E Coli

E Coli | Autor: cristinatoth

Link direct la acest mesaj

Copilul meu are 5 luni si la examenul de urina a iesit pentru a 3-a oara e Coli ( l-am descoperit pentru ca vomita foarte mult si incepuse sa plinga chiar si cu biberonul in gura, cand avea o luna). Desi, ii trece dupa fiecare tratament, reapare la o luna...
Puteti sa-mi spuneti daca au avut si copiii vostri Ecoli, ce tratamente ati facut ? Va multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Ambii copii au avut.
Rebecca avea 1an si jumatate,iar acum Axel a avut inca de la 2 saptamani.
Este foarte important modul de recoltare:Se face urinarea direct in eprubeta pe la jumatate.
Se face antibiograma si respecti tratamentul de 10 zile dupa care faci 3 zile pauza si recoltezi din nou urina.
Antibiotice incercate pana acum au fost:Sumethrolim,Cexyl,Cefalexin,Zinnat,Ceclodyn.
Este bine sa repeti urocultura dupa fiecare tratament cu antibiotic ca sa vezi cati germeni mai sunt pe ml de urina.

URO-VAXOM este un medicament care creste imunitatea aparatului urinar,este foarte scump 30 capsule la 1.000.000lei si tratamentul se face minim 90 zile.Nu interactioneaza cu antibioticul.In prospectul acestui medicament zice ca se administraza copiilor peste 4 ani,DAR Rebecca la luat la 1an si jumatate si a scapat de infectia urinara.
Ma indoiesc ca vreun doctor sa-ti de-a gratuit acest medicament miraculos.
Iar acum il administrez si lui Axel la aproape 11 luni si sunt mai mult ca sigura ca va scapa de infectie.
Sanatate si succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

Si noi am patit-o cu Ecoli si o mai tragem si acum.
O intrebare retorica mai mult, ai nascut la Polizu? Ca Taisia varsa de la 2 sapt si la 6 s-a declansat o enterocolita acuta - cu E coli, evident. Noi am facut dupa antibiograma ampicilina si gentamicina, si cum nu a mers, am luat ciprofloxacina - greseala imensa!!!!De coli am scapat, insa am dat in alte alea....Sfatul meu - refuza un antibiotic puternic, care face mai mult rau decat bine, si daca e musai sa-l ia, neaparat sa ia si ceva pt refacerea florei intestinale- Ecoflorina, Enterol. Taisia a facut candida de la ciprofloxacina, si acum ne luptam cu ea, plus o colita de fermentatie - disbacterioza-enterocolita cronica- astea sunt exemple de diagnostic puse dediferitidr. Si faceti antibiograma si analizele la Cantacuzino, e cel mai sigur - si aveti grija cu antibioticul...
Va doresc multa sanatate si sa stii, ca pana la urma si asta se va rezolva,
Gio si bb Taisia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Eu am nascut la Giulesti asa ca .......spitalele romanesti sa traiasca ca de acolo am luat E-coli.
Feriti-va de antibiotice puternice care au efecte secundare.
URO-VAXOM-ul se administreaza dimineata pe stomacul gol,inainte cu o jumatate de ora de masa.
NU UITATI!!!-nu este antibiotic!
Sanatate tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Si Andrei a avut E Coli, a raspuns bine la tratament, nu mai stiu ce i-am dat, dar problema ta e alta; de ce reapare dupa tratament. Trebuie sa-i faci neaparat o radiografie la rinichi, pentru ca Doamne fereste sa nu aiba reflux urinar, si de aceea poate reaparea boala. Citeste pe internet tot de gasesti despre acesta, si cere doctorului o trimitere pentru radiografie.
Multa sanatate!

Laura, mama lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Reflux-ul urinar se vede doar la cistografie si aceasta se face DOAR cand urina e sterila ca sa fie rezultatul concludent.
Cistografia este daunatoare:
1-il radiaza pe BB
2-ii baga o sonda si ii introduce un lichid pentru a vedea refluxul de care se amintea si se poate face blocaj renal(nu in toate cazurile-dar exista acest risc)
Poate face o ecografie sa vada eventual daca BB are vreo malformatie sau alte probleme cu rinichii.
Si dintr-o analiza complexa a sangelui se da seama de infectie urinara.
Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinag spune:

Buna.
Si fetitza mea a avut la 9 luni infectie urinara-joasa: cistita cu E coli. Nu facea febra, nu voma ci pe pampers am observat o secretie alba, apoi cu mici fire/scame de sange. Pana la rezultatul analizei i-am dat Bactrim solutie, apoi 7 zile Zinnat tot solutie si apoi iar 10 zile Bactrim pentru mentinerea sterila a urinei.
Pana acum i-am repetat de trei ori(la terminarea tratamentului, si apoi de doua ori la interval de o luna)analizele de urina si au iesit bine. maine voi avea si al patrulea rezultat. sper sa fi scapat. pe site-urile pe care le-am gasit se spune ca recaderile sunt posibile in 50% din cazuri si in aceste conditii se impun investigatii mai complicate: cistografii (despre care nici eu nu sunt de acord) si ecografii, mai rar urografii.

Se recomanda un antibiotic: cefalosporina de generatia a 3 a oral ptr cazuri mai putin complicate sau Bactrim (biseptol)
De ex:
Table 1. Summary of antibacterial therapy
Urinary tract Acute pyelonephritis
A broad-spectrum cephalosporin or a quinolone
Treat for 14 days; longer treatment may be necessary in complicated pyelonephritis
Acute prostatitis
A quinolone or trimethoprim
Treat for 28 days; in severe infection, start treatment with a high dose broad-spectrum cephalosporin (e.g. cefuroxime or cefotaxime) + gentamicin
‘Lower’ urinary-tract infection
Trimethoprim or amoxicillin(1) or nitrofurantoin or oral cephalosporin
A short course (e.g. 3 days) is usually adequate for uncomplicated urinary-tract infections in women


Ilincai i-am dat 20 zile dupa terminarea tratamentului Ecoflorina ptr refacerea florei intestinale.

uite un link folositor: http://kidney.niddk.nih.gov/kudiseases/pubs/utichildren/function


Sanatae multa!


Corina si bb Ilinca 11 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinatoth spune:

quote:
Originally posted by gio

Si noi am patit-o cu Ecoli si o mai tragem si acum.
O intrebare retorica mai mult, ai nascut la Polizu? Ca Taisia varsa de la 2 sapt si la 6 s-a declansat o enterocolita acuta - cu E coli, evident. Noi am facut dupa antibiograma ampicilina si gentamicina, si cum nu a mers, am luat ciprofloxacina - greseala imensa!!!!De coli am scapat, insa am dat in alte alea....Sfatul meu - refuza un antibiotic puternic, care face mai mult rau decat bine, si daca e musai sa-l ia, neaparat sa ia si ceva pt refacerea florei intestinale- Ecoflorina, Enterol. Taisia a facut candida de la ciprofloxacina, si acum ne luptam cu ea, plus o colita de fermentatie - disbacterioza-enterocolita cronica- astea sunt exemple de diagnostic puse dediferitidr. Si faceti antibiograma si analizele la Cantacuzino, e cel mai sigur - si aveti grija cu antibioticul...
Va doresc multa sanatate si sa stii, ca pana la urma si asta se va rezolva,
Gio si bb Taisia



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinatoth spune:

i-am facut ecografie - de 2 ori. Nu a iesit nimic care sa ne sperie, totul pare in regula la rinichi.
am nascut la elias, dar nu am auzit pe nici o prietena care a nascut dupa mine sa aiba probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinatoth spune:

quote:
Originally posted by gio

Si noi am patit-o cu Ecoli si o mai tragem si acum.
O intrebare retorica mai mult, ai nascut la Polizu? Ca Taisia varsa de la 2 sapt si la 6 s-a declansat o enterocolita acuta - cu E coli, evident. Noi am facut dupa antibiograma ampicilina si gentamicina, si cum nu a mers, am luat ciprofloxacina - greseala imensa!!!!De coli am scapat, insa am dat in alte alea....Sfatul meu - refuza un antibiotic puternic, care face mai mult rau decat bine, si daca e musai sa-l ia, neaparat sa ia si ceva pt refacerea florei intestinale- Ecoflorina, Enterol. Taisia a facut candida de la ciprofloxacina, si acum ne luptam cu ea, plus o colita de fermentatie - disbacterioza-enterocolita cronica- astea sunt exemple de diagnostic puse dediferitidr. Si faceti antibiograma si analizele la Cantacuzino, e cel mai sigur - si aveti grija cu antibioticul...
Va doresc multa sanatate si sa stii, ca pana la urma si asta se va rezolva,
Gio si bb Taisia



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinatoth spune:

scuze... mesajul lui gio am vrut sa-l trimit sotului meu, dar l-am pus din greseala tot aici.

Mergi la inceput