Mersul de-a busilea (sondaj propus de vilma)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Sofia mai merge si acum, la 17 luni, in 4 labe!!( cand se joaca evident)
Cred ca i-a prins f. bine, are coordonare si directie perfecte.
A mers singurica la un an si 5 saptamani( adica mers natural, fara cazaturi, ca sprijinindu-se de mobila mergea de la 10 luni)
In legatura cu ce a zis mamica Dulce,
si ce daca merg mai tarzior? Pana la urma tot merg ei!!1( cand sunt sanatosi, fireste)Dar e adevarat ca se ridica mai greu.

Sabina & Sofia Galagia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria m m spune:

Mirunica a mers intai direct in picioare si pe urma de-a busilea.
Depinde de la copil la copil.

miru&nana=>fetele mele frumoase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petruta spune:

Mihai la 10 luni, a mers direct in picioare, refuzind sa mearga de-a busilea ( il asezam jos si nu vrea sa se miste). Dupa doua luni, a mers si de-a busilea, asa de proba. Doctorii mi-au spus ca nu e nici o problema, nu-l afecteaza cu nimic. Acum sta in genunchi, sau se tiraste pe jos in genunchi, cind se joaca, alerga prin casa. Mie mi se pare un copil normal.

Petruta & bb Mihai
http://community.webshots.com/user/gabrielmil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Luca a mers de-a busilea de la 9 luni, si in picioare abia la 1 an si 2 luni.
Si eu am citit ca acei copii care nu merg de-a busilea au rezultate academice sub medie sau incurca dreapta cu stanga (o fi vreo legatura intre chestiile astea doua?). Oricum, eu am sarit etapa cu mersul de-a busilea. Cu rezultatele academice am stat foarte bine, insa intr-adevar mi se intampla de multe ori sa spun dreapta si sa arat inspre stanga (spre disperarea celui caruia ii explic un traseu), dar sunt absolut convinsa ca n-are legatura cu mersul in patru labe ci cu faptul ca nu ma pot orienta in spatiu cu aceeasi usurinta ca alti oameni.

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Amandoi copii au trecut prin aceata etapa, a fost foarte bine pentru ei, au un corp foarte frumos, un spate musculor, umeri largi.
Din acel moment nu s-au mai plictisit stand in patut, au explorat toata casa spre fericirea lor si spre disperarea noastra


Gabi Barta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacri spune:

Si Fabian a mers in 4 labute,de pe la 11 luni a abandonat premergatorul si a tinut-o asa pana la 1 an si aproape 2 luni.asa a putut sa ajunja mai usor acolo un cu premergatorul nu pre intra(de ex. in baie)eu cred ca este si aceasta o etapa importanta ,asa poate descoperi mult mai usor mediul care il inconjoara.
pupici

Fabian si mami Lacramioara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

Mercedes
Copilasul meu a mers de-a busilea iar in doua picioare de abia pe la 13 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allya spune:

hai mai! cum sa aiba copilul note mici ca nu a mers de-a busilea?e absurd....notele mici pot sa aiba atat de multe cauze...

mersul de-a busilea sau crawling nu e o etapa developmentala care sa se considere punct de baza in dezvoltarea copilului, e ceva optional, de aceea in toate detaliile de ce si cum trebuie sa faca un copil de o anumita varsta pana la un an, in SUA, lipseste cu desavarsire mersul de-a busilea...

Evident ca e util pt bebe si il ajuta sa explore lumea si sa se deplaseze inainte de a umbla, dar sunt unii copilasi care tinuti tot timpul ba in scaunel, ba in leagan, ba in patut efectiv nu au posibilitatea si spatiul sa faca asta si nu sunt retardati ci perfect normali mai incolo in viata...

Deasemenea de cand cu campania cu dormitul pe spate pt pervenirea SIDS (moartea subita la bebelusi) s-a observat ca acei copilasi care au dormit pe spate au mers de-a busilea mai tarziu sau nu au mers deloc, evident sunt si exceptii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camiT spune:

Pe David l-am pus in premergator de la 6 luni jumate, caci vroia sa se ridice in picioare. Acum la 8 luni jumate cand il pun in patut sau pe langa pat se ridica in picioare si face cativa pasi, sprijinindu-se bineanteles. Nu vrea sa se tarasca ci el vrea direct in picioruse. Se ridica in picioare cand sta in fundulet si sta cateva secunde singurel fara sprijin. Si face asta foarte des caci ii place enorm de mult. In ritmul acesta cat de curand o sa alerge prin casa si apoi sarim pe .
Va dorim numai bine.

Cami si bebeul David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ione spune:

Buna mamici,
Fetitele mele gemene de 11 luni jumate, au inceput sa mearga in picioare ajutate inca de la 9 luni, dar acum ma confrunt cu o ,,problema,, dupa ce merg in picioare si cad in fund, merg dea busilea. Cred totusi ca este ceva normal.
Va pupam.
Ionela si gemenutele Maria si Elena

Mergi la inceput