Limba geografica si Diflucan

Limba geografica si Diflucan | Autor: gabi25

Link direct la acest mesaj

Azi doctorita mi-a spus ca bebe are limba geografica si mi-a recomandat sa ii dau un medicament mai nou dar foarte eficient, a spus ca e mai scump dar nu mi-am imaginat ca o singura tableta de 50 mg (doar atat aveam nevoie) poate sa fie 600.000 lei.
Care s-a mai lovit de acest diagnostic cu ce altceva ati tratat copilul?......oricum voi lua si acea tableta dar deocamdata.......!!!

Camelia si bebe Rares

http://community.webshots.com/user/cameliac
``````````` Just hope ```````````

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirelam spune:

Eu stiam ca Diflucanul este un medicament foarte puternic.
Ma rog...o exista si o varianta pentru copii.
Eu zic sa mai consulti alt medic...poate iti da altceva.


Mirela, mamica de Andreiut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lucia spune:

Sotul meu are limba geografica. Cand mama lui a descoperit ca are asa ceva a fost cu el la dr. ( asta acum 34 de ani ) si i-a spus ca nu se trateaza. Este o problema ereditara, are si tatal sotului meu si bunicul lui. Din fericire baietelul nostru nu are. Pe sotul meu nu-l deranjeaza iar cand vreau sa vad daca ceva este alterat ii dau lui si imediat simte daca ceva este in neregula. Are papilele gustative foarte sensibile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns July spune:

Sunt de acord cu tine,Mirela!
Diflucan-ul este un antifungic puternic,dat in special copiilor cu imunodepresie,hemodializati.
Daca nu este urgenta fa-i o antibiograma ptr.fungi,dupa care mergi din nou la medic ptr.tratament.
Sanatate!
July si bb.Teodora Cristiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

nu va fie cu suparare ce inseamna limba geografica?
Si baietelul meu ar avea cica asa ceva ,dar nu e sigur
Am cautat pe google si nu am gasit nimic ,deci poate ma lamuriti voi,este o boala sau ce?

Roxy si Cristi cel vorbaret

huianur
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=366&page=1

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=roxy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klavier spune:

Adriana a avut, i-a trecut, iar a aparut, iar a trecut etc.
cica nu se trateaza cu nimic si nu e o boala, dar din cate am mai auzit incoace si incolo ar putea :
sa aiba legatura cu o flora intestinala dereglata; sa fie un semn de infectie cu vreo ciuperca; sa fie cauzata de bautul unei cantitati insuficiente de lichide.

A.

Adriana + Adriana jr (2 ani si 4 luni) + Andrei (1 luna) + Dragos taticutzul
http://photos.yahoo.com/apaler

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Am postat si eu subiectul acesta cu limba geografica in urma cu 1 saptamana si ceva si nu m-a lamurit nimeni.Am cautat si pe internet si nu am gasit nimic.Si baietelul meu de 1 an si 10 luni are limba geografica.De cand a fost mic l-am tratat de foarte multe ori de Candida la indicatia medicului de familie.De curand pediatrul ne-a spus ca are limba geografica si ca nu se trateaza cu nimic.La el uneori e mai mare pata pe limba,uneori mai mica.A spus ca in functie de mancare.As vrea si eu sa aflu mai multe.
Nu te-as sfatui sa-i dai copilului Diflucan,deoarece e faorte tare si e pentru Candida.

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

@roxy:
lb. geografica presupune o lb. plina de asperitati, mai frecvent santuri de-a lungul limbii si nu numai. Ai putea avea impresia ca s-a taiat cu lama unui cutit.

,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

Mai..si sotul meu are santuri asa in limba cum spuneti voi...nu-l deranjeaza...
IN schimb eu am altceva....undeva in fundul gurii(daca ma pot exprima asa..)..chiar aproape de omusor..am asa ca niste denivelari..mai multe..nu stiu cate la numar..sunt multe oricum..si mari cam cum ar fi gamalia de la chibrit..niste excrescente..am fost la medic si azis ca sunt papilele inflamate..ca asa sunt oameni care pot avea asa toata viata.Pe mine nu ma deranjeaza.Insa ma tot gandesc..nu o fi altceva si eu stau asa fara sa ma tratez?Vreo ciuperca ceva??Mentionez ca nu acrescut deloc de vreun an.
Tot atunci cand am fost la medic,a zis ca am candida.La anlizele de laborator.Mi-a dat PImafucin...insa si acum daca mananc iute ma ustura limba..am vrut sa iau Diflucan ca am auzit ca e f bun pt asta..Insa stupoare..un tratament complet costa 1.400.000....asa pret nu am mai vazut..asa ca si in ziua de azi nu sunt lamurita.....
Mai am ceva??ar trebui sa refac analizele??Ce sunt papilele alea inflamate???

KORINNA mamika x 2


http://community.webshots.com/user/korinnay

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

quote:
Originally posted by peca

@roxy:
lb. geografica presupune o lb. plina de asperitati, mai frecvent santuri de-a lungul limbii si nu numai. Ai putea avea impresia ca s-a taiat cu lama unui cutit.

,


Baietelul meu nu are santuri pe limba,e perfect neteda,are o pata rosie neregulata care uneori e mai mare alteori mai mica.

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi25 spune:

Korinna - vezi ca si eu am cazut la faza cu pretul, La farmacie mi-a spus ca pastila de 150 mg e 590.000 lei, eu aveam nevoie de o singura tableta de 50 mg (deci venea cam 200.000 lei)- cand m-am dus a doua oara la farmacie cu banii sa iau pastila era alta farmacista care ma cunoaste din vedere si imi spune ca nu mai are de 50 mg ci doar de 150 mg (la cel mic trebuia sa ii dau doar 35 mg), apoi se uita in calculator si spune ca mai are de 50 doar romanesti. Am intrebat-o daca e vreo diferenta de ingrediente sau concentratie intre pastilele romanesti si cele straine si mi-a spus ca nu. Am cerut sa-mi dea si imi spune ca trebuie sa dau 23.000 lei - DECI DE 10 ORI MAI PUTIN - atunci am mai intrebat inca odata pretul la cele straine si mi-a confirmat ca am auzit bine!!! Deci daca vrei sa faci tratamentul cere-l pe cel romanesc, te va ajunge mult mai ieftin. Vezi ca denumirea in romana e ceva ce incepe cu litera L.

Alina Motostes - Asa e si la Rares, a aparut intai o pata cat buricul degetului si eu am crezut ca si-a muscat limba si apoi s-a marit si isi schimba si pozitia, era cand pe mijlocul limbii cand in partea stanga in fata. Si la el e limba neteda.
Sunt care nu au pete cu acele crestaturi mai adanci care isi tot schimba pozitia.
Am aflat si eu ca asta nu dispare dar un tratamnt trebuia pentru ca, limba fiind mai sensibila, fac mai usor ciuperci.

Mami Camelia si bebe Rares (1 an si 7 luni)

http://community.webshots.com/user/cameliac
``````````` Just hope ```````````

Mergi la inceput