caninii cand apar?

caninii cand apar? | Autor: franqois

Link direct la acest mesaj

Fetele pufisorul (1 an si 8 luni) meu are gingiile rosii si umflate in locul caniinilor de vreo 2 luni si vad ca nu mai erup odata. Cam cat mai asteptam ca m-am cam saturat? E agitat tot timpul, ma musca, seara deabia adorme.

Pupici.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tutus spune:

Intr-o carte (Pediatrul Casei de la ed Teora), scrie ca la 16/18 luni apar caninii de pe maxilarul inferior/superior. DAR aceste termene se pot decala cu 6luni-1an, ramanand in limitele normalului. O deviere mai mare trebuie semnalata stomatologului.
Si noi suntem acum la primele maselute si piticul e agitat si cu unpic de ferbra. Daca as putea, i-as luat toata durerea si as suporta-o eu, dar nu se poate . Cred ca trebuie sa avem rabdare. Eventual incearca sa-l dai cu ceva gel pe gingii (colgel - daca nu gresesc) si sa-i dai jucarii sa le bage in gurita.

"Ma-ma" si cu bebe la bord de ~27 de sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

caninii inferiori erup cam la 1 an si 7 luni,cu variatie normala intre 14 si 23 luni,urmat de o diferenta foarte mica de cei superiori(cam 2 sapt.diferenta) cu o variatie aproape identica(13-23 luni).urmeaza o pauza de circa 4 luni pt.mandibula si de 6 luni pt.maxilar.apoi vor erupe molarii(al 2-lea rand)mandibulari,in medie la 2 ani si 3 luni(cu variatie de la 17-28 luni) iar cei maxilari la 2 ani si 4-5 luni(cu variatie de la 19-29 luni).

virginia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danis spune:

si noi (1 an si 10 luni, azi!) suntem tot in toiul eruptiei caninilor, de vreo cateva sapt. are gingia umflata pe dreapta si sus si jos, iar in unele nopti mai "miorlaie" cand se intoarce de pe o parte pe alta, a facut si febra saptamana trecuta, asta e ... asteptam cu rabdare sa treaca :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

noi pe 4 martie facem 2 ani si nu-i avem nici in ziua de azi!!! e adevarat ca musca si e cam mofturici dar... cine mai stie daca asta o fi?

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreutza spune:

Noua ne-au aparut caninii inferiori pe la 1 an si 7 luni. Foarte greu au aparut toti, dar acum, la 1 an si 10 luni ii avem pe toti. Cred ca in general caninii ies mai greu.

Pupici,



Andreea & Octaveatza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Baietelului meu de 1 an si 10 luni nu i-au iesit caninii inca si nici nu da vreun semn c-ar iesi.La noi a iesit cu intarzaiere si primul dinte-la 11 luni jumate.

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns franqois spune:

Fetele i-a iesit primul canin, in stanga sus. Asteptam restul, dar nu cred ca prea curand. Pe 1 facem 1 an si 9 luni.

Multumesc pt. raspunsuri

Pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Sa va spun ce eruptie dentara a avut micuta mea ! In 2 luni, intre 13 si 15 luni, i-au aparut 4 premolari si 4 canini. Eruptie ce se anuntase cu 2 luni inainte, prin nopti agitate si lipsa poftei de mancare.
Iar acum, la 25 de luni a inceput sa-i iasa si al 2-lea rand de premolari.
Sanatate si numai bine !



Nina & Nina-Cristina (2 ani in ianuarie)
http://www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubibubi spune:

noi avem un an si aproape 2 luni si ne-au erupt TOTI caninii!


http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamarchezi spune:

Si lui Cristi i-au erupt caninii superiori si are 1 an si 3 luni. Mai avem doi canini jos si 2 maselute si gata cu dintii...speram sa dormim si noi linistiti de atunci in colo.
Pe el nu l-au ajutat gelurile (calgon,Dentinox...),doar cate un supozitor cu Novocalmin seara inainte de culcare si asa dormea puiul meu linistit.

OANA si CRISTI

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=oanamarchezi

Mergi la inceput