Picioruse strambe si insomnii

Picioruse strambe si insomnii | Autor: Ghiaur

Link direct la acest mesaj

As avea doua probleme.Copilul meu are 7 luni.Pe la 6luni am observat ca incep sa se strimbe piciorusele de la genunchi in jos si isi tine picioarele aproape sub fundulet; este elastic, din pozitia patru labe trece in sezut.Pina la aceasta varsta a avut picioarele drepte.I-am dat doua luni calciu cu vit C, dar tot mi se par strambe.Vigantol(D3) ia in fiecare zi. Ce poate fi?Mentionez ca a supt la san pana la 7 luni, dar insuficient, ii dadeam completare, dar sarea peste o masa pe parcursul zilei.
A doua problema ar fi ca in cursul noptii de trezeste foarte des si se maraie. Ii dau lapte , dar peste o ora si jumatate se scoala. Se scoala uneori si de 6 ori pe noapte. Dintii de jos au aparut, dar cred ca apar cei de sus. Are legatura acest somn cu aparitia dintilor de sus?La primii dinti nu a facut chiar asa.Va multumesc tuturor anticipat pentru raspunsuri.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirunaa spune:

Faptul ca are piciorusele strambe este clar semnul unei lipse de calciu.Am vazut ca-i dai calciu si vigantol, probabil are nevoie de mai mult.Sfatul meu e sa consulti un pediatru si sa stabileasca el necesarul pe care-l are bebelusul tau.
Si Rares al meu are tot 7 luni(si doua saptamani) reuseste sa stea in 4 labute dar pt putin timp(dar insista in continuare).E si el elastic(ca toti bebeii...

Problema cu somnul(lipsa) s-a discutat foarte mult in " problema cu somnul"...Chiar s-a format un club al mamicilor fara somn,te asteptam...

Toate cele bune!

Mergi la inceput