Alergie la antibiotic???

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anapharm spune:

Buna,
Nu stiu daca a fost alergie sau nu, dar poti afla facandu-i un test subcutan.
Eu sunt alergica la penicilina. Am aflat cand eram un copilas si am racit. Mama mi-a dat dupa sfatul primit telefonic din partea pediatrului penicilina si biseptol inainte de culcare. Norocul si sansa sa fiu inca in viata... bunica a dormit in noaptea aceea la noi, pe motiv sa aiba grija de mine, fiindca mama intra in tura de dimineata la servici. Grijulie ca intotdeauna venea sa-mi verifice temperatura si sa ma inveleasca ori sa ma mangaie pe frunte si uite asa a observat ca e ceva in neregula cu mine. Aveam pete pe toata suprafata corpului, partea stanga paralizata si gatul umflat ca abia mai respiram. Asa cum era saraca imbracata in camasa de noapte, m-a luat in brate si a alergat in picioarele goale la spital. Doctora care era atunci de garda, dupa ce mi-a administrat antidotul si s-au mai linistit toti din preajma i-a spus bunicii ca a ajuns cu mine la timp, inca cateva minute intarziate si nu se mai putea face nimic. Am repetat testul la adolescenta si se pare ca nu pot lua niciodata penicilina.
Ai grija de micut si sa-i repeti testul peste cativa ani.
Sanatate multa multa
Ana 17 saptamani

"Cand iti ploua in suflet, fa-ti umbrela dintr-o bucurie".
Ana Burtch

Mergi la inceput