As vrea sa stiu cam ce scutece cumparati si de ce?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Eu folosesc scutecele de la Pampers. Asa am folosit din spital din prima zi si am fost foarte multumita. Niciodata iritatii, absorb bine , absolut nici o problema. A trebuit in a doua sapt de viata sa stam internati in alt spital pt niste analize si acolo tot Pampers aveau. Ma gindeam si eu ca daca spitalele folosesc asa ceva inseamna ca stiu de ce o fac. Cumpar pachete mari, intotdeauna am 1-2 pachete cel putin acasa. Pretul nu ma deranjeaza. Si nici nu sunt interesata sa incerc asa ceva, pt ca mi-e teama de nu stiu ce reactii. Nu risc deloc sanatatea pielii copilului. Am avut o experienta neplacuta cind incercam sa testez diferite uleiuri de corp si mi-am invatat lectia. Nu mai vreau sa fac experiente aiurea pe copil. Daca astea merg bine, de ce le-as schimba?! Sunt alte griji si lucruri mai importante care apar zi de zi. Pupici:)Vikinga& bb Aldohttp://community.webshots.com/user/vikinga109

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Eu cumpar numai scutece Baby Love, marca a drogheriilor DM care le si comercializeaza.Mi-au fost recomandate de cunostintele de aici, le-am testat, mi-au placut si am ramas fidela.N-am avut absolut nici o neplacere din cauza lor.Se gasesc numai in drogheriile DM si nu au fost intotdeauna usor de procurat pt ca, mai ales la inceput cand aveam mai mare nevoie de ele,nu aveam magazine DM in apropiere.Dar asta nu m-a deranjat atata timp cat am fost multumita de calitatea produsului.N-am intalnit niciodata oferte de genul "2+1 gratis" dar nici nu m-a interesat.Astea imi plac, astea le cumpar! Ca pret sunt putin mai ieftine ca Pampers dar e o diferenta destul de mica, nu pot spune c-am facut nu stiu ce economie alegand marca asta.La un moment dat am incercat si Pampers ca am vazut ca-s asa de laudate (si-am si primit in posta oferte atractive de la ei). Insa copilul nu s-a simtit bine cu ele si mi s-a intamplat sa gasesc, nu doar o data, copilul ud.Si-atunci m-am intors la Baby Love pe care le folosim si acum.
Nu afecteaza bugetul familiei.Sunt o cheltuiala neglijabila sau ca sa-l citez pe sotul meu "o cheltuiala care se afla undeva dupa virgula...."

Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Eu am folosit numai Huggies;de astia i-au pus de la-nceput in spital,n-am avut probleme niciodata,am fost multumita si n-am fost interesata sa-i schimb.Mi-a trimis odata mama Pampers din tara si-am folosit doar unul;nu mi-au placut in primul rand ca erau din plastic si mai rigizi decat Huggies.
Nu am tinut niciodata cont de pret (dar de obicei cumpar pachetele cele mai mari care-s mai avantajoase dpdv al pretului/bucata),reclama din presa sau oferte speciale,nu tin sa cumpar ce-i mai scump (care nu-nseamna neaparat ca-i si calitativ),m-a interesat doar comfortul copilului.
Scutecele le cumpar de la supermarket,unde de obicei au pretul cel mai mic,nu cumpar daca n-am nevoie indiferent de ce oferta speciala apare pe piata si nu exista posibilitatea de-a cumpara la bucata;oricum cred c-ar fi mai costisitor.
N-am stat niciodata sa calculez in ce fel ne afecteaza bugetul.Sunt pur si simplu un lucru necesar si-l incadrez la cheltuielile "fixe".



Irina,Vevica-mica & margicu'din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana spune:

Eu folosesc Pampers. Am incercat intii Huggies, dar se oparea la fundulet, apoi am trecut pe Pampers, si zilele trecute am incercat din nou Huggies ultratrim, dar se uda destul de des pe bluzite si cind se umplea ramineau cristale pe piele. Asa ca acum sintem din nou la Pampers.

http://community.webshots.com/user/emma_ana
http://community.webshots.com/user/emma_ana_musat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindu spune:

Noi folosim Fixies si numai Fixies.
Nu sunt o marca careia i s-a facut multa publicitate in Romania, insa sunt singurele care nu au demarcatia EST Vest. Adica Fixies care ajung la noi sunt de aceeasi calitate cu cele din Germania de exemplu.
Ca si calitate foarte bune, copilul meu nu a fost niciodata iritat desi are pielea foarte sensibila, in conditiile in care scutecul de noapte i-l pun la 7 si i-l schimb la 9. Nu s-a udat niciodata, materialul este mult mai bumbacos decit cel de la Pampers (am incercat si nu mi-a placut), benzile de prindere sunt dintr-un material destul de moale astfel incit nu-i lasa dungi pe piele. Ii cumpar la pachet mare 44 bucati maxi din Cora sau un en-gros aproape de casa cam la 350 000 pachetul. Mi se par si mai ieftini decit Pampers si mult mai buni calitativ. Iar de cind am aflat ca scutecele Pampers se fabrica in Bulgaria si ajung in Romania neambalate, aici punindu-li-se ambalajul chiar mi-a trecut orice chef sa ai cumpar...

Asta e optiunea mea.

Brindusa si Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Si noi tot cu Pampers. Am incercat si alte marci dar nu mi-au placut. Reclama nu prea ma intereseaza. Cum am inceput? pai.. eram in tara si erau cele mai "infipte" pe piata, dar tb sa recunosc ca cele din Ro sunt mai slabe calitativ.
Da, cumpar de regula la pachete mari si la pret mai bun, si da, cumpar si cand sunt oferte dar nu chiar indiferent cat am in casa. Imi iau sa am o rezerva dar atat, nu fac depozit doar pt ca am gasit o oferta. De fapt aici sunt tot timpul astfel de "oferte" asa incat daca esti putin organizat nu se poate sa nu gasesti. De ex: in mod curent o cutie Jumbo Pack de Pampers costa cam 21-22 euro, dar din cand in cand (destul de des, cum am spus) gasesti la 16,50 euro.
Oricum, cheltuielile cu scutecele nu ne ruineaza, sunt marunte pe langa celelalte necesare unui copil sau unei familii.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allya spune:

eu am folosit Huggies, Pampers, Luv's si Smiles. Am fost f multumita de toate (ca si top: Huggies, Smiles, Pampers), sunt cu gel si superabsorbante in aceeasi masura (tin toata noaptea) si au bentita aceea care tine kk inauntru fara probleme, astfel ca niciodata nu mi s-a intamplat sa faca bebe pe hainute kk. Smiles imi plac pt ca sunt mai subtiri, la fel de eficiente ca si celelalte si nu au parfum, sunt mai putin iritante si sunt mai poroase permitand o aerisire mai buna si nu curg deloc fiind tot cu gel. La forma corpului la bebelusul meu parca merg mai bine stilul asta pe talie, nu sub burtica, el fiind un bebe slab si care face si mult kk, deci are nevoie de loc in scutec . La mine nu conteaza pretul ci calitatea si comoditatea lor pt bebe, dar fireste daca gasesc chestii similare calitativ si la preturi diferite, il cumpar pe cel mai ieftin.
Din varietatea ieftina (relativ) am incercat White Clouds si sunt proaste nu absorb ca lumea si bebe a fost ud, nu-mi plac.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allya spune:

*de unde le cumpar?
pai de la engros, este aicea un fel de metro, numit sam's club.

*daca sunt oferte de mai multe scutece la celasi pret sau mai multe pachete, evident ca o sa cumpar din astea numai sa fie dintre cele preferate de noi...si sa fim la inceputul unei marimi, ca nu cumva sa ne ramana mici...

*inca o precizare, am observat ca unele tipuri dintre astea preferate de mine sunt mai bune pe varste, de exemplu pt nou-nascuti sunt cele Swadlers de la Pampers, apoi la o luna-doua merg f bine cele Newborn 1-2 de la Huggies, apoi am folosit Luv's care erau cumva o marime intermediara (nu o gaseam nici la Huggies, nici la Pampers...) si se fita cu copilul meu care e lung si slabut, nu indesat, acuma folosim Smiles marime mai mare decat teoretic ne-ar trebui ca si greutate, insa ca si varsta sunt potrivite, dar care culmea ii vin f bine, apoi cand o sa fie mobil sa mearga de-a busilea, sa stea in fundulet etc, cred ca revin la Huggies care conform reclamelor au 3 bentite de tinut kk fata de 1-2 cum au celelalte facandu-le f eficiente pt copii deja f flexibili. Si probabil ca mai incolo va conta daca sunt pt baieti sau fetite, eu evident ca voi folosi pt baieti doar din asta am..



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

cand eram in spital foloseam Fixis. Cand am venit acasa am primit doua pachete de Pampers si unul de Huggies... La Huggis imi ramaneu repede mici si o taia la picioruse pe Alexa. Asa ca m-am rezumat la Pampers. Am incercat iar Huggies pe la 5 luni dar ramanea uda la poponet si trecea prin scutec. Mi s-a intamplat sa o gasesc uda. Am vrut sa trec la Libero, sa le incerc macar, dar nu am gasit pachete pt greutate mai mare de 7 kg. Asa ca am luat Pampers.

Da , pretul conteaza dar marcile intre care ma in vart sunt cele de mai sus. Altceva mai ieftin mi-e frica sa incerc pt ca nu am auzit nimic de ele si nu stiu care este calitatea.


Freia si bebe Alexa

http://community.webshots.com/user/freia_ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sympa spune:

Eu folosesc Teddy's.....si scutece si servetele.Sunt tare multumita de ele.Am folosit si servetele Huggies si tot s-a iritat Andrea de la ele. Scutecele Pampers la fel. Poate sunt ceva mai ieftine dar pentru mine conteaza ca ei sa-i priasca si nu sa-i pun tot felul de alifii pentru iritatii la fundulet.

http://community.webshots.com/user/sympa200

Mergi la inceput