MUFFIN - stie cineva o reteta buna?

MUFFIN - stie cineva o reteta buna? | Autor: palmyrah2002

Link direct la acest mesaj

Stie cineva o reteta buna de moufin?

Muffin este echivalentul englezesc pentru madlenele romanesti sau au altceva in compozitie?
Cristina si Mihnea

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MariaM spune:

Daa...buna intrebare...
Eu stiu unele bune de cumparat...:))...din pacate..
la Gregory's....:)))



Maria&Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

Vezi aici:
http://www.ukfood.tv/Search/Index.cfm
Sper ca este ceea ce cauti (ma refer la cele dulci). Pofta buna!

Claudia si Cristi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

da, stiu eu! ies o bunatate!
Muffins cu cirese:
250 g faina
1 lg.mare praf copt
1/2 lingurita sare
30 gr zahar
200 ml lapte
1 ou
1 lg. mare aroma migdale
50 ml ulei
100 gr cirese din compot (scurse bine)
30 gr nuci/alune taiate maruntel (sau praf, prin masina)

glazura (optional)
100 gr zahar pudra
1-2 lg. mari zeama de compot

1. faina, praful de copt, sarea si zaharul se amesteca bine intr-un castron. In alt castron se amesteca bine cu mixerul laptele, oul, aroma migdale si uleiul. Amestecul lichid se toarna incet peste celalalt praf si se amesteca mai departe f bine cu mixerul.

2. se pun ciresele scurse bine si alunele/nucile se toarna in castron.
3. se da drumul la cuptor la cca. 200 gr, se unge tava cu grasime sau se pun formele de din hartie(eu asta as recomanda ca arata mai bine si sigur nu se prind), se umple fiecare forma din tava pana la aprox. 2/3 din capacitate.
4. tava se lasa cam 25 min la cuptor, dupa scoatere se lasa 5 min si apoi se scot si muffinurile.
Glazura:
se amesteca zaharul pudra cu zeama din compot si cu 1 lingura apa fierbinte. Iese o glazura cu care se ung muffinurile si apoi se lasa la racit

Pofta buna!

PS: daca va plac am sa mai scriu, am o carte numai cu retete de muffinuri: cu fructe, picante pt micul dejun(deci nu sunt prajituri dulci, pot fi cu sunca, salam, ceapa... de fapt cu putina imaginatie poti face orice combinatie, aluatul se face cam la fel , doar ingredientele ce dau gustul difera).




Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:


Saru'mana pentru reteta Cristina,abia astept sa incerc!!
Cristina si Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

cristina mai scriene retete....orcum sunt bune linga o cafeluta.mona78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Muffins cu portocale
250g faina
1 lg. mare praf de coprt
2 lingurite scortisoara
1 ou
250 gr smantana
50 gr unt topit
1 lg mare suc de portocala
coaja rasa de la 2 portocale
60 g zahar brun (eu am pus alb ca nu aveam si nici acum nu am)
1 lg. mare Zimtzucker = nici din asta nu am pus, e vb de un fel de zahar cu scortisoara in el (Zimt=scortisoara, Zucker = zahar)

1. se amesteca faina, praf copt, arome. In alt castron se amesteca oul cu smantana, unt, suc de portocala. Apoi se adauga in acest castron coaja de port. si zaharul, apoi tot amestecul se toarna treptat in primul castron cu faina, praf copt, arome.
2. se da drumul la cuptor la cca. 200 grade, se unge tava cu grasime sau se pun formele de din hartie(eu asta as recomanda ca arata mai bine si sigur nu se prind), se umple fiecare forma din tava pana la aprox. 2/3 din capacitate. Pudrati cu Zimtzucker.
3.tava se tine la cuptor la 180 grade, cam 30 min. apoi se scoate, se lasa putin la racit si se scot si muffinurile.

Pofta buna!
3.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

Muffins cu mere

mere 2 buc
faina alba 140
faina neagra 120 g
praf de copt 2 lingurite
zahar brun 150 g
zahar vanilat 1 1/2 pachete
natron 1/2 lingurita
nuci/alune macinate 80 g
ou 1 buc.
ulei 100 ml
lapte acru 300 g
scortisoara 2 lingurite
nuci/alune intregi 12 bucati cit o unghie- de pus motz la muffins

- incalziti cuptorul 180 grd celsius, ungeti formele
- merele se taie in doua, se scoate casuta cu simburii, se taie felii cam de 5 mm apoi cubulete;
- se amesteca intr-un castron mai mare faina, zaharul vanilat, praful de copt, scortisoara , nucile macinate si merele taiate cubulete;
- in alt castron amestecati oul batut bine cu zahar, ulei, lapte acru
- turnati amestecul lichid peste amestecul "praf", doar pina se incorporeaza tot "praful";
- turnati in forme, puneti motz si pudrati cu putina nuca/alune macinate
- se coc la 160 grd celsius, 20 -25 minute pina devin aurii;
-lasati-le inca 5 minute in cuptor dupa ce il opriti; apoi scoateti din forme; sint bune tare calde...
pofta buna...uuuuf, cu cura aia de slabire ce facem..?!
am incercat sa pun si alte fructe -piersici, caise, pere, prune... si s-a dus naibii cura mea...


aaa , si puteti renunta linistite la nemtzalismele cu zahar brun, faina neagra...mie mi s-au parut la fel de bune, la viteza cu care le-am papat

pofta buna dragelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

De-ati stii de cand tot caut retetele astea... Sunteti niste scumpe

Arhistefy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Cristina si Iris,de unde ati cumparat voi hirtiile in care se coc?Am cautat la Tengelmann si HL si nu am gasit decit din alea plate in care se coc fursecurile de Craciun.
Am cumparat si zahar brun,si faina neagra.
Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

eu le coc intr-o forma de silicon, albastra, moale, ciudata da' buna...hirtii am vazut cred ca real si la plus; no, ma duc sa fac gimnastica si apoi sa fac muffuin, dupa ce culc moatzele ma pun la film si maninc cele 10 bucati care imi ramin...

Mergi la inceput