http://babycenter.shutterfly.com/osi.jsp?i=67b0de21b32aaebf6598

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenutza spune:

woww. ce bine mi-au prins raspunsurile voarte..si noi vrem sa plecam la mare cu bb la vara cand bb va avea 1 an....vad ca nu ati avut probleme...de abia asteptam si noi prima vacanta cu bb.

Carmen si bb Maya Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_ina2000 spune:

Si noi am fost la mare cand Alexandru avea un an si 3 luni si a fost super .Dar acum imi pun si eu o intrebare ce ati facut voi cand cei mici aveau 2 ani si ceva , cand nu au deloc astampar sa stea prea mult intr-un loc.Acasa el mananca in scaunelul lui unde este bine legat, iar anul trecut statea in carucior cat eram la masa .Ce solutii ati adoptat ca sa tineti un copil cel putin o jumatate de ora la masa intr-un restaurant?
Multumesc de sugestii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Eu le-am dus pe fetitele mele la mare inca de la 4 1/2 luni, respectiv 3 1/2 luni. Anul acesta ne-am propus sa mergem la mare in Turcia, ele vor avea 5 ani, respectiv 2 ani. Singura problema mi s-a parut drumul lung, de aceea am luat decizia sa mergem cu avionul. In rest, imi voi lua niste medicamente "de baza" pentru ele, pentru orice eventualitate (Nurofen, Smecta, sirop de tuse etc), dar sa speram ca nu le vom folosi.
Asa ca, distractie placuta, de ce pui raul inainte?

Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 10 luni) si Ramona (1 an si 9 luni)
http://community.webshots.com/user/lauratenea

Mergi la inceput